• |
ide | kryesore

Video/ Kur Rama ishte gati të përplasej me Merkelin, për të ruajtur paktin me Vuçiçin

-Instant, Kryesore

Ka pasur një moment, kur ndryshe nga sa pretendon sot, Edi Rama ka qenë i gatshëm të prishet edhe me Anxhela Merkel, për të shkuar pas idesë së Vuçiçit për ndryshimin e kufinjve. Ndonëse ia kishte premtuar kancelares dënimin e idesë të shkëmbimit të territoreve, kryeministri shqiptar ka vepruar tinëz. Ai nuk e ka përfillur shqetësimin e Berlinit zyrtar.


Ky merak mbërriti kulmin, kur gjermanët i kërkuan kryeministrit të Shqipërisë, që si kusht për të takuar Merkelin në Berlin, në prill të 2018, ishte edhe dënimi i idesë së ndryshimit të kufijve.


Andi Bushati:Kush gënjen Edi apo Ramushi?

Rama e pranoi sfidën. Ai hyri në kancelari dhe i foli sy më sy Merkelit, se nuk e mbështeste aventurën e dy presidentëve, serb dhe kosovar. 

Kjo gënjeshtër, nuk është se kaloi pa rezultat imediat. 

Kryeministri shqiptar mori në Berlin premtimin se Gjermania do të angazhohej për hapjen e negociatave të Shqipërisë.

Por, kaër muaj pasi Merkel iu përmbajt deal-it, në gusht 2018, Hashim Thaçi e shpalli publikisht idenë e “korrigjimit të kufijve”. Më kot gjermanët pritën mbajtjen e fjalës nga Rama.

Kjo e bëri ambasadoren e këtij vendi në Tiranë që të kërkonte, në verën e ketij viti disa takime me kabinetin e kryeministrit, për t’i kujtuar angazhimin që pati marë para kancelares.

Ndërkohë, Gjermania e mori publikisht opsionin e saj: Michael Roth, ministri për Europën, foli për hapje të kutisë së Pandorës në Ballkan, Anxhela Merkel theksoi, nga Bosnja, shenjtërinë e territoreve të paprekshëm dhe ajo dërgoi shefin e vet të diplomacisë, Haiko Mass, për ta përsëritur këtë në shtator në Tiranë.

Anxhela Merkel insiston: Jemi kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan

Të gjitha këto ranë në vesh të shurdhër. Madje kohë më vonë, kur u duk se ideja kishte shance të realizohej dhe pas saj ishte Gjermania, ai iu kundërvu hapur kancelares. Gjatë një interviste në Open me Eni Vasilin, ne shtator 2018 ai deklaroi: “Merkel është kancelarja që mbron interesat e vendit të saj, kurse unë ato të vendit tim”.

Ndryshe nga sa thotë sot, se ka qenë kundër këtij obsioni, në videon poshte, duket qartë se ai thotë se ka version gjerman, por ka edhe një tjetër. Pas rishikimit të këtij citimi me zerin e tij, gjithkush mund të gjykojë vetë se për çfatë versioni ka qenë Rama.©Lapsi.al

 

27 Comments

 1. Nga teoria e probabilitetit, mund te vertetohet me siguri te larte qe Rama genjen. Ka mashtruar kaq shpesh gjate qeverisjes se vet, saqe do te ishte cudi te mos kete mashtruar kete here. Edhe po te duam ne te themi qe Ramushi genjen, nuk na le matematika… Shkenca nuk genjen. Mashtruesi patologjik ka shume me teper probabilitet te genjeje sesa nje tjeter qe nuk njihet si mashtrues

  1. NE KETE RAST RAMA THJESHT KA MBESHTETUR TEORINE E SHBA-se SE S’KA BYTHE ASKUSH TI DALE KUNDER GJERMANISE PA MBESHTETJEN E SHBA-se….

 2. Sipas syrit te mprehte te Cimit Rama qenka kapur me harte ne dore perpara Merkelit. Pas flagrances se hallateve dhe te vjedhjes se votave kjo do te jete me e renda.

  1. “Sipas Syrit të Çimit” apo sipas një fotoje autentike ku duket kjartazi se Vuçiç ju tregon një hartë të Kosovës së Veriut Thaçit, Merkel e Ramës. A ka mundësi të na e komentosh ti vetë këtë foto, jo me Syrin e Çimit po me syrin e mëndjen tënde ?
   Rama pretendon se unë nuk jam përzjerë e nuk kam asnjë dijeni për projektin e ndarjes së kufijve midis Sërbisë e Kosovës.
   Pa na thuaj ti pra se për çfarë po ja paraqet znj.Merkel Vuçiçi këtë hartë në prani të Thaçit e Ramës ?
   Znj. Merkel është dëgjuar të deklarohet publikisht kundër rishikimit të kufijve dhe e ka argumentuar se për çfarë arsye.
   Mjafton një foto e tillë që të rrëzojë një mijë gënjeshtra.
   Apo mos është edhe kjo foto e manipuluar, siç pretendon kryebashkiaku i Bulqizës ?

 3. Nje tekst alla shkullak dhe ushqim per te gjithe shpellkaret e kudo ndodhur qe neser te kene cfare te hane minjte e haleve te shumta te salihut,ju befte mire

 4. rama ishte,esht dhe mbetet dhjerje stalini,shurr milladini,pordh enveri,krymb mao ce duni,moee negjmije dhe plesht i spiro kolekes.ter qelbi esht ne ram qelbesiren.

 5. Ky pseudo shkrim i shkullakut nuk kenaqi as shpellkaret e salihut,per 24 ore te gjitha mediat brenda e jashte raportuan per kapjen dhe shkatarrimin e bandes shqiptare-greke me kapon Pemaj,pse ju te lapsit nuk shkruajtet asnje rresht per kete Pemaj dhe banden,por arsyeja eshte me financuesin e ketij portali qe kur pjerdhin salihu likja rama ju vraponi per te na treguar menyren e pjerdhjes

 6. Rama se ven hiç Kosoven nder harta, ai e paraqet ate si territor t’serbise, ju thoni plane me e nda. Para se me u nda diçka duhet me ekzistu. Rama asht ma i keq se serb’t, t’pakten serb’t e kanë pranu si nje realitet t’dhimbshem, per Ramen kosova nuk ekziston hiç si entitet gjeografik. Per Ramen e Thaçin kosova asht nje vend pa Zot ku ato munden me ba batakçilleqe me kapon e serbise Vuçic edhe k’to dy kapot k’ndej Rama-Thaçi edhe i administrojn ato tana pasunite e Kosoves. Pjesa t’jeter s’ka randsi. Po foli kush i fusin n’paketen e sh’pifjes.

 7. Ore prej kesaj qelbesires dhe verhofstadit, trump-i sot e ka te pamundur ta heq qafe ramen. Sorosi i ka krimbat e vet ne poste te larta.

 8. Nuk e di nqs keta te huajte jane ne dineni se fugshpumat dhe sigurimsat e edit na spiunojne dhe na perdorin…apo jane ne te skuader ?

 9. Kur do dhe drogaxhiu qe deri dje endej si barbon rrugeve te Parisit me ja punu Merkelit si me i squt ky eshte kulmi , se eshte msu me shqiptaret qe i tall simbas qefit por ne Gjermani ka Çeçua biçak e s’ta ben te gjate .

 10. UNE HABITEM ASNJE NUK E THOTE TROC QE RAMA KA QENE REGJIZORI I KESAJ LOJE RAMA KA QEN KRYGUZHINJERI I KESAJ PJATE TE SERVIRUR NGA THACI VUCIC RAMA SI LIDER GLOBAL QE E QUANTE VETEN THURI KETE LOJ PER VETEN E VETE PO TE PERFUNDONTE KY DO ISHTE LIDERI GLOBAL QE DO NOMINOHEJ PER CMIMIN NOBEL ………….. POR PRAP KA ARRITUR QELLIMIN E TIJ TE DJALLEZUAR PASI NE KOSOV VETEM THACIN KISHTE FRIGE TANI THUR ENDRRA PER PRESIDENT KOSOVE-SHQIPERIE NEPERMJT BATONIT CAJKES SHAHINIT E LEVAVE TE TJERA MOS TJU VI HABI KY THUR PLANE PER VETE SI NEN URA NE PARIS KU Q… NE B… PLANIFIKON NE KURRIZ TE KOMBIT CDO TE KEQE VETEM E VETEM PER VETE DHE PER ASNJE TJETER AS PER GREGUN AS PER ZAHON AS PER LINEN VETEM PER LIDERIN GLOBAL HALE RAMA…………

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.