• |
ide | kryesore

Ndahet nga jeta regjisori Gjergj Xhuvani

F1, Kryesore, Lajme, Paparazzi

Eshtë ndarë nga jeta sot regjisori Gjergj Xhuvani.


Gjergji ndërroi jetë sot nga një atak në zemër. Ai ndodhej në Itali për xhirimet e filmit të tij të ri, dhe një natë më para kishin festuar për mbylljen e xhirimeve.  Ai u gjet pa ndjenja në dhomën e hotelit ku po qëndronte. I njohur për krijimtarinë e tij kinematografike, këtë vit pritej dhe premiera e filmit të tij të ri ‘Liqeni im’.


Gjergj Xhuvani lindi në vitin 1963 në Tiranë.

Në vitin 1986 u diplomua në Akademin e Arteve në Tiranë dega Artet dramatike. Që nga viti 1986 deri në vitin 1990, ai punoi si asistent regjisor në shumë filma dhe në vitin 1991 realizoi filmin e tij të parë “Bardhë e zi”. Autori i filmave të suksesshëm pas viteve ‘90, ndër të cilët “Lindje, Perëndim, Lindje”, “I dashur Armik” dhe “Dashuria e Fundit”.

Disa nga prodhimet e tij si regjisor:

Në kërkim të kujt – (2011) telefilm me 5 seri
Lindje, perëndim, lindje – (2008)
I dashur armik – (2004)
Parullat -(2001)
Funeral Business – (1999)
Dashuria e fundit – (1995)
Një ditë nga një jetë – (1994)
E diela e fundit – (1993)

Gjergj ishte i martuar prej vitesh me aktoren shqiptare Luiza Xhuvani. Ata kanë dhe një djalë së bashku, Kostandin Xhuvani.

 

 

21 Comments

  1. O Edvin Rame Bytha te shkerdhefsha bythen ty, Lul bythqirit qe te pagun ty, kunatin e Lulit ta shkerdhefsha qe te jep sufllaqe ty edhe ne fund fare te qifsha Ramen edhe ty me karin e Rames

 1. Regjizor i madh! Bashke me Anagnostin, ndoshta dhe Kocin, jane te vetmit qe kane bere filma te mire pas viteve 90′. Me te mire se te kohes se qoftelargut. Keqardhje!

  1. KEQARDHJE ME SIGURI . POR FILMA TE MIRE SIKUR NUK SHKON . ME BAXHET 1 MILION LEKKE TE VJETRA TE BESHE FILM TE MIRE ESHTE UTOPI . ME DY ASPRKA KERKOKE EDHE VERE TE MIRE I THONE KESAJ PUNE .
   NDJESE PAST , IKU I RI . NDOSHTA DJAI I KA PERSHPEJTUAR GJERAT .

   1. Nuk eshte cdo gje buxheti. I ndjeri Minarolli dhe Milkani kane bere filma me buxhet mbi 1 milion euro, si “Alive” dhe “Trishtimi i zonjes Schneider” qe nuk shihen me sy. Kjo ndodh kudo. P.sh. Tornatore beri nje kryeveper si “Cinema Paradiso” me 5 milion dhe nje fiasko si “Baaria” me 30 milion. Ne shqiperi jane bere shpifesira me 3 milion euro, nderkohe qe me aq milion jashte, jane bere filma qe kane konkuruar denjesisht dhe per Oskar. Vizioni artistik eshte me i ralle se leket. Xhuvani e kishte, ndersa Minarolli, Bisha, Vasi, Elezi etj jo. Xhuvani bie ne kategorine e profesionisteve te medhenj, por njerezve te vegjel.(sipas atyre qe e njohin nga afer dhe e kane thene publikisht)

 2. Ngushellime per Kinemane Shqipetare
  Humbem nje Regjizor te talentuar qe la mbrapa nje repertor te larmishem dhe ishte vlere e shtuar dhe per te ardhmen. Mos i gjykoni njerzit nga jeta personale dhe familjare por respekte I punen e tyre me te cilen behen pjese e kultures se ekranit Shqipetar.
  RIP Gjergj dhe faleminderit per cfare na dhe keto vite

 3. Ngushellime per Kinemane Shqipetare
  Humbem nje Regjizor te talentuar qe la mbrapa nje repertor te larmishem dhe ishte vlere e shtuar dhe per te ardhmen. Mos i gjykoni njerzit nga jeta personale dhe familjare por i respektoni per punen e tyre me te cilen behen pjese e kultures se ekranit Shqipetar ne perjetesi
  RIP Gjergj dhe faleminderit per cfare na dhe keto vite

 4. O Bajloz moter, grua, mam, vajz, shkerdhyer po qa te hyn ne pun Edvin Ram byth pordha e mos ha mut se krejt fisin vi dhe ta shkerdhej me elefant more vesh more rrac kurvi, perse te ha pidhi sateme kur ste shau njeri ty, i degjeneruar me rrac me mut

  1. Aman cfare qenie te dobeta jeni ju qe trimerine e matni vetem me nje fjalor te tille? Aman o se na e shpifet. Ju qe shani keshtu s’keni asnje ndryshim nga nje kriminel qe me dobesi nxjerr thiken apo pistoleten te vrase kur i lendohet egoja per nje flaje goje. Or i semure psiqik, si te mban dheu or mortje.

 5. Le t’i ndajmë gjërat. Nëse rregjizori la pas diçka të bukur në art, ky la pas edhe një monstër që është pjella e tij dhe e gruas që edhe ajo është aktore, por edukimi i një djali si ai që thonë se kërkoi leje të varroste të jatin, meriton injorim dhe përbuzje. Zor se mund të rehatohet edhe në jetën tjetër i ndjeri. Të lësh pas një djalë si ai është njollë turpi që nuk shlyhet kurrë. Ata që i llastojnë fëmijët e tyre, që u plotsojnë çdo kërkesë të arsyeshme e të paarsyeshme, duke i mburrur edhe si trima, kur bëjnë krime, këtë fat kanë pasur e do të kenë edhe në të ardhmen, sado që politika e Rilindjes është: kriminelët duhen promovuar, ndersa të ndershmit duhet shtypur me çdo mjet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu