• |
ide | kryesore

Karikaturat/ Si po shndërrohen në qesharakë ndërkombëtarët e Tiranës

-Instant, Arkiva, Kryesore

Shpallja “non grata” nga presidenca e një ambasadori që i tregoi gishtin e mesit protestuesve, të cilëve qeveria donte t’u prishte shtëpitë si pasojë e një afere korruptive, ishte pika që derdhi gotën, në procesin e qesharakëzimit të shumë prej diplomatëve të huaj në Tiranë.

Në këtë gjashtëvjeçar të sundimit së Rilindjes, shumë prej tyre e kanë humbur rolin e arbitrit, për të veshur kostumin e lakenjve të pabesueshëm.


Romana Vlahutin e filloi procesin e reformës në drejtësi me thirrjen që ajo të bëhej pa opozitën. Donald Lu, në kulmin e lulëzimit të drogës, e quajti luftën kundër saj një histori suksesi. Ata bashkë u bënë lolo me premtimet për të goditur peshqit e mëdhenj dhe asgjesuar 40 grupimet kriminale.

Ata pranuan parlamentin monist, përkrahën kllounët e opozitës së re që votojnë në çdo rast si qeveria, duartrokitën votimet një partiake të 30 qershorit edhe kur në to kandiduan përfaqësues të grupeve të krimit, që u zbuluan më pas.

Ata nuk gjetën dot një fjalë për përgjimet skandaloze të publikuara nga BILD, për vjedhjen e votave dhe as për mashtrimet në emër të autoriteteve amerikane.

Përkundrazi, mbështetën me sa mundësi patën kamikaze si Arta Marku apo Arta Vorpsi për t’u zgjedhur në krye të institucioneve të drejtësisë së re.

Andi Bushati:Rama, një diktator më shumë me mbështetje amerikane

Të gjitha këto mëkate, që nuk mund t’i shpëtojnë syrit të një shqiptari të zakonshëm dhe që i kanë shtyrë shumë qytetarë  drejt rrugës së azilit me humbjen e shpresës se ky vend mund të bëhet. Ato ua kanë zbehur përfaqësuesve të komunitetin ndërkombëtar rolin e një garanti se punën do të shkojnë më mirë.

E gjithë kjo sagë, më shumë sesa në qindra artikuj apo mijëra fjalë, është pasqyruar në formën më të gjetur, atë të humorit, në artin e talentuar të Bujar Kapexhiut. Lapsi.al i është kthyer edhe njëherë thumbimeve më të spikatura të tij, për të bërë një tablo të asaj që ka ndodhur.

©Lapsi.al

 

Résultat de recherche d'images pour "kapexhiu palmer" Résultat de recherche d'images pour "kapexhiu Vlahutin" Résultat de recherche d'images pour "kapexhiu lu" Résultat de recherche d'images pour "kapexhiu lu" Résultat de recherche d'images pour "kapexhiu Vlahutin" Résultat de recherche d'images pour "kapexhiu Vlahutin" Résultat de recherche d'images pour "kapexhiu lu" Résultat de recherche d'images pour "kapexhiu borchardt" Résultat de recherche d'images pour "kapexhiu borchardt" Résultat de recherche d'images pour "kapexhiu borchardt"

13 Comments

 1. Lapsi. Po beheni qesharak.
  Edhe pak dhe do jua cirrni masken revizioniste kapitaliste, ketyre nderkombetarve.
  Ju e dini shume mire qe atyre ju rruani bo..t. Po keto shkrime nuk jan per nderkombetaret. Po per militantet dhe njerzit qe informohen vetem nga ne krah.

 2. Reforma ne drejtesi do behet. Do apo nuk do Sali vampiri. Kujton se duke kap ca gazeta e ca portale e duke ber ca vizatime do i ndyshoj mendjen popullit qe te ndryshoj mendjen per reformen. Sali ty dhe pjelles tende i ka kaluar data e skadences. Po shqiptaret jan mesuar i pertypin ca gjera dhe mbas skadences.
  Po nuk ka rendesi se jan ditet e fundit.

 3. Bujari ne lufte me shfaqet e huaja te nderkombetareve,per ju gazekare porthaleve,ky gjermani eshte shefi I osbe ne shqiperi dhe jo ambs

 4. O vellezer! Ta kemi te qarte. Te huajte nuk duan t’ja dine je komunist apo fashist. Kriter per ta eshte kush lepin me mire.

 5. Bujar je i madh.
  Keta morrat e kuq dhe sorrosiane nuk e lene vendin te ece drejt Europes. Te korruptuar.
  Vlahutin Mogerin Hahn Flankeshtein Borghard Soreca dhe Lu kinezi i vune kazmen .

 6. Fugsat dhe cunat e lali erit qe kenaqen me nje pjate supe, kur marrin edhe nje sufllaqe kalojne ne ekstaze. Per ta ne cdo gje e ka fajin Saliu. Edhe kir stadiumi bertet ne kor Rama ik, ata e kuptojne Sali ik. Saliu e ka mbyllir, nuk vjen me ne pushtet, por keta qe masturbohen nderkohe qe nje nga ambasadoret ben seks me perfaqeuese te partise se tyre, nuk kane asnje shqise funksionale. Ketyre iiu funkionon vetem zorra e trashe, por edhe ate e kane ne vend te ezofagut dhe te lidhur direkt me trurin.

 7. Lali eri e ndriti me stadiumin nga 33000 vende e copetoi ne 22000 me urdher suprem.
  Tani e kane rradhen teatri dhe kopeshti botanik.
  Lali qelbesira.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu