• |
ide | kryesore

Heshtja rraskapitëse e “zotit Luli Basha”

-Instant, 1, Arkiva, Ide

Lulzim Basha arrin të zhgënjejë edhe ata që nuk kanë pasur kurrë shpresë tek ai.

Edhe njëherë ai ka anashkaluar, ose e ka lënë vetë të kalojë një nga ato skandale, që i japin kredibilitet kauzave opozitare dhe e bëjnë më të prekshme fytyrën e regjimit në të cilin jetojmë.


Ai nuk guxoi të thotë asnjë flalë të vetme për mesazhet e bëra publike nga Presidenti i Republikës në “Opinion”, ku shihej qartë se si dy ambasadat kryesore në vend bënin allishverishe me Edi Ramën, për të zgjedhur në mënyrë të kundraligjshme anëtarët e Gjykatës Kushtetuese.

“Zbulimi” ishte një dhuratë e artë për opozitën. Ai dëshmonte njëkohësisht edhe si ka rënë maska e një drejtësie “pa ndërhyrjen e politikës” edhe se kush i kontrollon realisht emërimet edhe se ç’rol, herë arbitrar e herë shantazhues, luajnë ndërkombëtarët edhe se pse është gremisur besimi i publikut tek ajo që iu shit si reforma e reformave.

Skandali i mesazheve/ Si po e manipulojnë reformën në drejtësi ambasadat e SHBA e BE

Por në vend të belbëzonte qoftë dhe diçka të vetme për këtë rast flagrant të kapjes së shtetit, Basha përzgjodhi, në të njëjtën ditë, të priste ambasadoren Yuri Kim, të fliste me të për të ardhmen (jo krimet e së shkuarës), madje të miklohej prej trajtës përkëdhelëse me të cilën ajo e thërriste: “zoti Luli Basha”.

Sa për të larë gojën, ashtu sikurse bën edhe në rastet kur nxjerr një personazh të dorës së tretë në PD për të goditur koncesionet që Rama iu jep klientëve të përbashkët, për këtë aferë, lideri demokrat u mjaftua me një deklaratë të Palokës.

Natyrisht aty nuk guxohej të përmendej as kapja në flagrancë e ambasadorëve, as roli uzurpues i Ramës në çështjen konkrete, por flitej në përgjithësi për qëndrimet që ka mbajtur PD, në vite, ndaj reformës.

Pas kësaj, asgjë. Refuzim ftesash për të diskutuar këtë temë në emisionet e mbrëmjes. Vetëm një heshtje kompromentuese dhe një indiferencë e frikshme.

Ky shembull flagrant, përpos varrosjes së një skandali, qoftë për shkaqe xhelozie ndaj protagonizmit burrëror të Metës, qoftë për frikën nënshtruese ndaj ndërkombëtarëve, apo qoftë prej ndonjë flirti në distancë me Ramën, siç përflasin gojët e liga, ngre për të disatën herë të njëjtën pyetje: a është i aftë ta drejtojë kauzën e vështirë opozitare, Lulzim Basha? A është në gjendje ai që, pa ide të qarta, pa ideale të afishuara, pa koherencë në qëndrime, të përballet me një regjim kaq të egër?

A krijon besim ai me kompromiset e veta të vogla, me piruetat që bën, me vijat e kuqe që vendos kot së koti?

A ngjall ai shpresë, pasi ka lënë pas kufomat e Republikës së re, premtimet për transformimin e sistemit, përmbysjen e ndryshimeve kushtetuese të 2008-ës, zotimet për referendume dhe betimet se reforma zgjedhore nuk mund të bëhej as me ata që kanë vjedhur votat, as me përfaqësuesit e opozitës fallco?

A merr më njeri armët për ta ndjekur atë pas në luftën e tij, pasi i ka thirrur njerëzit në dy revolucione të tradhëtuara?

A mund të vërë dikush dot bast se tryeza përkrah Damianit dhe Rudinës do ta shpëtojë Shqipërinë nga vjedhja e votës prej një bande që ka me vete edhe kriminelët, edhe paratë e oligarkëve, edhe mediat e tyre që e bëjnë të zezën të  bardhë?

Autopsia e degradimit të PD/ Sa më i dhunshëm Rama, aq më e squllët opozita

E pra, shancet që Lulëzim Basha ta mundë autokratin që ka përballë në zgjedhjet e vitit të ardhshëm, qoftë për dobësitë e tij, por sidomos për kriminalizimin e kësaj bande (historia e teatrit tregoi se ajo nuk ka ndërmend ta lërë pushtetin me votë), janë afër zeros.

Por e keqja nuk është vetëm kjo. E keqja qëndron te frika se asgjë mund të mos ndryshojë edhe nëse mrekullia ndodh. Pra edhe nëse për një çast imagjinojmë të pamundurën, që regjimi i Edi Ramës të mos bjerë nga vota, por për çështje të zotit apo teka të fatit, sërish rrezikojmë që gjithçka të vazhdojë si më parë.

Heshtja ulëritëse e Bashës për skandalin e faktuar të përdhosjes së reformës, shkaqet që e squllin, e tulasin, e friksojnë atë për të luajtur sot shefin e një opozite të moralshme, janë një ogur i keq për të nesërmen. Ky episod, si shumë të tjerë të ngjashëm, të bën të shohësh me tmerr një këmbim pushteti që nuk prodhon ndryshim. Ngjarje si kjo, kur mbyllja e gojës tani, bëhet si kompromis në emër të pushtetit të nesërm, projekton, në rastin më të mirë, një Shqipëri vërtet pa Edi Ramën, por në të cilën trashëgimia e tij nefaste është ulur këmbëkryq.

Besoj se askush nga ne nuk kërkon këtë.

Nëse në të ardhmen na ofrohet një mundësi pa pasur “barbarin” mbi krye, po ku të gjithë do kërkojmë drejtësi tek gjyqtarë të formatuar sipas modelit të juristëve që betohen buzë Lanës, ku do vazhdojmë të paguajmë për traun e rrugës së kombit, ku do të bëjmë analizat tek koncesioni i Check-Up, ku do bëjmë tifo për kombëtaren në Air Albania dhe do të duartrokasim talentin e paimagjinueshëm të Artan Imamit dhe Laert Vasilit në godinën e re të Bjarke Ingelsit, pra nëse oferta është që të heqim qafe Ramën por të ruajmë të gjitha karakatinat e tij, përgjigjia duhet të jetë e prerë: “JO faleminderit”.

Dhe me menyrën se si po sillet, Basha nuk ofron në asnjë rast më tepër sesa kaq.

©Lapsi.al

83 Comments

  1. po doemos. kur flet bushati kunder opozites ju bhete qejfi.

   ku e pe te drejten ????

   Opozita ska gisht qe nga 2016 me reformen or fuggris

   ligjet i miratoi me shumice te cilesuar PS+LSI. secila u perpoq ta kapte.

   Tani zihen per KED.

   Opozita ka folur per Reforemn qe ne 2016. por ju doni qe te beje revolucion se kjo i intereson Rames

   Meqe e beri vete RamaFormen me Meten e ti japin drejtim ata

   ti merr gje drejtesi ?? ke pyt gje sa vite shkon nje ceshjte ne shkalle te pare , sa vite ne apel ??? se GJL dhe kushtetues nuk ka. dhe ske ku te kerkosh te drejten

   jepi te drejte bushatit jepi

   po hap arkivat shife ca ka thene opozita ne 2016, sa here e coi ne venecia reformen e Soros me LU dhe Vlahutin

   i coi ligjet e vetingut te PS dhe LSI ne Kushtetuese

   me pas nuk ksihte me ku t i conte, se skishte me as minimum per vendim te papote. vetem po conte te pidhi sateme

     1. une ja kam bo mamin bain fuges dhe palloshit por edhe bashes dhe mones . mua me vjen keq per ty qe jargavitesh si nje qenie pa tru . militant

     2. e kape sufllaqen sot , bravo!

      kjo me keqardhjen ishte pjesa me e bukur e postimit tend

 1. Ne opozite ne pergjithesi lideret jane te shfrenuar ne premtime . Ti i kerkon nje gje dhe ai te premton edhe dy-tre te tjera . Njesoj si i gjati ine dikur , ti i kerkoje buke ai te premtonte edhe gjalp djathe dhe mjalt , ti i kerkoje televizor ai i shtonte lavatriçe frigorifer dhe nje makine , ti i kerkoje nje pune ai te premtonte dy ose tre te tilla , ti i kerkoje nje gje ai te thoshta na dhjete te tilla .
  E kunderta ndodh me Bashen . Ti i kerkon gjerat me elementare te nje demokracie , ai bene shurdhin . Ti i kerkon aleance kundra se keqes , ai bashkepunon me te keqen . Ti i kerkon buke , ai e “shkel” me kembe . Ti i kerkon drejtesi , ai te “peshtyne” ne fytyre . Ti i kerkon ndryshim ai ngerdheshet .
  Ne vend qe ky te behet pale me popullin , behet pale me te gjatin tone . Ne vend qe te beje ndryshime , mbane statusquone per te sunduar . Ne vend qe te jete frymezim , ky behet zhgenjim . Sot ne opozite ky eshte nje “kokmushk” dhe moskokçares ndaj kerkesave te popullit , imagjinojeni kete ne pushtet çfare tmerri do jete .
  Paraja lind dhe shtohet ne qarkullim , demokracia permirsohet dhe perfeksionohet me ndryshimin e elitave . Te dyja bashke krijojne mundesine e prosperitetit te vendit . Atehere me te drejte lind pyetja me naive : Pse duhet votuar nje njeri i tille kur ky eshte kunder teje , kunder zhvillimit , demokracise dhe prosperitetit ? Pse duhet votuar nje njeri ku si qellim paresor te vetin ka mbajtjen e statusquos dhe si rrjedhoje sundimin ? Pse duhet votuar nje njeri qe kerkon vetem riciklim bandash per pushtet dhe per rrjedhoje sundim mbi popullin?

  Ky sot ne opozite eshte nje “lypsiar” i rendomt pushteti i cili ka mundesine te beje mrekullira por nuk do , biles hiqet kapadahi dhe perçmues me popullin e tij . Po neser ne pushtet ? Mos o Zot .
  Injorojeni kete qenie pa shtylle kurrizore . Injorojini te gjtih lideret e partive . Injorojeni kete klase politike qe kerkon t’na injoroj te gjitheve . Revolucioni eshte zgjidhja .

  1. ti injorojme dhe te mbajme Ramen

   se teatrin e prishi basha

   reformen e beri basha

   zgjedhjet ne 2019

   PPP
   Inceneratoret

   Kanabisin

   mire e ke o trupeshk:

   1- fajin e ka saliu

   2 basha fle ose basha ska shtyle kurrizore

   po ik o koqe

   shko lepi bolet e rames dhe bythen e fuges

   1. LEXO SHKRIMIN QE TA KUPTOSH O MILITANT IDOT . HIQ NJE KURVE DHE SILL NJE KARAKURVE DHE POPULLI E KA PO NE BYTHE I THONE KESAJ PUNE O QRR I BIBES .

    1. Sistemi qe kemi pranuar kerkon qe me vote te ndeshkohet abuzimi i pushtetiti, mbajtja e premtimeve . dy elemntet kryesore

     Ndersa ti nisesh nga fakti qe basha = rama ???? vetem nje fuggris mund ta beje kete shenje barazimi . ti dhe fuga psh edhe pse plehra nuk jeni njesoj. ti mund te jesh me i mire ne pushtet sesa fuga. kapaciteti yt i kufizuar mendor nuk mund te beje dem .

     tani i parasysh qe basha eshte jurist. rama piktor

     Sipas teje te gjitha abuzimet e rames e a fajin opozita ??

     dhe konkluzioni mos ti nderrojme ???

     vazhdo me lepirjen….ke me shume talent aty

     1. UNE NUK VE SHENJEN E BARAZISE O MILITANT . UNE PO THEM QE KY NE PUSHTET DO JETE AKOMA ME I KEQ SE PALLOSHI I ANTETE . SEPSE NE MUNGESE TE DREJTESISE DHE NDRYSHIMEVE KETA BEHEN VETVTIU ARROGANT. UNE LEPIRJE????????? JE KAR TI O IDIOT ???? LEPIRJE JE DUKE BERE TI O ZHULS . UNE JA KAM QI ROPT BASHES DHE PALLOSHIT BASHKE , JA KAM QI ROPT TE GJITHE POLITIKANEVE DHE ATYRE KELLIRAVE QE BESOJNE TEK KETA .

     2. bol vlla se le me barre gjysmen e botes

      qenke fiks nostradamusi — e di qe ne nisje qe basha eshte me i keq ne pushtet

      fisk psh kur ishte kryetara bashkie tirana u be me pan rregullues 11 vjet rama sberi dot pan rregullus

      basha ne bashki dha 20 leje gjith e gjith

      lali eri ZERO ndertim premtim dhe te la teatrin si dobic ne dere

      jepi fuggrismo se jeni lepirest me te perkushtuar

      te dhjefsha danezet me MBA per gojore, ia merrni ne kthese

   2. Une nuk e kam akuzuar z.Basha per asnje nga ato qe ti shkruan me siper , biles habitem nga i nxorre keto . Nese ka ndonje qe i eshte kundervene te gjatit tone duhet ta dish se nje nder ta jam edhe une . Por qe edhe nuk e pranoj heshtjen , mosndryshimet dhe bashkepunimin nen rrogoz te z.Basha me te gjatin tone per interesat e tyre meskine ne demin tend , timin dhe te gjithe shqiptareve , jap po une. Me pak fjale mendimet e mia kane qene si ajo shpata qe pret sa majtas dhe kur eshte dashur po aq pret edhe djathtas per te miren e te gjitheve . Prandaj perveç ofezave te tua qe une i perbuz , ti ku e sheh fugistin ?
    Nuk ka me keq se nje njeri qe ka sy , vesh e tru por qe nuk don te shoh , degjoj dhe llogjikoj .
    Une nuk te akuzoj per militantizem siç te akuzon ai tjetri me siper . Per mua ti je me keq akoma , ti je nje pagator i rendomt partie . Ti leh sot per nje kocke mot .

  2. I gjithë ky mllef i madh me Bashën përse ?
   Se Andi Bushati na qenka “rraskapitur” nga heshtja e Luilit që nuk ka reaguar për “zbulimet” e Metës që ja nxorri lakrat imperializmit amerikan e europian.
   Ta besojmë o Bushat që ti e do më shumë popullin opozitar të djathtë se lideri i saj, pasi e ke pasur traditë familjare që të luftosh me egërsi të majtën.
   Por puna është se “Luli”, ashtu siç e përkëdhel “me dashuri” Tao Palla Bashën, nuk është ndonjë gazetar portalesh, por është lideri i opotitës së bashkuar shqiptare që i ka vënë vetes si objektiv politik që nesër të bëhet kryeministër e të luftojë për pranimin e Shqipërisë në BE.
   E dëgjova edhe unë akuzën e Metës ku ai aludon, e përsëris edhe njëherë ALUDON se qenkan dy ambasadorë të huaj që bëjnë pazare e prapaskena me Ramën.
   Si një qytetar i thjeshtë, edhe unë e kam këtë dyshim, por nuk mund të “raskapitem” nga heshtja e z Basha, se përse ai nuk u hodh në sulm kundër ambasadorëve.
   Nëse presidenti Meta, për të cilin me aq sa dij nuk keni ndonjë konsideratë të lartë o shoku Bushat, do të kishte bërë një deklaratë zyrtare të faktuar me emra e të dokumentuar për akuzën që hodhi, edhe unë do të habitesha e jo “raskapitesha” që Basha nuk është prononcuar.
   Por mënyra se si e hodhi dyshimin e tij në publik z.Meta, nuk më duket një qëndrim institucional prej presidenti, por si një veprim emocional jo fort i matur.
   Me cilësinë e presidentit të një shteti, qoftë edhe të vogël si Shqipëria, z.Meta mund ti drejtohej bie fjala, presidentit të SHBA e presidentit të KE me një shkresë zyrtare ku të shfaqte dyshimet e tij për veprimet e dyshimta të ambasadorëve përkatës, por jo të vepronte si një gazetar.
   Druaj se qendrimi i nxituar emocional i z. Meta, është edhe si pasojë e thashethemnajave të përhapura nga Rama e nga “opozita e opozitës” për të përçarë frontin opozitar ndaj Ramës, sikur “Luli” po bën marveshje në fshehtësi me Ramën.
   Një gjë ju kujtoj ju nostalgjikëve të Shqipërisë shkëmb graniti të socializmit në botë.
   Esdhe mund të ketë debate me dipllomatë të SHBA apo BE për ndonjë veprim jo fort të drejtë të tyre, por Shqipëria , kurrë më nuk do të armiqësohet megjithë botën në emër të ideollogjisë komuniste.

 2. Basha ka nje arsye, nje siguri, nje garanci diku qe mban kete qendrim prej Sfinksi duke i rraskapit kuriozet. Se Basha nuk ka huqin e Berishes qe nuk i mba gje barku. Basha eshte ndryshe. Koha do tregoje arsyen e stoicizmit te Bashes qe burimin mund ta kete tek nje siguri e forte diku qe nuk mund ta permende ne pazarin mediatik

   1. Prit mos u rrembe, do rrojme e do shohim sa do ta shtyje Rama ne pushtet me lakun e krizes ekonomike ne fyt qe i shtrengohet perdite. Koha do tregoje

 3. Reforma eshte deshtim spektakolar si nje eksperimenti te OSFA, dhe shperdorim te fondeve te USAID dhe BE. Ekspertet e Soros u paguan dhe u paguan shume mire. Qeveria dhe ekzekutivi vjedh cdo dite sepse ska Prokurori dhe Gjykata ku te ankohen palet e demtuara. Shqiptaret vidhen abuzohen dhe vuajne rrjedhojat e Reformes.
  Ka vetem nje pyetje pas 4 vjet reforme ne drejtesi: A u jepet drejtesi sot shqiptareve???? dhe kur ??

  Kush ka nje ceshtje gjyqesore sot e di personalisht se sistemi i drejtesise eshte ne kolaps.

  Prokurorite e rretheve dhe PP jane jashte loje, krim ne nivelet me te larta, efektet ne ekonomi jane super te dukshme paraja nga kanabis dhe droga lume . SPAKU BKH skane asnje rol.

  Dhe thjesht nuk ka institucione qe te gjykojne , palet skane ku te drejtohen ska GJK ska GJL, GJ apeli eshte me vonese 3 vjet+

  Procesi eshte skandaloz. Cilesia e te vetinguarve eshte e dyshimte . KPA dhe KPK jane mizerabel, te njeanshem, te pabesueshem. ONM me rol tejet te kufizuar, Theo-n (Jacobs ) e shohim te beje lojra me fjale neper seanca, kundershtime apo shtjellime bazike siperfaqesore dhe aspak profesionale, ne rolin e showmen, por ONM ska asnje ndikim te vertete thelbesor dhe te prekshem. Dmth ti themi gjerat shqip : ONM, Theo , Kalavera et al, po marrin rrogat dhe po shijojne privilegjet!

  Vleresimi i super te perzgjedhurve si trupa te PK dhe KPA eshte perqendruar vetem tek pasuria, psh Arta Marku profesionalisht nuk eshte e afte , ka numrin me te vogel te dosjeve dhe ka gabime ne secilen nga dosjet qe ka patur , niveli i ceshtjeve te saj eshte qesharak. por ajo jo vetem qendroi PERKOHESISHT 2 VJET PPP por edhe e kaloi vetingun, me shakate e Jacobs ,psh si ka mundesi te harrohet ne burg per nje shkelje ordinere, per 30 dite me rradhe nje i pandehur , kur gjithsej si prokurore Arta ka 1 ceshjte ne VIT. NJE (1-nje) Vetem nje.
  Dhe keto jane publike, nese i hyjme te gjithe cka patur ajo arrijme ne nje perfundim qe ka gjet pune dhe nuk eshte tek te papunet per te renduar shtetin me assistence sociale. Kontributi i saj si prokurore eshte i paperfillshem. Me siguri priti te behej PPP qe te shfaqte talentin e saj te vertete!!!

  Raste ka plot, por rasti i PPP eshte flagrant per shkeljen e KUSHTETUTES ne menyren me te turpshme dhe MOSREAGIMIN e Ambasadave! Paligjshmeri totale dhe Maskarallek njerezor. TURP ONM, USA DHE BE ! Jeni hajdute te takspaguesve tuaj.Po vidhni leket e qytetareve BE & USA pra tuajit, dhe faturen po ja lini shqiptareve! ky eshte maskarallek!

  Raste te tjera ka plot, ka shume probleme, ne te gjitha kendveshtirmet dhe secilin aspekt. Nje deshtim i gjitheanshem, i plote i vazhdueshem dhe ne drite te diellit.

  Duhet te jesh i paturp si njeri psh YURI KIM dhe te flasesh per suksese ne boten e Piter Panit , si ne librat me fantazi per femije.

  Koha shkoi dhe cikli po mbyllet, Rama do te largohet nga pushteti sipas te gjitha gjasave . Po qe ne 2013 e deri me sot ka malin me te madh te zullumeve qe nga koha e Enver Hoxhes. cdo gje e Rames eshte abuzim, vjedhje, korrupsion, krim , kanabis, ne funksion te pasurimit vetjak. Duhet te jete vertet shume i pasur , dhe eshte pasuruar vertet shume ne keto 7-8 vjet KM

  Pra shanset jane qe Rama tja hedhe, po te iki nga pushteti vesthire se do merret njeri me Ramen,
  Nderkaq drejtesia do vite e vite te tjera e te funksionoje deri diku, pasi te gjithe institucionet e reja jane te kapura dhe te paafta te mbushur me sigurimsa dhe OJQ-OJF -ista. vetem njerez profesioniste dhe te ndershem nuk gjen dot.

  Reforma qe ne nisje ishte nje mision i pamundur, ne kufijte e te realizueshmes ne kushte laboratorike.. Mazhoranca e saj kohe PS+LSI i hyri mbare dhe miratoi te gjithe ligjet te reformes me shumice te cilesuar me objektivin e vetem qe ta kapte ajo drejtesine, pa u merakosur qe ta bente DERI DIKU te funksionueshem kete ngrehine te re te drejtesise. Qellimi ishte ta kapte.

  Sot e gjithe diten (sic thote kryeministri) zihet Presidenti me Ramen per KED. bejne si te ndershem per Drejtesine, une e dua thote Rma jo e dua une thote Presidenti. Pavaresisht se presidenti ka te drejte ne pretendimet e tij, por kjo or lexues, eshte njesoj si te zihen 2 hajdute se kush do marre copen me te madhe!!! Dhe nje hajdut i thote tjetrit qe nuk po e prish lojen se jo eshte copa ime. A ka nder dhe rregull mes hajduteve???

  Meta sic duket, pra ai thote qe ka objektiv drejtesine por ne fakt me qellim qe ta diskretitoje edhe me tej, por por realisht motivi i tij eshte FRIKA , ai ka me shume frike se keto instuticione mund te demtojne dhe te godasin ate vete dhe se ai ngel pa gje!

  Reforma eshte nje projekt fondacionesh dhe nje justifikim i madh i Rames per te gjitha zullumet e tij. Reforma duhet pare dhe vleresuar vetem politikisht SEPSE ligjerisht eshte jofunksionale, e kundraligjshme dhe e demshme dhe me pasoja te prekshme per qytetaret e Shqiperise.

  Dhe sigurisht fajin e ka perseri opozita sepse nuk ha karremin e Rames (apo dhe te metes )

  Sa me shpejt te nderrohet ky parlament aq me mire, Nje objektiv kryesor duhet te jete drejtesia per qytetaret dhe duhet te kete nje sistem funksional quajeni nje reforme e re apo amendim te reformes . Aktualja eshte e vdekur!!!
  PS ,ndoshta e cliruar nga Rama, do te jape kontributin e saj. PS ka njerez qe e duan ligjin dhe shtetin edhe pse eshte zhvleresuar me Ramen si kryeatr dhe kryeminister ( me shume e urrejne socialistet Ramen, nje urrjetje e tmerrshme brenda llojit ) PS me PD dhe forca te tjera duhet te kontribuojne per drejtesine sepse nuk kane nga tia mbajne.

  Kjo drejtesi e sotme,dhe me keto institucione, jane te padobishem, jo funksionale, dhe sistemi i sotem eshte ne krize. Ehte jashte afatave , plot probem antikushtetushmerie, vej arrna ketu e atje, si gazeta e lagur qe ske ku ta kapesh se te mbetet cepi ne dore.

  Te gjithe te tjerat jane diskurse per te mbushur diten deri kur te vijne zgjedhjet , disurse dhe veprime ne funksion te Rames. Refomra eshte perdorur si mjet politik kunder opozites (pasi rama eshte i paster qe ne lindje!!!). Reforma nuk eshte mjet politik per te goditur opoziten. Reforma duhet per qytetaret dhe vendin , pra per aspiratat qe kemi si komb.

  Reforma nuk te jep buke, as te puneson, sic perpiqet dhe sic eshte perpjekur Rama per ta futur ne politiken e dites , sa here i eshte dashur per te goditur opoziten . Reforma ne drejtesi nuk te ben te pasur . Reforma ne drejtesi nuk zevendeson drejtorin e OSHEE apo te UKT apo Kryebashkiakun . nuk e permireson drejtperdrejt menaxhimin e shtetit dhe burimeve te tij, taksat , resurset natyrore etj.

  Reforma ne drejtesi nuk ben mrekulli ne jeten e perditshme dhe halleve te perditshme te njerezve, ashtu sic e ka paraqitur dhe po perpiqet te paraqitet cdo dite Rama dhe ambasadoret e BE dhe USA (nje deshtim spektakolar ne fakt)

  Shteti ka 3 pushtete, Ekzekutiv Ligjor dhe Gjyqesor

  Shteti qeveriset nga KM dhe organet vendore.

  Ligjet, aktet, rreguloret miratohen nga kuvendi dhe institucioneve qe burojne prej tij

  Drejtesia nga institucionet e reja

  Sot jemi nje deshtim te plote te shtetit. te tre pushtetet jane jonfunskional. (mos u mbetet qejfi pushtetit te katert, jeni kazan! )

  Pushteti ekzekutiv eshte i deshtuar pasi nuk respekton asnje ligj dhe abuzon, vjedh KM dhe kemi organe vendore bashki qe jane monopartiake , jo demokratike , pertej cdo kontrolli dmth ska asnje kontroll, asgje qe ti ndale per te vjedhur. (fale dhe mathew palmer qe tha qe zgjedhjet mund te behen si ne 1970 vetem me Bshkimet profesionale dhe fFrontin demokratik , pra me Ramen dhe Patozin e bindur! ) nje absurd , nje ekzekutiv jashe shinave ligjore pa kontrolle, pa check and balance dhe cuditerisht Rama e quan ekipin e tij me te mire RILINDJE (rilindasit e vertete rrotullohen ne varr kur degjojne palacolleqet e Rames)

  Pushteti ligjor eshte jashte funksionit . Nje parlament i tille do hyje ne histori . Parlament ne kufijte e palacollekut dhe bastardizimit, nje pjese perfaqesuesish jane analfabete funksionale, nje pjese tjeter me rekorde kriminale, nje pjese tjeter me kapacitete intelektuale baraz me gjallesat njeqelizore dhe me 122 nga 140 deputet. Parlament si estrade ndermarrjeje te kohes se Enverit. parlament ku opozita dmth OPOZITA PARAMENTARE voton gjithmone pro nismave te KM Rama 😀 .. nje absurd llogjik i denje per nje karagjoz si Rama

  Drejtesi ne Kolaps.

  Reforma nuk te sherben si qytetar pasi qytetari nuk merr drejtesi
  Ceshtjet civile ,penale, tregtare etj duan me dekada qe te perfundojne dhe dekada qe te jene te zbatueshme dhe dekada qe i demutari te marre shpagimin e drejte. pra funskioni kryesor i dhe i vetem eshte qe qytetarit ti sherbehet drejtesia. Nuk eshte objektiv sa gjyqtare u perjashtuan, nuk eshte objektiv ne vetevete ngritja E SPAK KLP KLGJ, as funksion. cfare bejne keto institucione ??? Matet perkundrejt cfare merr qytetari. Dee sot qytetari nuk ka akses ne drejtesi nuk arrin te gjykohet. Sistemi eshte ne kolaps.

  Ky eshte kolapsi. Kolapsi nuk ka brire qe Ambasdorja e rradhes e rruges se Elbasanit ti vijne mend ta shohe para syve ne rruge dhe ta dalloje.

  Arsye e verteta nuk dihen, por dihet qe mosdeshira, mosveprimi dhe njeanshmeria e theksuar e ambasadoreve , jane provokim per shtetin ligjor dhe shoqerine shqiptare, dhe shkaterrues te jetes se personave te cilet fati ua ka sjelle qe te jene ne duart e gjykatave dhe prokurorise nga 2016 e deri me sot. fat i keq per ta por me emer dhe mbiemer LU ,VLAHUTIN, SORECA, YURI-KIM.

  Reforma ka deshtuar Sistemi eshte ne kolaps.

  Por, megjithate meqe duan te vete-degjenerohen duke treguar perralla me mbret , filma me partizane ku dy partizane qerrojne 10 bataione me italiane, le te vazhdojne te mbeshtesin lider te orruptuar dhe te paafte si Rama le te vazhdojne. gabimi eshte i tyre . gjerat jane te dukshme. Kredibiliteti i tyre eshte minimal, jane te pabesueshem dhe te neveritshem. Jane te perkohshem.
  Ajo cka eshte shqetesuese eshte situata e vendit. Dhes ituata e vendit kerkon zgjidhje politike, ckapjen e shtetit, pastrimin e institucioneve, parlament funksional dhe nje drejtesi funksionale.
  Keto i zgjidh vetem vota e lire. Nje parlament i ri, qeveri e re , drejtesi e re.
  Largimi i Rames eshte emergjence kombetare. Ambasadoret medioker si Kim apo Soreca do merren me gjera te tjera dhe doemos do gezojne prvilegjet qe kane me minimumin e mundit.

 4. Mire e ka ky Bushati meqe asnje nuk ben ne kete vend ta leme kete RamaZonin se Bushatiti vka keq dhe per Baftjarin se spo ja mba njeri krahun. Mjafton ti Bushat per te gjithe ti mbash krahun baftjarit dhe te besh lufte me gjithe ambasadat e korruptuara vetem kujdes me liderin global se ai nuk eshte me i miri po me te mire se ai Rama-Zoni nuk ke ku gje bushat.

 5. O bushat e di si je bere ti o vlla, do me i thon YURI_KM se na cave trapin por bytha sta mban

  po thuje o BUSHAT thuje shqip qe te eshte care trapi ne YURI -KIM , SORECA dhe te gjithe nderkombetaret e karit qe mbeshtesin lidere ilegjetim dhe te korruptuar

  vetm po ishte dakord qe Veliaj eshte legjitim ne bashki 😀

  dhe po ishe dakord qe Rama eshte i VIRGJER 😀

  thuje troc o bushat qe keta MEDIOKER AMBASADORE JANE PERGJGJGES per situaten

  YURI KIM dhe Soreca jane pergjesgjes sepse skane then as dhe nje fjale per kanabis, kriminilazimin dhe asnje fjale kur RAMA KM tu vjedh e tu abuzo cdo dite

  Yuri KIM dhe SOreca jane pergjgjes kur pranojne parlament sharlatan dhe analfebet , qe voton PRO cdo nisme ligjore te Rames. si noteri i Arta Vorpsit. Pranon zgjedhje vendore me nje KANDIDAT dhe Patozin si paterice e thyme ne gjys e Rames.

  BUSHAT thuje troc qe YURI KIM dhe Soreca jane pergjges per REFORMEN NE DREJTESI jane pergjegjes direkt per KPK KPA ONM KED KLGJ KLP SPAK BKH e tj qelbesira me soj e sorrollop

  thuje troc qe YURI KIM dhe SORECA mbeshtesin korrupsionin, kanabizimin, krimin dhe provokojne cdo dite shtetin e se drejtes, kushtetuten, dhe qytetaret

  pse ben me faj opoziten kur i ka thene te gjitha keto qe nga 2016

  Pse i bi deres me nigju penxherja 🙂

 6. Basha behet gati te iki.
  Shume komente teorike.
  Basha do japi doreheqjen,ka kohe qe e kerkon.
  Me Meten as ne Hale NUK vete.

 7. bushat ne rtv ora DJE ishte oerd-i i bylykbasheve

  ” Pas kësaj, asgjë. Refuzim ftesash për të diskutuar këtë temë në emisionet e mbrëmjes. Vetëm një heshtje kompromentuese dhe një indiferencë e frikshme.”

  Kerkohet me ngulm qe basha te dale dhe te thote qe Reforma eshte Deshtim.

  Stating the obvious!

  Doni medoemos ta shtyni Bashen te beje gabime elementare.
  Sot ne vend mbizoteron niveli Lali Kellires dhe Edi Rames. nivel patetik dhe te neveritshem.

  Basha nuk ka qene noi her nivel i ketille o Bushat

  bushat beje dhe njehere pyetjen se sje i qarte.

 8. ……Pra edhe nëse për një çast imagjinojmë të pamundurën, që regjimi i Edi Ramës të mos bjerë nga vota, por për çështje të zotit apo teka të fatit, sërish rrezikojmë që gjithçka të vazhdojë si më parë…..

  Mund te vazhdoje me Ramen dhe ske ci ben ASNJE PIKE GJE! dhe e dyta me arme ke shanse per ta marre pushtetin gje???

  Po, e vertete, mund te behen traziraVETEM kur te vidhen zgjdhjet pra te vidhet vullneti i qytetareve per te larguar Ramen. Vetem ne ate rast trazirat legjitimohen POR KUJDES trazirat jane te justifikimi me i madh per Ramen!!!! Rama do beje marreveshje per tu larguar dhe per te mos u prekur. Zemerimit popullor nuk i shpeton dot, humbet pushtetin dhe gezon cfare ke fituar. Vota te heq nga pushteti dhe teorikisht mund ta akuzosh dhe denosh. praktikisht te duhen mekanizmat e duhur, polici prouroir gjykata qe te funskionojne.

  Rezultati eshte qe me shume mundesi Rama ia ke hedhur qe tani. Per cfare te duhen trazirat ur mund ta heqesh me vote???? sot ai merr 10% me pak se cmori ne 2019. sa do bleje dhe sa do vjedhe 50% ??? eshte shume bushat, shume fare.
  Cikli i Rames po mbyllet. le te kemi shans per zhvillim normal , nuk e then dot kanabizimin as kriminilazimin as Teatrin por mund te heqesh Ramen. mund te zgjedhesh njerez te afte dhe te ligjit. mund te vendosesh precedent dhe jo DHUNE.

  Dhunen po e kerkon Rama qekur u dogjen mandatet provokime. Provoim i opozites cdo dite cdo ore, cdo here, nga me te ndryshmet, provokim ndaj shtetit, shoqerise qe te behet me faj opozita qe s reagon, Opozita reagon, protesta perhere. Por cod at tjeter do ishte kthyer under sidomos me ambasadore te njeanshem . Rama ka abuzim me ligjin vjedhje, parlament PRO per cdo gje, drejtesi ska, akuze ska. Te gjitha Rama i ka ne dore. dhe ai po kerkon dhune sepse i ka logarite keq. Do ike Rama. leje te ike . Nese Rama nuk iken dhe i prish zgjedhjet atehere TI ke te drejte bushat, qe TI i pari ti vesh flaken kryeministrise dhe cdo ambasadori qe do flase kunder protestave LEGJITIME.

  Shansi jane zgjedhjet. aty ndahet puna . kshu qe veji gjoksin bushat behu gazetar jo kazanxhi, kjo pune do bythe te forta 🙂 o bushat!

  1. me kte drejtesi dhe me mosndryshimet ti ke besim se me bashen do ndyshoje ndonje gje per mire? ik njoni e hyp tjetri dhe populli do jete po ajo lavire qe ishte .

 9. LEXOJ SHKRIMET E KETYRE SERVILEVE TE PARTISE NGA TE DY KRAHET DHE ME VJEN PER TE VJELL .
  SA ME SHUME I LEXOJ KETA AQ ME SHUME BINDEM QE KY VEND NUK BOHET MO . DUHET TE BOJME ME PARE NJERIUN PASTAJ POLITIKANIN .
  BUSHAT TI VAZHDO E GODIT SE BYTHLEPIRSAT E PARTIVE KETE PUNE KANE .

  1. Ti të vikërka “për të vjellë” me të dy krahët politikë njëlloj, pasi paske bërë zbulimin se janë bythëlëpirësat e partive, kurse mua më vjen me qeshë me llogjikën tënde që kujton se parti mund të jetë vetëm ish Partia e Punës
   A ka mundësi të ma shpjegosh o i pamvarur politik, se për çfarë motivesh interesi i serviloseshkan qindra mijë shqiptarë opozitës që nuk ka asgjë në dorë veç fjalës ?
   Së dyti, di ti ndonjë rrugë tjetër demokratike për të ardhur në pushtet, veç sistemit me vota për të zgjedhur partinë politike ndaj së cilës ke besim ?

 10. Nuk mund te rri pa vene re “keqardhjen” e shume rilindasve per lidershipin e dobet te opozites. Keta zera dalin si kepurdhat pas shiut dhe artikulojne pak a shume te njejten ide (dhe shpesh me te njejtat terma) qe demonstrojne burimin dhe origjinen e njejte te ketyre komenteve.
  Kam kaq dite qe vras mendjen, cfare beri me shume lideri global rama (ne kohen kur ishte ne opozite) per te bindur njerezit t’i jepnin voten. Nuk me rezulton te kete bere asgje nga ato qe sot i kerkohen Bashes te beje nga analisti Bushati. Nuk me rezulton qe ai i “shpalli lufte” ambasadave te huaja per nderhyrje ne punet e brendshme te vendit. Nuk me rezulton te organizonte revolta te dhunshme (hiq 21 janarin, por kjo eshte histori tjeter). Me rezulton qe bente vetem propagande duke patur edhe mediat ne dispozicion. Mbushi dynjane me pallavra dhe premtime si shendetesia falas, me pak taksa per te 99% te njerezve, 300000 vende pune, etj. Nuk me rezulton qe akuzohesh atehere nga analistet per mosveprim. Ndryshe nga ajo qe i kerkohet sot Bashes.
  Une kam rezervat e mia per Bashen, por t’i kerkosh atij te beje gjera qe krahut tjeter nuk i jane pretenduar, eshte te pakten inkoherence.
  Po t’i shtosh kesaj faktin qe Basha po perpiqet te krijoje nje profil ndryshe nga kundershtari i tij, pretendimet e mesiperme bien ere tjeter.

  1. HAHAHAHAA …SA QESHARAK QE JE . NUK NA VJEN KEQ PER KURVAT E TE DY KRAHEVE , NE I SHAJME SEPSE NA VJEN KEQ PER VETEN , PER HALLIN QE NA KA KAP. .NESE PALLOSHI PREMTOI 300 MIJE VENDE PUNE DHE NUK HAPI ASNJE KY LAVJERRESI BASHA DO PREMTOJE 3 MILION DHE NUK DO HAP ASNJE DHE TI E TE GJITHE JU KURVAT E PARTISE DO RRINI ME SHALE PERPJETE E GOJE HAPUR .

 11. jane me skript ne dore fuggrismat , jane teper te zelshem ne keqardhjen, tipologji e Kellires , dalluese per Klliren ne fakt.

  Ndersa bushati thote :

  Nëse në të ardhmen na ofrohet një mundësi pa pasur “barbarin” mbi krye, po ku të gjithë do kërkojmë drejtësi tek gjyqtarë të formatuar sipas modelit të juristëve që betohen buzë Lanës, ku do vazhdojmë të paguajmë për traun e rrugës së kombit, ku do të bëjmë analizat tek koncesioni i Check-Up, ku do bëjmë tifo për kombëtaren në Air Albania dhe do të duartrokasim talentin e paimagjinueshëm të Artan Imamit dhe Laert Vasilit në godinën e re të Bjarke Ingelsit, pra nëse oferta është që të heqim qafe Ramën por të ruajmë të gjitha karakatinat e tij, përgjigjia duhet të jetë e prerë: “JO faleminderit”.

  Dhe me menyrën se si po sillet, Basha nuk ofron në asnjë rast më tepër sesa kaq.

  pretendime qesharake, drejtesia ka deshtuar por do vazhdoje , mekanizmi per drejtesine eshte parlamenti dhe marreveshje me PS, (pa ramen po humbi zgjedhjet)
  PPP-te kane marreveshje ligjore dhe vetem paralemtni ose GJK mund ti zhvleresoje.

  etj pra halli i bushatit eshte si ti zhbehen eto deme te Rames

  Bushati do Lizen ne boten e cudirave, do boten e tij ku ai te kenaqe egon e tij

  Ndersa problemi kryesor i shoqerise nuk eshte stadiumi me KULLE. Aspak!

  problemi eshte kanabizimi dhe kriminalizmi i shoqerise.

  problemi eshte korrupsioni dhe kalbezimi i institucioneve te shtetit ku vidhen 50% e buxhetit

  Problemi eshte vjedhja\blerja e votes, pasi nga vota buron cdo pushtet.

  Bushati pretendon qelimisht qe basha te thote perdite qe do prishe stadiumin psh, qe do ishte talebanizem LIGJOR apo ekzekutiv

  Rama shakterroi pallatin ne vlore dhe ne paguajme me leket e taksave tona 13 milion euro demshperblim per tekat e Rames

  Beketi 140 miion perseri per tekat e Rames , nga xhepat tone

  Di gje u be aeroporti i vlores ose i kukesit dhe pse u zgjat kontrata e RINAS???? sa fund vjedhja ebuxhetit nga Rama, cdo gje, cdo mekanizem cdo mundesi shfrytezohet per te vjedhur.

  aksioma e dites qe nga 2013 : te filloj pune ne shtet , t boj noi lek!

  Basha po thote qe do ti zhbej me ligje dhe me proces te rregullt. Jam shume i sigurt qe me kete konfigurim nuk mund te besh ZHBERJE fantstiko shkencore dhe cilido do te ngurroje te dale te beje deklarata ZBERJEJE ne kete situate pas termetit pas koronavirusit dhe me kete borxh galopant

  Ose ose do jete taleban !

  Basha po perpiqet te jete KONSTRUKTIV ne ato qe deklaron publisht Asnje nuk ka iluzione qe shqiperia do lengoje per dekada, por e keqja nuk eshte tek lengimi por te mungesa e platformes per sherim. Basha publisht eshte konstruktiv. Formimi jurist, shkollim perendimor, pervoja ne bashki , ku e ku me Ramen apo Kelliren, POR a mund te themi qe i digjet shpirti per ne???
  JO. Ai eshte politikan dhe ka objektiva politike. Por eshte njeri i ligjit nuk eshte piktor. eshte qytetar dhe jo provincial ne mendesi. nuk ka abuzime direkte deri me sot.
  Eshte kandidati me i mire per kryeminister ne leter.
  NE shqiperi ka qene kryeminister nje trap si Pandi Majko, nje hajdut si Meta, nje kumarxhi pijanece – respekte si ekonomist Fatos Nano, nje Palaco Kriminel si Rama.

  Dhe problemi qenka tek Basha?! qe ka sjellje qytetare dhe perendimiroe jo te dhunes por te fjales??

  Demet e Rames ne ekonomi dhe ne shtet duan dekada per tu rikuperuar , nderkohe Bushati qe kerkon mashtrime, apo premtime idiote si te Rames ne Opozite. nuk do vjedhim sic vjedhin keta, SHALSI!!!!

 12. Problemi kryesor ne Shqiperi eshte se kemi lidere qe kopjojne njeri tjetrin. Aktualisht Rama eshte vetem nje kopje e keqe e Berishes. Them kopje e keqe sepse kopjon anet me te keqija te Berishes dhe te keqen e con ne perfeksion. Berisha ka bere edhe disa gjera te mira, Rama nuk ka bilanc pozitiv ne asgje. Ndoshta ne ate rilindjem e qendrave urbane, por edhe per ate jane marre borxh tre miliard euro (kete e ka thene Ilir Beqja ne nje emision televiziv). Pra po ta besh krahasimin ne zvogelim, eshte njelloj si ne nje familje me pese antare dhe me vetem nje rroge, te merren borxhe per te ndryshuar dhomen e pritjes dhe banjon. Basha dhe Veliaj ngjasojne me njeri tjetrin se asnjeri nga te dy nuk di te thote nje fjale te vertete, por mendojne gjate gjithe kohes se si te thone genjeshtra. Shyqyr qe Basha nuk del te thote se ka shitur rrush per te bere shkollen. Te dy pergatisin kaseta qe i shperndajne neper televezione per t’u bere sa me te besueshem. Kohet e fundit, Basha ka filluar me sa duket te kopjoje Veliajn dhe Fugen duke marre edhe ai komentues me pagese. Meta eshte pak me i vecante ne llojin e tij sepse merr disa karakteristika nga Rama dhe disa nga Berisha duke i dhene pak origjinalitet vetes. Per mendimin tim jane tri te keqiat kryesore ne kete vend.
  1-Shqiptaret duan nje lider pas te cilit te shkojne dhe per te cilin te bejne tifozllek njelloj si per skuadren e zemres ne stadium. Kete fakt lideret e ketij vendi mundohen ta shfrytezojne ne maksimum.
  2- Thuajse asnjeri nuk eshte lider real, por zanatin kryesor e ka pazarxhi dhe pazaret luhen ne kurriz te te gjithe neve. Principet, idealt apo cdo gje e ngjashme jane shfaqje e huaj per lideret shqiptare.
  3-Kur vjen puna para te huajve, thuajse te gjithe keta lidere “ulin pantallonat”. Ne kete aspekt ben perjashtim deri diku Berisha.
  Prandaj mos prisni as ndryshim (edhe nese do kete rrotacion do jete falls megjithese veshtire se Rama do e leshoje pushtetin tani qe i ka marre te gjitha) dhe ata qe quhen oligarke do nderrojne ngjyre. Nese do kete ndonje qe nderron ngjyre, eshte shume e thjeshte, do zevendesohet. Reforma ne drejtesi do vazhdoje ne rrugen e saj te shtrember njelloj si kodi zgjedhor do ndryshohen emrat ne administrate dhe ky do jete ndryshimi me i madh. Te gjitha keto dp jene te pranishme edge nese do ndodhe ai i famshmi rrotacion. Per Ramen nuk ke cfare te pyesesh sepse militantet e tij e quajne me te madh se Skenderbeun dhe nuk ia vlen te merresh me Sanco Panco, por do pyesja militantet dhe shkrojtesit me pagese te Bashes, pse Basha nuk e ngriti zerin kunder ndeyshimeve te Kodit Penal? Pse Basha nuk e ngre zerin per Kosoven ku banon me shume se nje e treta e shqiptareve etnike? Pse Basha nuk e ngre zerin kunder ambasadoreve (kuptohet aty ku ia fusin shqiptereve)? Pse shkel mbi te gjitha vijat e kuqe te vena nga vete ai?

  1. po me ca leshin ti paguj Basha, me kuotizacionet e anetareve te PD??? apo me leket qe ka kursy mami apo tu shit fiq????

   Deri diku ishte mire por e prishe nga fundi. keto pyetjet tregojne qe , minimalisht , je tu ja fut kot. varainati b e di vete ti , sufllaqja 😛

   Duke qene se edhe bushati ka bo ca pyetje ja po i marrim ne shqyrtim nje nga nje…

   Per cilen ceshtje ne kosove??? ceshtje kombetare apo ceshtje te brendshme te politikes ???

   Kemi nje lider global si Rama qe i ka bere lemsh punet me Thaqin, Vuqiqin dhe alex sorosin .

   Opozita e ka denuar Ramen per keto qendrime biles edhe Thaqin e kane kundershtuar publikisht. Ndersa per ceshtje te zgjedhjeve te brendshme me Kurtin Thaqin ISA etj keto jane poitike e brendshme .

   Me thuaj pak me nje pergjigje te sinqerte, ama te cilter sic di ti vete 😛

   PD ka cuar ne GJK ligjet e Vetingut , ka cuar ne venecia Reformen deri sa dora e gjoja eksperteve te sorosit u pastrua dis here nga varianti corap fillestar. Ka bere veprime konkrete kunder PPP, ka djeg mandatet ne 2019. GJK nuk ka, ne mediume deklarata Kodin penal etj ceshtje ku OPOZITA PARLAMENTARE voton PRO , OPOZITA REALE ka kundershtaur dhe denoncuar me fakte, edhe djegie dosjesh ne ministrine e shendetesise, kryebashkiaku i pukes etj. per cilen ceshtje e ke fjalen sinqerisht ama 😛 qe ska denoncu apo ska veprim konkret nga opozita ??

   tani ti vlereson veprimet konkrete apo do muhabet si te Rames me certifikatat e legalizimit apo me grate e administrates se Fierit 😛 , apo te tipit qe Reforma do beje magji dhe ti neser do jesh me 2makina me 2 shpi dhe me 2 gra ??

   te fala, ama sinqerisht 😛

  1. urrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa………………..rrofte partia
   ptuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu………..militant idita qe per nje sufllaqe shisni bythen .
   shohin njerez pa karakter si puan juaj qe tallin byllen me popullin keta piçkat e politikes ……..dhe kane te drejte .

   1. Qetesohu mor budall dhe shko meso te shkruash nje here pastaj tento komentet aq me teper replikat. Mos kerce perpjete si gjel jevgu se nuk te shava as gru as tet’eme, idiot.

 13. Si gjithmone po ne shenje godet . Bravo Bushat .
  Nje bravo per te gjithe opozitaret e politikes se ndyre dhe antishqiptare qe po bejne partite e medhaja..

 14. Ky I PAEMER ose LAME KODRA ose nje mut i madh.
  Si nuk ke turp ore jago ,po ta mbajti bytha shko dhe dil ne proteste qe te te rrahin dhe pastaj hajde shkruaj.
  Na cave sumen me teorite boshe.

 15. O shok, kshu si ka ardh puna duhet vetem Sali Berisha te behet kryetari i PD-se. Fatkeqesisht apo fatmiresisht,vetem ai ka kurajon t’jua plas surratit te vertetat diplomateve si dhe te inspiroje e mobilizoje militantet e djathte.
  Per aq kohe sa ligjin e bejne ambasadat, Shqiperia jone do jete me breke neper kembe gjithmone. Ketu duhet nje lider si Albin Kurti qe nuk i thote “Yes Sir”, cdo ambasadori dhe per cdo gje, kjo ne kurriz te Kosoves.

 16. Emerharruari qe shkruan me shkronja shtypi eshte Ethem bythqire Lalaj nje militant budall i qeverise Rama qe jargavitet andej-kendej neper rrjete sociale duke lehur si buce neper kembet e atyre qe jane kunder qeverise.

 17. I paemer i ores 18:10. Meqe kerkon nje pergjjgje nga une po mundohem te te shpjegoj disa gjera me haptas. Problemet e brendshme te Kosoves natyrisht qe i zgjidhin vete shqiptaret e Kosoves, por problemi qendron diku tjeter. Problemi qendron tek marreveshja me Serbine. USA kerkon me cdo kusht nje marreveshje dhe termat e mareeveshjes nuk kane shume rendesi. Serbet ose me mire miku i Rames, Vucic do dicka ne kembim te kesaj marreveshjeje. Ne njefare menyre Rama eshte dorezanes ne kete marreveshje dhe prandaj mbeshtetet nga amerikanet. BE dhe kryesisht Gjermania nuk e duan kete marreveshje per arsyet qe dihen, por njekohesisht nuk jane nje shtet i forte osr ne unison, per kete arsye dhe per te tjera qe thuhen nen ze Soreca mbeshtet Ramen nderkohe qe Gjermania e sulmon. Nga opozita, i vetmi qe ka folur haptas dhe qarte per kete teme eshte Berisha. Basha ka qene shume ambiguo ne kete aspekt, shto ketu qe shqiptaret e Kosoves nuk kane ndonje simpati per Bashen. Ne mbeshtetje te kesaj teze do doja te me kujtoje ndonje vizite te Bashes ne Kosove se nuk mbaj mend kur ka qene per here te fundit. Te kthehemi tek ambasadoret. Me sa duket po e kuptojne se Rama nuk eshte me shume i deshirueshem per shqiptaret dhe se pa manipulim eshte e veshtire te marre mw shume se 30% te votave. Kjo eshte arsyeja mendoj une se perse po shkojne kaq shpesh tek Basha si Kim, ashtu edhe Zingraf. Soreca nderkohe ha buke e kos. Kjo eshte edhe arsyeja qe Basha nuk flet per rastin flagrant te mesazheve qe publikoi Meta. Ka edhe dicka tjeter. Zgjedhjet e ardhshme do behen me te njejtin kod zgjedhor si zgjedhjet e shkuara, kod qe eshte anatemuar nga Basha me mijra here. Asnje nga premtimet dje propozimet e PD nepermjet Bashes nuk po shtrohet per diskutim. Ketu shtrohet pyetja cfare e ben Bashen te sigurt se opozita do fitoje? Mos te harrojme se aleanca me LSI nuk eshte e sigurt dhe jo vetem kaq, nuk eshte as e besueshme dhe as rezistente. Mendoj se Rama ka nje plan tjeter. Do gjeje menyren per te dale me “nder” duke ribere zgjedhjet lokale. Do rikandidoje Veliajn ne Tirane i cili do humbase dhe ne perfundim do te shpallet “armik”. Pastaj do beje c’eshte e mundur te fitoje parlamentaret. Qendrimi amerikan ndaj tij do varet shume nga “suksesi” qofte edhe nga nevoja qe do kene per te ne lidhje me marreveshjen Kosove-Serbi. Te kthehem tek Basha. Nuk eshte as e veshtire dhe as e drejte te godasesh opoziten dhe per kete jam shume dakord, por ama me me gjeni ndonje kauze, apo ndonje vije te kuqe po te doni te ciles Basha i ka shkuar deri ne fund. Per kete arsye ka nje mosbesim te theksuar tek Basha dhe askush, ndoshta as vete Basha, nuk ka ka besim se marrevshja e 17 majit 2017 nuk do ribehet ne qershor apo korrik 2020, me te vetmin ndryshim, qe as ministrite nuk do i marre me si ne 2017.

  1. ti shihke endrra vllai
   i gjati der vitin tjeter ku me hile ku me investime ku me lungomare do i sajoh votat qe i duhen kurse lul koqja do vazhdoje te qesh si idiot e sdo e kuptoj kush e qysh ja futen

  2. Reforma doli nga shinat qe ne 15 mars. Por. Nuk i ndalon njeri palet te dakordesohen .

   Vjedhjen nuk e ndal sistemi. Me keto pushtete qe ka rama sot ai mund te vjedhe cdo sistem.

   Reforma munds te minimizoje humbjet dhe te tkurre fitoren. Te dyja nuk i merr ne bisedime.

   Rama premton me duar bosh per kosoven sepse ska ca premton. Nese basha ka kohe pa shku rama eshte personi me i urryer.

   Muhabeti i kosoves eshte njw loje kush e ha qe ta haje vucic. Nuk i ngec derri amerikes dhe as kosoves. Rama ben lojen e vet meqe duket si globalist. Investimi amerikan nuk prishet brenda dites por loja ka rreziqe edhe mund ta hash…

   Ambasadoret nuk dun trazira sepse ska vemendje. 4 vjet pa ambasador dhe vjen yuri kim, nivel medioker e poshte ne listen e ambasadoreve. Kaq eshte vemendja. Shif ambasadorin

 18. Andi, te gjitha i ke të sakta dhe më pëlqen edhe niveli i revoltës që tregon, por do më pëlqente më tepër sikur t’a quaje këtë qëndrim te Bashës jo të “squllët” por tradhtar, ashtu siç është në të vërtetë. Ka ndryshim te madh, ndryshim qëllimesh e pikëpamjesh. Këtu bëhet një lojë e ndyrë më e thellë, disa marrveshje okulte Basha-Rama. A janë te dy prodhime të Sorosit? Po! Atëherë??

  A e shikon qe opozita e vetme qe ka ngelur është Meta+Kryemadhi (bashkë me korrupsionin e tyre), disa organizata si ajo e Teatrit si dhe disa individë tek tuk? Çfarë zgjidhje ka në këtë gjëndje? E kuptoni që vendi ka marrë fund?! Vetëm nje Zot i Madh do na shpëtojë, po t’i kthejmë sytë te gjithë si popull (pagan që jemi) lart nga qielli!!

 19. KomentuesiXhere 6, eshte ne komentet e tije vazhdimisht opozitar ne konceptin popullor, qe populli duhet te jete ne opozite me qeverite. Deri ketu jam shume dakort me komentuesin, por ndjenja e kerkesa sanguine ndaj Bashesm me alegori, te veprimit, qe komenton zoteria une nuk do isha dakordPse? SEpse kerkon kete, sta jep, kerko ate te genjen, kerkon buke,,,,,,,,na lenka edhe pa buke Basha KY rrjesht sulmi tregon vargun e urrejtjes ndaj tije, e qe eshte e glorifikuar si shume, qe te perdhose autoritetin e devotshmerine e Bashes si krye opozitare. Si cdo njeri, edhe Basha ka dobesi, por ka dhe qetesine, dhe kulturen e mos ofendimit para injoranteve e egoisteve qe duan ta pedhosin, ka durimin qe do jete edhe celesi suksesit ndaj ngedheshjeve e kllounatave te Rames. Sot opozita nuk eshte keq nga drejtuesi i saje, por eshte keq nga ndjekesit, e revolucionaret e vertete demokrat qe duhet te jene ne krahe e kudo per rrezimin e korones Rama virus. Kerkojme shume nga opozita, por kur opozita na ben thirrje per protesta, nje pjese e mire e kritikueseve me sa diktoj edhe ne komente, as qe e ndjekin, e japin kontribut. Per fjalet, apo platformen e shfaqur disa here edhe sipas ambjenteve ligjerues, eshte thene per te gjitha pikat qe ngre autori i shkrimit, dhe ato qe kerkojne komentuesit.Kush nuk ka patur veshe, e sy domosdo qe do hidhet ne portal e te demoralizoje, sulmoje opoziten, edhe kur nuk ka gje ne dore, apo fuqi egzekutuese. Ta kritikosh se ka mareveshje ne kulisa me banditin Rama, eshte nje shpifje, e sajese e qellimeshme per krijimin e opinionit, qe me qe jane njesoj, atehere me mire eshte Rama,,,,,eeee cu be keshtu pra qefembeturit, apo revolucionaret demokrate qe jane jasht partise demokratike, e qe kerkojne nga ajo, duhet te shohin mesojne, e praktikojne demokracine funksionale qe eshte ne program detyrat e opozites pas largimit te pushtetit te fatkeqesise rilindase. Autori i ketij komenti nuk eshte militant, e antare partise demokratike, por dashamires i demokracise e progresit te popullit tim.

 20. Ktu kena me ken, e kena me pa se si Basha do ti fus te gjith nje nga nje ne burg veq prisni. Arsyen perse ai sillet me model europian e ka krejt te thjesh, per kete i duhet edhe reforma ne drejtsi, sepse ai ka marr garanci qe sa te vijn ne pushtet me reformen ne drejtsi ka edhe gurin edhe arren, per nji arsye te vetme, se ajo dmth drejtisia e kan hurin permbi kokë, kur te vijn puna, si asht aja fjala e urte? Ma mir te qajne nana jote se nana jeme pritni edhe pak e keni me pa se kush asht Lul Basha

 21. Te gjithe lepiresit meren me opoziten, asnjehere me qeverine qe dhe 1001 net nuk dalin per te tregua pislleqet e saj ne kuriz te popullit perfshi edhe ushterine e face book dhe te gjoja gazetareve analiste qe ju bejne lavazh truri atyre qe e kane vuajtur nga regjimi grabites antipopullor i Rames.. Duhet qe edhe per analistet e gazetaret te kete pension sepse kane 30 vjet qe na mbushin mendjen me perallat e tyre per sukseset imagjinare, mashtruese apo demet e X partie, politikani duke shtremberuar qellimisht te verteten ne sherbim tepartise qe ju ben pagesen me te majme. Rotacioni politik eshte i pashmangshem dhe koalicioni opozitar me i madhi qe njeh historia, si ne 1992.

 22. Ky nuk eshte artikull kunder Bashes, Ky eshte artikull pro popullit te Opozites..Qe Basha eshte ai qe eshte, kjo dihet, por edhe qe eshte shume me mire se Rama edhe kjo eshte e qarte..

  1. Qe basha nuk ka te krahasuar me palloshin e anetes as qe diskutohet . Keshtu do rrime jete e mot? Do votojme te keqen me te vogel perseri ? Pse te mos votojme te miren me te madhe ? Nese eshte i mençur , Basha duhet ti beje ndryshimet , biles ndryshime drastike ne te mire te vendit dhe per veten tij . U lodhem me sundues qe lepihen dhe premtojne luge florir kur jane ne opozite dhe behen agresiv e diktator kur jane ne pushtet . Forca e liderit duhet patjeter te frenohet ndryshe pas kater apo tet vjetsh do themi te njejta gjera per bashen siç thane per berishen e siç po themi per palloshin . Listat e hapura , votim dhe numerim elektronik , largim te militanteve nga organizimi i zgjedhjeve , qeveri tranzitore para100 ditor etjer. duhen patjeter.

 23. Lulzim Basha nuk po i jep mundesi kesaj qeverie te falimentuar te thote se “perballet me protesta te dhunshme” te opozites. Ai po e le kete qeveri te rrokulliset pa i vene dore ta shtyje qe ta shohin te gjithe brenda e jashte se po bie nga falimanti i saj jo nga lufta e opozites.

 24. Rrofte trusti i bythqimave me brilantine. Ke llambiku i mutit takimi i rradhes… qelbistani nuk do te behet Albani.

 25. Eshte mentaliteti i popullit i tille! Enveri gjeti njerezit e duher per te vendosur diktaturen e ploretariatit! Saliu po ashtu, Fatosi e Meta njelloj dhe tani Rama qe eshte i vetmi europian ne Shqiperi ka kundershtare njerez me mentalitet shqiptar! Populli i ndershem duhet ta kuptoje kete dhe jo me Sali e like! Pa u larguar keta te dy do te jemi keta qe jemi!

  1. Ej Ethem bythqir Lalaj, Rama yt eshte me psikopati politikan ne Shqiperi dhe ka perreth ca katunare si puna jote or Ethem Lalaj katunari.
   Do ca emra/ Ja ku i ke “qytetarine” qe rrethon Psikopatin e Surrelit –
   – Tauland Ball, Dam Gjiknur, Uls Manja, Sandr Llesh, Lindit Nikoll, Gent Kak qe nuk i gjendet katundi ne asnje harte.

 26. z.bushati nuk besoje qe te beshe diversion ,kam rspekte per ju ,por aleanca PD Vs LSI eshte cimentuar ne baze dhe nuk vihet ne dyshim .mafja e ambasadave me ne krye bandeambasaden e usa i ha mutin jo e prish dot .

 27. Ore seriozisht akoma keni besim te Basha juve?
  Ore Luli beri cadren, nxorri opoziten nga parlamenti, bojkotoj zgjedhjet vetem e vetem per vetem mos te mbaje pergjegjesi per humbjet, tani eshte pref edhe po pret rrallen qe te behet rrotacioni, dhe te fitoj pa asnje merite thjesht se njerezit jane merzitur me Ramen.
  Por do shikojm cfare do beje e thote kur ta mundi perseri Rama.
  Ramen, mos them edhe Veliajn, e kemi peshqesh nga Luli edhe per ca mandate. Pa ikur ky i paafti i opozites ska rrotacion

 28. Më ka dërguar doktori- foli si trim.

  -Po, si është puna?

  -Ju të gazetës- më tha- duhet të shkruani për mua, se kam qenë në burg. Jam nga Fushë- Kruja.

  Sapo kishte nisur botimin gazeta ‘Rilindja Demokratike’, më e kërkuara dhe më e lexuara në historinë e gazetave shqipe.

  -Mirë, po pse ke qenë në burg?, e pyes

  – Desha të vras Enver Hoxhën, prandaj…

  -Ta vrasësh?… Ma thuaj historinë, si ndodhi?

  -Kisha marrë vesh se Enveri do të kalonte me makinë mbi Urën e Zezës. Hyra poshtë urës dhe prita derisa të kalonte. Aty do ta vrisja.

  -Nga poshtë urës do ta vrisje tjetrin në makinën mbi urë? Si?

  – Me sëpatë!- tha ky që tashmë po bëhej pjesë e opozitës anti- komuniste.

  E pashë edhe një herë të mjerin dhe i thashë: ‘Mirë, mbylle derën dhe ik tani!’.

  1. Ta paska heq fare petllen merua o kar . E kupton qe je tamam si qeni i pavllovit o idiot? Ik or kurve tek merua aty ke te gjitha shoqet e partise dhe ato te semaforit . Ptuuuuuu ….. te qifsha rracen e idiotit

 29. Akoma ka nga qelbesirat rilindase, qe perdite u thohet e u vene te tera keto hajvanlleqe , hajdutlleqe, abuzime, mashtrime, marijuane, komplote, e bastisje diktatoresh, keta te menderosurit e partise hibride, na bejne edhe diversione, pallavra, qe si e si te tregohen se jane lepires te poshtersive te Rames, e partise me te poshter qe ka patur ky pushtet ne krye. Nese, akoma si idiote, te pa kuptueshem, e qe rrijne strikt me idiotin, e idiotizmin per qeverine e 7 vjeteve, qe na robetoi, e na falimentoi, duan akoma qe me shpirtekazmen e tyre te trasheguar nga baballaret kriminele, ta rropatin akoma kete popull te mjere me lloj, lloj menyrash e dredhish politike. Per tranzicionin, apo rrezimin e kesaj qeverie te mjerimit eshte mbushur kupa, e qe do rrezohet me cdo lloje forme, e andaj nese jeni njerez qe jetoni ne kete vend qe shihni, e vrojtoni se ky pushtet eshte i marre fund, por ju rrembythjet e rilindasve qe komentoni e sulmoni ashtu sic vetem ju dini, ju tregon qe jeni ne fund te botes ne kuptimin e jetes ne nje shtet demokratik.

  1. ME GJITH RESPEKTIN PER TY O XIXA UNE NUK E MENDOJ SI TY . PALLOSHI E KA QELB DHE DUHET TE IKI, DERI KETU SHUME OK . PO KY QE PO VJEN A NDALON NJERI TE MOS BEHET SI PALLOSHI ? APO SI GJITHMONE TE ZGJEDHIM TE KEQEN ME TE VOGEL? LLOGJIKA JOTE ESHTE NJE FUND I TMERRSHEM APO NJE TMERR PA FUND . UNE NUK DUA AS NJEREN E AS TJETREN PSE DETYROHEM TE ZGJEDH NJEREN SEZBEN? O SOT O KUUR , NESE JEMI BASHK KUNDRET POLITIKES , KETO KURVAT E POLITIKES NUK KANE KU TA LUAJNE BYTHEN.

 30. Sa mundoheni ti gjeni te keqia Bashes ne opozite, mundohuni nje here ti gjeni nje te mire te vetme qe ka pare ky popull kesaj qeverise Rama ne 7 vjet! Fillojeni me ato rritjet e pervitshme te pagave e pensioneve se e keni me kollaj…

   1. Anonim, sikur te shkruaje shqip do ishte me e udhes. Mosbe zhyej – qe shkruan ne krye te fjalise nuk ka shpjegim ne asnje fjalor te gjuhes shqipe.
    Pastaj, ke te shkruash ndonje te mire nga qeveria Rama keto 7 vite, thuaje mor njeri. Ne dac dhe me gabime ortografike!

 31. NJe komentues IPAEMER; por afer shume ne koncept me ato qe mendoj e kam shkruar une XIXA, por vetem me nje pike te mos interesit te zoterise ne mendimin e Bashes per pushtetin e aredheshem, duhet ta dije deklaraten e tije, qe ka thene e thote” programet, e veprimtaria e qeverise do propozohet, e aprovohet nga populli, konsulta te vazhdueshme per kontrollin, e afrimit te tije me drejtimin e pushtetit, e kjo do jete ne kundershti te mendimit, qe po hekim Ramen, e po veme Bashen, por qe te dy, pra nuk jane njesoj ne kuptimin e drejtimit te pushtetit. Per kete une mendoj se do e realizoje vetem nese u beson demokrateve te perkushtuar, te drejte, e qe vijne nga breza jo lajkatare pushtetesh por me ndjenje atdhetare. Me largimin e kesa te keqe rilindase, me patjeter qe do kete ndryshime ne te gjitha proceset e zhvillimit ekonomik e politik, per kete jam mese i bindur sepse e kerkon koha e mundi i nje populli te mashtruar nga banda mashtruese e qelbesirave te kombit.

 32. Pensioni minimal 300euro. Paga minimale 800 euro. Mjeket 2000euro, mesuesit 1800 euro. Pagese papunesie 560euro. Paret pertoke . Drita, uje, telefonona pa leke falas, Studentet me bursa nga 1200euro. Te gjithe studentet do punesohen menjehere pas diplomes dhe po nuk u punesuan do paguhen nga shteti 800 euro githe jeten. Bisnesi i vogel taksa zero. Bisnesi i madh taksa 1% . Gjithe shqiptaret kane falas nga shteti 12 dite ne vit pushime ne Antalia. Per vit te ri pensionistet 300 euro shperblim,o stoiku dil bej nje xhiro me makine gjeje disa foto te qyteteve kryesore ne kohen e salihut,beji vete disa foto te ketyre qyteteve dhe krahasoji ato,qytetet korce fier tirone durres lezhe ersek permet gjirokastef vlore sarande kukes kruje tropoje elbasan berat tepelene lushnje,divjake belsh pogradec etj shetit o shpellkari stoiku te shikosh ndryshimet e ketyre 7 viteve,kur salihu yt e basha meta u munduan ti ndalonin keto ndryshime

  1. Po përse nuk të pëlqekerka ty që pensioni minimal i shqiptarëve të jetë 300 euro e paga minimale 800 euro kur në pjesën më të madhe të ish vendeve komuniste, ky objektiv është arritur me kohë ?
   Unë nuk dij që Basha të ketë deklaruar se sapo të zgjidhet kryeministër e të nesërmen shqiptarët do të gdhihen me këto paga, por ky është objektivi i tij.
   Është fakt që Rama pat dhënë premtime fantastike për mrekullinë ekonomike që do të sillte që me mandatin e parë, por nuk realizoi asnjë prej tyre e fajin ja vuri LSI se i kishte hyrë në pjesën e tepsisë së pushtetit.
   Në 2017 e mori në dorën e tij tërë tepsinë e pushtetit dhe e katranosi shumë më keq akoma jo vetëm ekonominë por edhe demokracinë e shtetin ligjor.
   Ndërkaq Basha vërtetë që nuk është provuar si kryeministër, por ama në tre detyrat që ka pasur në tre ministri, emri i tij është i lidhur me tre arritjet më më të mëdha të qeverisë së mëparëshme.
   U arrit bashkimi fizik i kombit shqiptar me ndërtimin e Rrugës së Kombit që e shkurtoi kohën e udhëtimit nga 8 orë në dy orë
   Shqipëria u pranua në NATO.
   Shqiptarëve për herë të parë ju krijua mundësia pas 70 vite izolimi, që të udhëtojnë pa viza në Europë.
   Krejtë ndryshe nga burracaku Rama që nxirte në protesta grupe kriminale huliganësh që gjakosnin e dhunonin policinë e vetë fshihej nga fundi i turmës, Basha në opozitë organizoi protesta paqësore pa eksese e vetë vihej në ballë të tyre duke përdorur fjalën e jo dhunën.
   Ti lemë mënjanë parametrat e politikanit, por mjafton të bëjmë krahasime për portretin e njeriut, Rama krahasuar me Bashën është një karrikaturë njerëzore.
   As ka nevojë fare Bujar Kapexhiu që të karrikaturizojë portretin e Ramës, se ai e bën me qejf vetë rolin e karagjozit.
   Athere përse të mos provojmë që në qeverisje të vijë Basha, e nëse edhe ai do të bëjë karagjozllëqe si Rama, të ngrihemi në protesta kundër tij ?
   Rama kujton se po e tall Bashën duke e quajtur “Luli artisti”, medemek se artist është vetë e Basha nuk e ka këtë profesion.
   Por shteti nuk drejtohet nga “artistë”, veçanërisht kur janë të shkallosur nga mendja, por nga juristë e ekonomistë

 33. Po përse nuk të pëlqekerka ty që pensioni minimal i shqiptarëve të jetë 300 euro e paga minimale 800 euro kur në pjesën më të madhe të ish vendeve komuniste, ky objektiv është arritur me kohë ?
  Unë nuk dij që Basha të ketë deklaruar se sapo të zgjidhet kryeministër e të nesërmen shqiptarët do të gdhihen me këto paga, por ky është objektivi i tij.
  Është fakt që Rama pat dhënë premtime fantastike për mrekullinë ekonomike që do të sillte që me mandatin e parë, por nuk realizoi asnjë prej tyre e fajin ja vuri LSI se i kishte hyrë në pjesën e tepsisë së pushtetit.
  Në 2017 e mori në dorën e tij tërë tepsinë e pushtetit dhe e katranosi shumë më keq akoma jo vetëm ekonominë por edhe demokracinë e shtetin ligjor.
  Ndërkaq Basha vërtetë që nuk është provuar si kryeministër, por ama në tre detyrat që ka pasur në tre ministri, emri i tij është i lidhur me tre arritjet më më të mëdha të qeverisë së mëparëshme.
  U arrit bashkimi fizik i kombit shqiptar me ndërtimin e Rrugës së Kombit që e shkurtoi kohën e udhëtimit nga 8 orë në dy orë
  Shqipëria u pranua në NATO.
  Shqiptarëve për herë të parë ju krijua mundësia pas 70 vite izolimi, që të udhëtojnë pa viza në Europë.
  Krejtë ndryshe nga burracaku Rama që nxirte në protesta grupe kriminale huliganësh që gjakosnin e dhunonin policinë e vetë fshihej nga fundi i turmës, Basha në opozitë organizoi protesta paqësore pa eksese e vetë vihej në ballë të tyre duke përdorur fjalën e jo dhunën.
  Ti lemë mënjanë parametrat e politikanit, por mjafton të bëjmë krahasime për portretin e njeriut, Rama krahasuar me Bashën është një karrikaturë njerëzore.
  As ka nevojë fare Bujar Kapexhiu që të karrikaturizojë portretin e Ramës, se ai e bën me qejf vetë rolin e karagjozit.
  Athere përse të mos provojmë që në qeverisje të vijë Basha, e nëse edhe ai do të bëjë karagjozllëqe si Rama, të ngrihemi në protesta kundër tij ?
  Rama kujton se po e tall Bashën duke e quajtur “Luli artisti”, medemek se artist është vetë e Basha nuk e ka këtë profesion.
  Por shteti nuk drejtohet nga “artistë”, veçanërisht kur janë të shkallosur nga mendja, por nga juristë e ekonomistë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu