• |
ide | kryesore

The Sun publikon një artikull për prejardhjen e Rita Ora-s

-Instant, Paparazzi, Slider

Një nga mediat britanike, The Sun, ka hedhur një vështrim në historinë familjare të këngëtares Rita Ora në një artikull të publikuar së fundmi pas akuzave të ngrejtura ndaj saj për përvetësim të kulturës.


Rita lindi më 26 nëntor të vitit 1990 nga prindërit Besnik dhe Vera SahatçiuBabai i saj raportohet se ishte një pronar i pub-eve dhe më parë ka kryer studimet për ekonomi.Ndërkohë, mamaja e saj Vera është një psikiatre që punon për NHS (Shërbimi i Shëndetit Kombëtar në Angli).Nga vjen Rita Ora?Rita lindi në Kosovë, nga dy prindër me prejardhje shqiptare.Ajo e kaloi vitin e parë të jetës së saj në një banesë të vogël në Kosovë para se prindërit e saj të largoheshin nga persekutimi i zhurmshëm i luftës dhe gjenocidit serb.Kosova ishte atëherë pjesë e Jugosllavisë dhe diktatori brutal Slobodan Milosevic po fillonte shtypjen e tij ndaj shqiptarëve etnikë si familja e Ritës.Për t’i shpëtuar kësaj, familja u largua në Mbretërinë e bashkuar kur ajo ishte në moshën një vjeçe.Çfarë ka thënë Rita Ora për prejardhjen e saj?Në prill të vitit 2020, Rita u tregua e hapur për temën e “luftës ndaj persekutimit”, pasi familja e saj iu bashkua miliona shqiptarëve të tjerë që shpëtuan nga vendi gjatë një lufte dekade.Ajo gjithashtu ka thënë se e viziton Shqipërinë sa më shpejt që mundet, madje u emërua një ambasadore nderi e Kosovës në ambasadën e Londrës në vitin 2015.Në vitin 2016, Rita pranoi gjatë një paraqitje në “Wendy Williams ‘Show” se ajo shpesh ngatërrohet nga njerëzit për shkak të ngjyrës së lëkurës së saj.Prezantuesi i kishte thënë: “Mendova se ishe gjysmë e zezë dhe gjysmë e bardhë, apo diçka e tillë?”Rita u përgjigj:“Të gjithë e bëjnë këtë zakonisht. Unë gjithashtu mund të jem. Por jo, unë jam shqiptare”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.