• |
ide | kryesore

Sot tubimi i Metës/Lista e emrave të atyre që kanë bërë thirrje pro tij

-Instant, Të fundit

Tubimi i 2 marsit të thirrur nga Presidenti Meta ka gjetur përkrahje edhe nga personalitete që nuk kanë qene më parë përkrah Ilir Metës apo.ish partisq që ai ka drejtuar, LSI. Por, në baze të deklaratave që kanë dhënë ata janë bashkuar kundër shkeljeve kushtetuese, tentativës së mazhorancës në pushtet për kapjen e Gjykatës Kushtetuese dhe ligjit absurd që i heq kompentencat Presidentit mbi betimin e gjyqtarëvë.


Aktori dhe regjisori, Edmond Budina– Kjo qeverisje, që sukses të saj ka vetëmburrjen, prepotencën, po dëbon rininë nga vendi, po iu vret shpresën e po largon përherë e më tepër ëndrrën tonë të kahershme, Shqipërinë si gjithë Evropa. Për të vazhduar ëndrrën e nisur në nëntëdhjetën, për të ringjallur shpresën, për të mbrojtur Kushtetutën, për ta çliruar Shqipërinë nga oktapodi rilindas, që nuk ka asgjë socialiste, por ka uzurpuar padrejtësisht të gjitha institucionet, duhet të bëhemi të gjithë bashkë më 2 mars për të mbështetur Presidentin Ilir Meta, i cili atë ditë dhjetori të nëntëdhjetës ndodhej në autobus së bashku me ne.


Shkrimtari dhe analisti Fatos Lubonja– Kur akte të tilla falsifikimi dhe shkeljeje të ligjit kryhen edhe ndaj institucionit të Presidentit, të gjithë duhet të ndihen më të pasigurt në këtë vend. Dhe kur them “të gjithë”, kam parasysh edhe socialistët apo mbështetësit e tyre, që pretendojnë se kanë një lloj dinjiteti. Madje, do të thosha se nëse kanë mbetur të tillë, ata duhet të jenë të parët që nuk duhet të lejojnë që partia ku bëjnë pjesë të shkelë në këtë mënyrë themelet e demokracisë, siç është edhe Kushtetuta. Problemi i së sotmes është që çdokush, e përsëris, edhe ata që sot militojnë në partinë në pushtet, edhe ata që bëjnë pjesë në frontin e atyre që duan ruajtjen e statukuosë, sepse e kanë të lidhur qerren e interesit personal me Ramën; edhe prokurorët dhe gjykatësit që sot konsiderohen se janë kapur nga PS-ja duhet të gjejë mënyrën për të reaguar kundër këtij grushti shteti kushtetues.

Ish deputeti socialist, kompozitori Limoz Dizdari– Në 2 Mars do jem në Bulevard me Presidentin për të mbrojtur institucionet. Padyshim që prezenca ime intelektuale do të jetë duke mbështetur institucionin e Presidencës, për këtë duhet të më kuptoni. Është prezencë  intelektuale në mbështetje të institucioneve. Prezenca ime ka qenë e vazhdueshme gjithmonë në mbrojtje të institucioneve. Kjo sepse dhuna ndaj institucioneve është maksimalisht e rëndë.

Shkrimtari dhe publicisti, Kim Mehmeti– Shqipërinë e rrezikon mortaja e ‘Rilindjes’ së Piktorit e jo korona virusi, ‘Shqipëritë’ tona janë të mbuluara nga mbeturinat që i hedhim çdokund, si dhe nga pisllëku dhe plehu politik. Shqipëria e ka pru punën deri aty sa shtetin duhet ta mbrosh nga pushteti!

Ish ministri i jashtëm, Besnik Mustafaj– Unë besoj se Meta synon të ndërgjegjësojë shqiptarët që ka një rrezik serioz për demokracinë dhe nëse e bën në 2 mars do e konsolidojë rivalitetin e tij përballë Ramës.

Ish-ambasador i Shqipërisë në OKB Agim Nesho– Sot Ilir Meta nuk është vetëm Presidenti i Republikës që është garant i mbrojtjes së Kushtetutës por edhe shtetari-qytetar në mbrojtje të Kushtetutës. Ai është gardiani i fundit i asaj që shqiptarët duhet ta kuptojnë që përbën qëllimin e ekzistencës (raison d’etre) të së ardhmes së tyre. Kjo është një cështje thelbësore për të ardhmen e shtetit Shqiptar

Prof. Lisen Bashkurti– Presidenti Meta, në mënyrë të vazhdueshme transparente ka informuar opinionin politik dhe publik, kombëtar dhe ndërkombëtar për shkeljet, arbitraritetin, manipulimet dhe falsifikimet që ka bërë mazhoranca dhe Qeveria për të kapur dhe kontrolluar trupën e Gjykatës Kushtetuese. Është koha për ndryshime të mëdha. Presidenti Meta po i prin këtyre ndryshimeve. Ja përse shqiptarët kudo që janë do ta mbështesin.

Ish-ministri i brendshem Dritan Demiraj –Rilindja pasi mori te gjithe pushtetet ekzekutive, legjislative, gjyqesore, mediat, me PPP-te, kanabizimin e te gjithe vendit, etj tani ka vendosur qe te shkaterroje dhe gurin e fundit te shtetit Shqiptar: Kushtetuten e Shenjte te Republikes se Shqiperise. Kushdo qe e do me zemer vendin, te bashkohemi ne mitingun paqesor te dates 2 mars ne oren 17:00 ne mbrojtje te Kushtetutes se Republikes se Shqiperise njelloj siç e mbrojne dhe qytetaret amerikane Kushtetuten e SHBA-ve.

Ish ministri i PS-së, Elmaz Sherifi– Në 2 mars bëhet fjalë vetëm për të ardhmen e Shqipërisë. Në mbrojtje të Kushtetutës dhe Gjykatës Kushtetuese, si çështje e të gjithë shqiptarëve pa asnjë dallim

 

Peshëngritësi Kampion Europë, Briken Calja– Jam me presidentin, për Shqipërinë, për kombin, për Kushtetutën, në manifestimin historik të 2 marsit.

Pedagogu i gazetarisë, Mark Marku–  Nuk është i paligjshëm që Ilir Meta të thërrasë në takim apo tubim dhe të konsultohet me qytetarët.Mendoj që gjendja është emergjente. Po i jepet goditje demokracisë dhe Presidenti është betuar për të mbrojtur Kushtetutën.

18 Comments

 1. Lajm i madh . Po vjen ora fitores mbi pucistet , mbi tradhtaret mbi hajdutet .
  O burra te gjithe ne shesh me Liken dhe Monen perpara, te cilet jane shpresa e ketij vendi.
  Jane te vetmit qe nuk luftojne per pushtet.
  Perkundrazi , dhe femijet u detyruan ti dergojne ne Londer se duke qene te dobet dhe te varfer, i kane kercenuar.
  Ndiqni kete llogjike, nje molotov me vete dhe dhe te rroj kushtetuta, dhe Likja president.

  1. ?Pse nuk bien ketu koronavirusi dhe kolera ta shfarosin perpara se ta shfarose rpjedhja e kallam deshtakut kete popull te trellur??

 2. MERO BAZE I BASHKOHET PROTESTES SE ILIR METES-ME DOSJEN E KRISTAQ RAMES thotë:

  Edhe MERO BAZE DO TI BASHKOHET PROTESTES SE ILIR METES,DO TE COPY NJE SHKRIM NE GAZETEN E TIJ KUR JA PUBLIKOJ ATE DOSJEN E KRISTAQ RAMES ME EDI RAMEN,DO TA BEJ NJE BANER TE MADHE ,EDI RAMA PO JA VJEDH KRISTAQ RAMES DJALIN GREGUN ,KRISTAQ RAMA JA PALLOJKE GRUAN EDI RAMES EDI RAMA THITH KOKAINE ,EDI RAMA KA NJE KARTEL KLINIKE SI SKICOFREN,EDI RAMA AKUZON BABAIN PER INCEST

 3. HA HA PER FIGURINAT QE DO VIJNE SOT, TURP E FAQE ZEZE, ME KETA AS NE H… NUK SHKOHET, RRINI URTE O MILET MOS U PERDORNI NGA NJEREZ PA VLERA!

 4. liste me emra legenash langaraqesh servilesh dhe provincialesh. duhet me ik
  me vrap nga ky vend se kshu tipash ka me kunjtale

 5. Pse nuk thone cfar ka bere gruaja e Gim Neshos perparaDaniela juriste eshte marred me shitje femijesh bashke me dy shoqet e saj.Kontrollojeni pak

 6. Me keto halera do fitoje Muti Meta,didomos Agim Nesho qe Saliu ja plasi te atin ne burg(Gaqo Nesho ka qene sekretar I pare I Partiise per Tirane).
  Nesho nje karrierist i paepur,kurre NUK ka punuar ne jeten e tij.Nje I perkedhelur I Nanos dhe I Slide.
  Burre I peshtire neper korridore,qelbesire fare.
  Te gjithe keta halete me super Jane te superkonsumuara dhe presin ndonje kocke Nqs ndodh gje.

 7. ?Pse nuk bien ketu koronavirusi dhe kolera ta shfarosin perpara se ta shfarose rpjedhja e kallam deshtakut kete popull te trellur??

 8. Me i rendesishmi nga te githe eshte kapaciteti, filozofi, gjeniu Mark Marku.
  Dy gjigande kane nxjer shpellat e Shqiperise, ne veri Markun dhe ne jug Meten.

 9. Keni harruar Monika Kryemadhin.
  Une di qe e mbeshtet dhe ajo. Dhe po e mbeshteti ajo, keta te tjeret bien poshte.

 10. O IDJOTA O KOMENTUES TE MJERE ME PAGESE MERRNI MASA DHE JA MBATHNI JU TE TURNIT TE II, MOS U PARAQISNI NE PUNE, SE GJITHE SHQIPERIA E KA MARRE VESH QE STROFKEN E KENI TEK PALLATI I KONGRESEVE DHE SI DIHET SI MERR DREJTIM TE PADITUR PROTESTA DHE PO JU KAPIN DHE PO JU QIJNE NE BYTHE!

 11. Kesaj liste rafmetpase do ju shtonte dhe Nexhmije Hoxha ,Vito Kapo por tani s`vin dot se iken . te gjithe LSI-stat para se te shkojne ne miting te kalojne mbrapa presidences se Mona do ju japi nga 1 luge floriri dhe dege mimoze ;-)) , mos harroni e buke dhe uje me vete se do rrime gjate sot deri sa te filloj shiu , pini dhe nga 1 kokerr veze se do bertasim fort sa te degjohetderi te kopshti zoologjik ……….. merrni dhe gishtat me vete se do bejme shqiponjen si likja …

 12. Po Tit Vasilin, inteletualin, e harruat?
  Gjene mire. Mbase ja arrijme dites te kemi kryeministre Dotoresh Monen.

 13. do i rruni karet Edi Rames po te mbledhi Edi mbeshtetsit e vet e ngrene presidencen dhe katunaret e Ilir Floririt,zgupthi…bashke me monika kurven

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.