• |
ide | kryesore

“Gjeni kush është”. Dënohet Bernardo Silva për tweet racist

Sport

Dorë e fortë për çështjen Bernardo Silva-Mendy. Lojtari portugez i Manchester City, në fakt, po “paguan” një tweet të gjykuar racist ndaj shokut të tij të skuadrës dhe do të duhet të qëndrojë jashtë fushës për një javë.

Bernardo Silva shkeli rregullin në lidhje me veprimtarinë e lojtarëve të futbollit në rrjetet sociale me rrethanën rënduese të referencave për ngjyrën e lëkurës së Mendy. Përveç raundit të skualifikimit, portugezi do të paguajë gjithashtu një gjobë prej 50 mijë paundësh.


Në tweet “fajtor” Bernardo Silva kishte botuar një foto të lojtarit francez kur ishte fëmijë, me logon e një marke të famshme të çokollatave spanjolle me diçiturën: “Gjeni kush është?” të shoqëruar me një emotion duke qeshur.

Sapo e kuptoi incidentin, Bernardo Silva e hoqi menjëherë postimin, por dëmi u bë dhe shoqata antiraciste ‘Kick It Out’ e kishte raportuar atë tashmë në Shoqatën e Futbollit.

Tani, pra, dënimi i pashmangshëm për Bernardo Silva arrin në kohë: një javë ndalesë dhe 50,000 paund gjobë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu