• |
ide | kryesore

FOTO/ Misteri i lëngut në vazon 2 mijë vjeçare të gjetur brenda një varri

-Instant, Arkiva, F1, Stil

Arkeologët kinezë kanë zbuluar brenda varreve 2000 vjeçare vazo në formë mjellmash, të cilat mbajnë 3 litra të një lëngu misterioz.

Kërkues nga institute Sanmenxia Archaeology Institute në provincën Henan në Kinën qendrore e lajmëruan zbulimin në 21 maj. Tashmë ata po zhvillojnë testime për të zbuluar se çfarë lëngu është.


Vazoja në formën e mjellmës u gjet brenda nëj varri, së bashku me shumë element të tjerë si një helmet dhe një shpatë.

Besohet se varrosje e personave me këtë vazo ishte një rit shumë i shpeshtë, prandaj zbulimi i substancës që ajo mban është shumë i rëndësishëm për kërkuesit.

Archaeologists Find Mysterious Liquid In 2,000-Year-Old Tomb ... In China, found 2000-year-old vial of unknown liquid | KXan 36 ... Scientists test substance found buried with warrior and his sword ... Scientists Testing Mystery Liquid Spotted in Over 2,000-Year-Old ... Dailymail | Scientists test substance found buried with warrior ... Archaeologists Find Mysterious Liquid In 2,000-Year-Old Tomb ... Scientists test substance found buried with warrior and his sword ...

2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu