• |
ide | kryesore

Kriza e Covid-19/ Shqipëria do të dërgojë mjekë dhe infermierë në Itali

Arkiva, Lajme, Të fundit

Qeveria ka marrë vendimin të dërgojë mjekë dhe infermierë në Italinë fqinje, e cila vijon të jetë e gjunjëzuar nga koronavirusi.

Vendimi është marrë një ditë më parë dhe është botuar edhe në Fletoren Zyrtare.


Mjekët do të paguhen nga Shqipëria, në vlerën 3000 euro në muaj, për mjekët dhe 2500 euro për infermierët.

Fondi prej 11 000 000 lekësh për shpërblimin e personelit shëndetësor, do të përballohet nga fondi rezervë i buxhetit të shtetit për vitin 2020.

15 Comments

 1. Po pse o kara nuk i paguan mjeket ne Shqiperi me 3000 Euro. Po Italia e permbyti anijen dhe vrau qindra njerez. Nuk e kuptoj se cfare borgji i kemi atyre mutave. Ah po ne Serbi kane organizuar prodhimin e Fiatit.

 2. Veprim qe na nderon si komb. Italia ka mbajtur miliona shqiptare me buke dhe ka qene gjithmone avokati yne ne skenen nderkombetare. Duhet treguar solidaritet ndaj vellezerve tane europiane ne keto momente te veshtira , megjithese islamikeve erdoganiste si ky larte mund te mos ju pelqeje.

  1. Asnje nuk ka mbbajtur me buke o trap. Buken e kane nxjere vete. Mos duhet te themi se po i mbajme ne me buke qimdra Italiane qe punojne ne Shqiperi? Rrace inferioresh.

   1. Nuk eshte ceshtje inferioriteti o palle por reciprociteti. Te ndihmon tjetri ne dite te veshtira, duhet t’ia kthesh. Te solli Italia skuadren e shpetimit kur ra termeti ty ? Kete po ben edhe qeveria jone, por nuk arrin ta kuptosh sepse ti si shume te tjere vuani nga sindroma e memories se shkurter.

   2. o loqe kanari italia i ka dhene pune e katandi refugjatve tane.

    italianet ne shqiperi jane pensioniste qe jetojne me paret e veta

  2. Shqiptaret nuk i ka mbajtur Italia me buke, por kane punuar per buken e gojes. Megjithate, vendimi per te cuar mjeke ne Itali nuk eshte dicka negative, perkundrazi. Problemi qendron tek fakti se ne kemi pak mjeke per vete

  3. Eshte thjeshte nje xhest dhe megjithese ne dukje eshte shume i mire ne te vertete tregon se sa i pameshurshem, shpirtzi e demagog eshte KM yne. Perpara 10 ditesh Ministria e Shendetesise Italiane kerkoi 300 mjeke reanimatore (u beri thirrje mjekeve te dale ne pension). Menjehere u pergjigjen 7800 mjeke. Ministria e Shendetesise Italiane pasi falenderoi mjeket mori 300 syresh.
   Tani 30 mjeke e infermiere ne Itali nuk bejne asgje!!! Tek ne kane nje peshe vertete te konsiderueshme. Pra nuk jam kunder solidaritetit, por KM Shqiptar perpara rreth nje jave i kerkoi ndihme staf mjekesor Ambasades se Kines nderkohe sot dergon ndihme ne Itali, por pa iu kerkuar askush. Thjeshte nje xhest populist i Di Maio dhe Rama. Mundohu te lini menjane te tjerat. Zoti na ndihmofte.

 3. Po ca trapim po rrim mbyll shpi neqe te lirojm mjeket per me i cuar ne itali. Ne jemi vendi i fundit qe duhet te cojm se jena vendi me me pak mjek per nr banores. Ska lidhje humanizmi apo zemerdashamirsia ne 5 cope mjeke kena. Italia ka nevoj per mjek po kanpa fund nga jugu, po si co se do mbaj nje nivel te larte per banor, Ti coj gjermania qe ka 1 mjek cdo 50 banor

  1. 30 do dergojne o burr. Eshte akt simbolik per te thene me vone qe ndihmuam dhe ne. Shqiperise aq as i prishin , as i ndreqin gje.

 4. Ka miliarda rob ne bote qe duan te punojne po nuk kane mundesi dhe vdesin per buke. Falemnderit i thuhet nje here atij qe punon dhe tre here atij qe te ofron punen.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu