• |
ide | kryesore

Merkel mesazh Ramës: Do t’ju ndihmojmë në këtë fatkeqësi

Lajme, Të fundit

“Me një tronditje të madhe mësova për tërmetin në Shqipëri, ku gjetën vdekjen shumë njerëz dhe një numër i madh u plagosën. Dëshiroj t’ju shpreh pjesëmarrjen time të sinqertë. Mendimet tona janë te viktimat dhe të lënduarit. E di edhe dhimbjen që ju desh të përjetonit Ju dhe familja Juaj e ngushtë”, shkruan kancelarja gjermane.


“Ne shprehim ngushëllimet tona më të thella për ju dhe për të gjithë njerëzit në Shqipëri që kanë humbur të dashurit e tyre si rezultat i tërmetit. Të lënduarve u urojmë shërbim të shpejtë”, shkruan më tej kancelarja gjermane dhe shton: “Gjermania dhe Bashkimi Evropian do t’ju mbështesin në këtë kohë të vështirë”.


Është e hera e dytë që Gjermania ofron ndihmën e saj për Shqipërinë nëpërmjet strukturave të BE-së. Në kuadër të mekanizmit të emergjencës së BE-së, ajo iu përgjigj menjëherë thirrjes së Shqipërisë për ndihmë dhe ofroi një skuadër shpëtimi dhe pajisje. Sipas burimeve të DW, në marrëveshje me autoritetet shqiptare dhe mekanizmin koordinues u vendos që në Shqipëri nga Gjermania të dërgoheshin dy vullnetarë të Asistencës së Ndihmës Teknike (THW) .Të mërkurën pritet të shkojë në Shqipëri një delegacion i Komisionit të ri të BE-së për biseduar për ndihmën e mëtejshme ndaj Shqipërisë.

Tërmeti i 26 nëntorit 2019 në bregdetin qendror të Shqipërisë ishte i shkallës 6,3 ballë dhe u ka marrë jetën deri tani 51 njerëzve. Afro 700 vetë kanë marrë ndihmë spitalore. Sipas një statusi të publikuar në media sociale të të birit të kryeministrit të Shqipërisë, Greg Rama, një nga viktimat ishte edhe shoqja e këtij të fundit, e cila u shuajt me të gjithë pjesëtarët e familjes. Të hënën, më 2 dhjetor 2019, Ambasada e Shqipërisë në Berlin do të hapë dyert për qytetarë dhe institucione që duan të shkruajnë diçka në librin e ngushëllimeve./DW


16 Comments

 1. #merkel kam blere nje 8mm se keto 4 vjet me eshte bere jeta sketerr prej politikave te tua ne bashkpunim me ramen dhe opoziten. Mezi po mbledh kurajo tja fus vetes. Por do e bej.

   1. Po. E kam ble fal fare ne tirane. Me ka hik mendia me keta hipokrit leshi. Na mbajne per eksperimente sociale.

    1. Edhe me humor është e rëndë, por nqs do të isha unë do të merrja ndonjë me vete ndonjë që bie shumë në sy

     1. As qe behet fjale, do ja u le juve dhurat gjithe figurat e famshme. Popull vk

  1. I/E dashur, nuk ja vlen tja heqesh vetesh per tipa te tille, shif cfare mund te besh vete te ikesh jashte, rri me shoke shum, se do besh gabim te madh po I more seriozisht keto politikane. Te uroj gjith te mirat, ka shpresa!

   1. Si urdheron zotrote. Si kam marr ndonjehere seriozisht se cfare po mundohen te bejne per te ardhmen une i kam ber dje. Kshuqe jeten time e kane marr seriozisht me e prish.
    Merri dhe shoket, se as per shoqni nuk bejne lene tjera.

  1. Pushtimi është e vetmja rrugë shpëtimi, nga ku mund të shpresojmë se të paktën fëmijët tanë do të jetojnë në një vend më të mirë. por të quajnë antikombëtar po ta shprehësh, unë e shpreh shpesh këtë ide.

 2. Si urdheron zotrote. Si kam marr ndonjehere seriozisht se cfare po mundohen te bejne per te ardhmen une i kam ber dje. Kshuqe jeten time e kane marr seriozisht me e prish.
  Merri dhe shoket, se as per shoqni nuk bejne lene tjera.

 3. Ja dhe letra e Kancelares. Per birin e shquar spiun te ballkanit. Bej nje leter dhe Sander Lleshit se eshte fshehur keto dite

 4. Ju shkoni ne pidh te semes,vriteni veten me vepra jo si likja qe e thot pastaj ben sikur harron,ti tjetri thua hajde na pushto xha ajo na ka pushtuar dhe ka lene ramen te kujdeset per kete pushtim,gjejeni veten se nuk dini ku jeni

  1. E bej o kari dhe jo per te tregu ty se e dj sa militant je, une kastile e bleva hekurin dhe nuk kam lek ta shijoje jeten sic ka meta dhe pushtetaret qe e thone per show. Sa per pjesen tjeter ke te drejte, kno na e solli kjo na e la bashke me sorosin tuaj te dashur qe e ka promovuar qe nga dita e pare. Ti je nje nga ata qe e di se ku gjendesh se kenperfitu ne kurriz te te tjerev prandaj ben pordhe. Por une do e bej te madhe kur tja fus vetes. Me flamurin e merkelit sorosit evropes surratin e rames bashes metes sales erjonit enverit stalinit dhe hitlerit qe ta marrin vesh populli qe jane ne nje drejtim te tere dhe qe ma kan shkatrru jeten. Mu para kryeministrise do e bej mbasi tja kem vene flaken posterave. Ato do jene leket e fundit qe do shpenzoje se leket e varrimit kam fillu ti lej menjane sdo i bi ne qaf njeriu me shpenzime. Madje do vej dhe foton e shefit aktual qe ta kuptoje kari se eshte palaco qe ben kot sikir eshte kunder kesaj klase politike. Ma jep dhe foton tate ose te pakten emrin

 5. Për tragjedinë që ndodhi në fshatin e Gërdecit, dha dorheqjen menjëherë ministri i mbrojtjes, u arrestua e u dënua drejtori i kësaj ministrie dhe shumë qeveritarë e oficerë që kishin për detyrë kontrollin e sigurisë së fabrikës së çmontimit të armatimeve të rrezikëshme që kishte grumbulluar paranoiaku diktator komunist, si dhe pronari i saj e e drejtuesit e fabrikës.
  Shpërthimi i fabrikës së Gërdecit, u verifikua nga specialistë të huaj të kriminalistikës se kishte ndodhur nga pakujdesia e një puntori që po saldonte jashtë saj, nga ndezja e barutit të shpërndarë pa kujdes në tokë.
  Pronari i asaj fabrike ishte një biznesmen i preferuar i ish kryetarit të bashkisë së Tiranës, të cilit ai i kishte dhënë leje ndërtimi për shumë pallate të ndërtuara në Tiranë.
  Përse po e përmend këtë fakt ?
  Sepse po dëgjoj kryeministrin Rama, ish kryetarin e bashkisë së Tiranës ku pas tërmetit pati qindra pallate e shtëpi të dëmtuara, jo vetëm pa leje ndërtimi, por edhe me lejet e ndërtimit të dhëna nga ai, që po deklaron këto ditë se përgjegjesia duhet të jetë individuale.
  Dëgjoj se i vetmi “pushtetar” që ka dhënë këto dite dorheqjen pas tërmetit, është një kryetare .
  e bashkie së Durrësit, që me naivitetin e saj bëri gafën të thoshte se “jam e kënaqur që pati vetëm 50 viktima”
  Ndërkaq ajo u zëvëndësua menjëherë nga “akullorja” Gjushi (zëvëndësi i tij) që jo vetëm është denoncuar publikisht se ka bashkëpunuar me banda kriminale për vjedhje votash, por është edhe biznesmeni më i madh i Durrësit për prodhimin e betonit me të cilin janë bërë në Durrës me qindra pallate.
  Padyshim që përgjegjësitë individuale fillojnë që nga inxhinjerët që kanë abuzuar sëbashku me biznesmenët e ndërtimit por kur një kryeministër , e mbron publikisht Gjushin si kryetarin e bashkisë më të “suksesshëm për mbledhjen e votave në Shqipëri”, kjo përgjegjesi a nuk bie edhe tek mazhoranca qeverisëse e lideri i saj Rama ?

 6. Kesaj i thone doren ne qafe e gishtin ne bythe o Teze, po ishalla i ke lare duart. Po behen 2 jave nga termeti dhe tani u kujtove te shkruash, nderkohe qe Italia dhe shtetet te tjera derguan ekipe emegjence menjehere. Shqiptare mos mbani shprese as tek Merkeli dhe as ke ndonje tjeter por vetem tek vetja. Duhen marre zvarre keto plera qe kane 30 vjet qe ju vjedhin dhe mashtrojne. Kjo eshte e vetmja zgjidhje

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.