• |
ide | kryesore

SPAK/ Ambasada e SHBA-së publikon skemën: Mësoni si do hetohen “të paprekshmit”

Lajme, Të fundit

Ambasada e Shteteve të Bashkuaratë Amerikës në Tiranë, ka postuar në faqen zyrtare në “Facebook” një video mbi veprimtarinë e Strukturës së Posaçme Anti-Korrupsion (SPAK),  i cili do të jetë një organi i pavarur që pritet të ngrihet së afërmi, për të hetuar  rastet e korrupsionit në nivelet më të larta.

Sipas përfaqësisë diplomatike amerikane, SPAK-u do të jetë një strukturë jo e politizuar, që do të hetojë dhe do të ndjekë penalisht “të paprekshmit” e Shqipërisë, duke përfshirë zyrtarë të tanishëm dhe ish-zyrtarë të lartë.

Mesazhi i Ambasadës së SHBA-ve:

Në videon e kaluar, mësuat mbi Gjykatën Kushtetuese. Këtë javë, do të flasim për Strukturën e Posaçme Anti-Korrupsion dhe Anti-Krim i Organizuar, ose shkurt SPAK.

Pse nevojitet SPAK dhe si do t’i ndjekë penalisht ky institucion rastet e korrupsionit në nivelet më të larta? Mësoni se si SPAK do të jetë një organ i pavarur, jo i politizuar, i cili do të hetojë dhe ndjekë penalisht “të paprekshmit” e Shqipërisë, duke përfshirë zyrtarë të tanishëm dhe ish-zyrtarë të lartë. #CfareEshteReformaNeDrejtesi #NdalKorrupsionit.

 

Çfarë është Reforma në Drejtësi – SPAK

🇦🇱️ | Në videon e kaluar, mësuat mbi Gjykatën Kushtetuese. Këtë javë, do të flasim për Strukturën e Posaçme Anti-Korrupsion dhe Anti-Krim i Organizuar, ose shkurt SPAK. Pse nevojitet SPAK dhe si do t’i ndjekë penalisht ky institucion rastet e korrupsionit në nivelet më të larta? Mësoni se si SPAK do të jetë një organ i pavarur, jo i politizuar, i cili do të hetojë dhe ndjekë penalisht “të paprekshmit” e Shqipërisë, duke përfshirë zyrtarë të tanishëm dhe ish-zyrtarë të lartë. #CfareEshteReformaNeDrejtesi #NdalKorrupsionit🇺🇸️ | In our previous video, you learned about the Constitutional Court. This week, we will talk about the Special Structure Against Corruption and Organized Crime, or SPAK for short. Why do we need the SPAK and how will this institution prosecute cases of corruption at the highest levels? Learn how SPAK will be an independent, non-politicized body that will investigate and prosecute all the “untouchables” of Albania, including current and former high-level officials. #WhatisJusticeReform #StopCorruption

Publiée par U.S. Embassy-Tirana sur Lundi 19 août 2019

 

17 Comments

 1. Tallja e rredhes e ambasades USA me shqiptaret. Sistemi gjyqesor eshte ne tilit, keta flasin per zyrtaret qe do te perndiqen. Me e bukura eshte se edhe po t’i hetoje SPAK-u nuk ka se kush t’i denoje. Mungon Gjykata e Larte e cila jo vetem nuk dihet se kur do krijohet, por edhe po u krijua, do jete me njerez te pushtetit aktual.

 2. Video e bukur. Bile bile do te thoaj video e goditur

  Ka vetem nje problem se flet si e ema e zeqos ne maje te thanes

  Vajze eshte e mire, e ndershme , punetore etj etj…. ka vetem nje gje te vogel…eshte pak me barre!!! 😀

 3. Kjo me Lune e ben pershesh reformen ne drejtesi.

  I kapi Luja peshqit e medhenje dhe ata qe ngelen do i kape kjo..!

  Prralla me mbret.

  Ku pyet narkorama per ambasadore. I ka futur te gjithe ne xhep.

 4. A kane drejsi keta ne vendin e tyre?! Lexoni kerkoni vete shqiptar dhe do cuditeni nga cfare do kuptoni. Nese doni te kuptoni gjithmone….. lexoni mediat e tyre dhe komentet e popullit per drejtsine ne vendin me ” demokratik” ne bote. Ata thone never happen. Po ju lexojini dhe ndiqini vete…….

 5. Ma merzitet me keto vidio , Kam bindjen se keto qe reklomon amb . e SH B A Ve Jan servirur nga zyrat e kryeminisyrise . Kjo qe ben ambasadoren me reagimet qe po ben tregon se niveli i saje intelektual eshte i ulet , per Mosè te thene eshte e bler . Kam bindjen se me kete ambasade pelqyeshmeria per Ameriken nga shqipetaret eshte eshte ne nivelin me te ulet . Kjo ambasade duket sikur eshte e Rusise dhe jo e nje vendi me demokrarike ne bote si Amerika .

 6. Te pa prekshmit kane mare gjithe pushtet, me bekimin e ambasades, po prit do dali nje SPAK e do bej cudira!? Propagande per te mbrojtur parate e harxhuara dhe kur duket hapur reforma ka deshtuar dhe eshte kapje sistemi, jo me kote qeveria thyen cdo ligj se nuk ka frike nga drejtesia, e as nga SPAKu. Dhe pallati i Reformes ne Drejtesi doli me 11 milion dollar a euro te vjedhura.

 7. Pirdh pirdh doni me per belulin eshte pjese e spardhakut te spak albania qe ka emerin bukuroshet dhe bukuroshat nderkollovarve

 8. U U U SA…..aaaambasyyyyyyy….kess my ass!
  Vazhdoni me nxjerre kunjin me Ne eah!
  F U C K Y O U!

 9. Zonja zevendse e zevendesit te zevendesit te krimit e ashtequajtur ambasadore e SH B A ve ne tirane po flet per burgosjen e gjithe shqiperise nuk e di ne juridiksionin tuaj si diplomate ku bazoheni apo keni keshilltar Njgelen Xhafen Tahirin Ballen Majnen Dakon Roshin Doshin Pijetrin Gjiknurin e tjer e tjer qe Kryeministri Edi Rama nuk din asngje per keto keshilltar por jo zonja ambasadore ligji ne vetveta ka si perqendrim parandalimin e krimit organizuar korupsionit qe te mos gabohet dhe te mos behet demi por ti si ambasadore e SH B A s i sherbeve mosfunksinimit te ligjit qe te vidhet e te mos funksionoj shteti ligjor per ndeshkimin e tyre tani edhe femijet e kan kuptuar ndihmen qe i dhe Kryeministrit te zaptoj te gjitha institucionet qe na solli nje sistem nje partiak qe ne e perjetuam per 45 vite

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu