• |
ide | kryesore

FOTO/ Zbulohet revolveri që mbante me vete Ahmet Zogu

Dossier

Përmes një postimi në rrjetin social ‘Facebook’, studiuesi Erald Kapri ka publikuar një foto të rrallë të pistoletës tip ‘Revolver’, e cila i përkiste Mbretit Ahmet Zogu.

“Një revolver i rrallë bërë me porosi për Mbretin Zog me gdhendje të artë “A. Zogu” në të. Truproja e Zogut ia fali oficerit polak Michael Lis (Michal Gradowski) i cili luftoi një vit në Shqipëri nën uniformën britanike. Sot, pjesë e koleksionit të armëve në Muzeun Imperal të Luftës në Londër”, – shkruan Kapri. ©LAPSI.al


No photo description available.

3 Comments

 1. Ka nje pasaktesi persa i perket artikullit, ku thuhet se zbulohet revolveri qe mbante me vete Ahmet Zogu.
  E verteta eshte se Ahmet Zogu me rastin e nje pervjetori te shpalljes se monarkise u pati dhuruar nje sasi, mendohet rreth 100 revolvere te shenuar me emrin e tij, besnikeve te monarkise. Pas kesaj ngjarje, disa prej besnikeve te tij per te vene ne dukje faktin e miqesise dhe besnikerise ndaj mbretit, shfaqeshin rrugeve duke vene dukshem ne brez revolverin e dhuruar.
  Nuk perjashtohet qe nje prej kesaj sasije revolveresh te dhuruar nga mbreti ti jete dhuruar edhe truprojes se tij, por nuk do te thote qe ky revolver te jete mbajtur me vete nga Ahmet Zogu.

 2. Lavdi NMT Mbretit Zogu I ! Ai themeloj shtetin e parë shumë partiak Monark-Demokratik në Shqipëri.
  Lavdi NMT Mbretit Leka Zogu I ! Ai për gjatë gjithë jetës së tij kontriboj për demokratizimin dhe për Bashkimin e Shqipërisë Etnike.

  Rroftë Leka Zogu II Mbret i Shqiptarve!
  Vetëm vendosja e Sistemit të Monarkisë Demokratike e shpëton Kombin tonë & Shqipërinë Etnike nga katastrofa politike dhe ekonomike.
  Sepse Shqipëria për tre dekadat e fundit është zhytur në krimin e organizuar dhe në korrupsionine rregjimit kriminal-berishjan.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu