• |
ide | kryesore

Lista e fituesve të ‘Emmy Awards 2020

-Instant, Paparazzi, Slider

Gjatë mbrëmjes së djeshme është mbajtur edicioni i 72-të i “Emmy Awards”.


Për shkak të pandemisë coronavirus, shfaqja hoqi dorë nga shfaqja në të cilën aktorët mblidheshin për të festuar. Ne këtë edicion seriali“Schitt’s Creek” ka arritur të thyej rekord, duke fituar kështu nëntë çmime “Emmy” në kategorinë për komedi.Me anë të këtij filmi, aktorja Catherine O’ Hara arriti që të fitojë çmimin e parë për rolin e saj Moira Rose .Lista e plotë e fituesve:


Aktori i seriale dhe filmave televiziv
Mark Ruffalo – “I Know This Much Is True”

Aktorja e serialeve dhe filmave televiziv
Regina King – “Watchmen”

Aktori dytësor
Uzo Aduba- “Mrs. Ameica”

Aktori kryesor në serinë komedi
Eugene Levy – “The Kominsky Method”

Aktorja kryesore në serinë komedi
Catherine O’Hana – “Schitt’s Creek”

Aktori dytësor në komendi
Dan Levy – “Schitt’s Creek”

Aktorja dytësore në komedi
Annie Murphy – “Schitt’s Creek”

Aktori kryesor i zhanrit dramë
Jeremy Strong – “Succession”

Aktorja kryesore e zhanrit dramë
Zendaya (“Euphoria”)

Aktori dytësor – Dramë
Billy Crudup – “The Morning Show”

Aktorja dytësore – Dramë
Julia Garner – “Ozark”

 

Serialet me biseda
“Last Week Tonight with John Oliver”

Seria kryesore
“Watchmen”

Seria më e mirë e komedisë
“Schitt’s Creek”

Seria më e mirë dramë
“Succession”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu