• |
ide | kryesore

Filmi që parashikoi teknologjinë e sotme

-Instant, Paparazzi, Slider

Njerëz duke përdorur pajisje që mbahen në dorë, në kafe apo makina të pajisura me televizorë mund të duket si një foto e realitetit tonë, për këto imazhe janë kapur në një film francez të vitit 1947.

Filmi i titulluar ‘Télévision: Oeil de Demain’ ose në shqip “Televizioni syri i së nesërmes” jo vetëm që parashikon një sërë pajisjesh teknologjike të ditëve modern, por tregon dhe sjelljen e njerëzve gjatë përdorimit të tyre.  Në video mund të shikohen njerëzit ndërsa përplasen me njëri-tjetrin ndërsa shohin pajisjen që kanë në dorë apo duke u përplasur me makinën që drejtojnë pasi shpërqendrohen nga televizioni i instaluar në kabinë. Filmi bardhë e zi është prodhuar pas Luftës së Dytë Botërore bazuar në një ese të Rene Barjavel dhe me regji të  J.K. Raymond-Millet.


 

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu