• |
ide | kryesore

Franca nxjerr ushtrinë në Mesdhe Macron i del në krah Greqisë

-Instant, Lajme, Të fundit

Franca do të rrisë praninë e saj ushtarake në Mesdheun lindor, tha Presidenti Emmanuel Macron të mërkurën, duke i bërë thirrje Turqisë të ndalojë kërkimet e naftës dhe gazit në ujërat e diskutueshme që ka rritur tensionet me Greqinë, shkruan Reuters.

Udhëheqësi francez shprehu shqetësimin për eksplorimin “të njëanshëm” nga Turqia në një telefonatë me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis, tha zyra e Macron në një deklaratë, duke shtuar se kërkimi duhet të “pushojë në mënyrë që të lejojë një dialog paqësor” midis palëve.


Franca do të “forcojë përkohësisht” praninë e saj ushtarake në Mesdheun lindor, thuhet në deklaratë, për “të monitoruar situatën në rajon dhe të shënojë vendosmërinë e saj për të mbështetur ligjin ndërkombëtar”.

10 Comments

 1. Ec Makron se koqet ka per ti prer Sulltan Erdogani. Mos e kruj me Turkun o pederast se keni per te lene kockat ne Egje.

  FRENCH FAGGOTS

 2. Ja pra kush jane aleatet e grekve dhe armiqte shekullore te shqiptareve qe e ndane token e shqipinhave ne Ballkan ne pese shtete.

  FUCK FROGS!!!
  FUCK FRENCH FAGOTS!!!

  1. Nje mut jane te gjithe, mos ki merak! Turku te mbajti 500 vjet, te ndryshoi si komb! Dikur quhej ky bend Arberi, tani Arnautistan! Ne kete bote nuk ka miq, vetem interesa.

   FUCK FRENCH! FUCK TURKS! FUCK GREEKS!

   FUCK ALL!!!!

 3. A nuk ishte Franca dhe Makroni qe i vune veto Shqiperise per hapjen e negociatave per ne BE?

  Ja pra kjo eshte Franca armikja shekullore e shqiptareve.

 4. Tani mos ja futni pordhes kot . Franca mbeshtet greket. Franca mbeshtet Francen me kompanine e saj Total qe ka marreveshje me qeverine greke per kerkimin e hidrokarbureve ne ujrat e Turqise. Erdogan eshte nje kopil qe une se shoh dot me sy, por ne kete rast Turqia ka te drejte. Kush i ka pare hartat e pretenduara nga greket e kupton menjehere se po ja fusin kot. Greket kujtojne se me bizantinizma noteriale do te mund ti marrin tere detin Turqise. Loja eshte e madhe dhe lekistet europiane duan te nxjerrin jashte loje Turqine nga gazesjellesi qe do lidhe zonat gazmbajtese te Egjiptit, Izraelit dhe Qipros . Greku po ben çerrin e tyre me shptese se do ngelet ndonje kocke edhe per te.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu