• |
ide | kryesore

Prej 10 muajsh në çadër, familja Preni rrëfen natën e vështirë: Nuk ikim nga vendi ynë

Lajme, Të fundit

Mes vështirësisë dhe frikës e kanë kaluar natën në çadër familja e Indrit dhe Desilda Prenit. Që nga 26 nëntori, kjo familje ka humbur shtëpinë nga tërmeti dhe prej 10 muajsh jetojnë në çadra. Indri dhe Desilda nuk mund të largohen nga aty pasi e kanë të pamundur të lënë shëpinë dhe bagëtitë e tyre.


Teksa flisnin me ish-deputeten Orjola Pampuri, që vizitoi familjen,  rrëfejnë gjendjen e rëndë në të cilën ndodhen, ende pa ardhur dimri. Ata tregojnë se nuk duan asgjë tjetër veçse që shtëpia e tyre të rindërtohet aty ku e kanë pasur. Të dy thonë se kanë bërë një peticion pranë bashkisë, por nuk kanë marrë asnjë përgjigje për kërkesën e tyre.


Fshati Mazhë e Madhe i njësisë administrative Bubq po përjeton ditë të vështira prej kohësh. Familjet që kanë humbur shtëpitë në tërmetin e 26 nëntorit të vitit të shkuar, nuk mund të lënë pronën dhe bagëtitë e tyre.

 

4 Comments

 1. EDI RAMA NUK MENDOJ PER GREGUN BILES JA FATUROJ KRISTAQIT SE ESHTE DJALE I TIJ-GJITHE HERE SIPAS ZAGARIT TE TIJ YMER GELBAZA KELLIRES thotë:

  KURSE EDI RAMA JUA VJEDHE LEKET KETYRE FAMILJEVE TE VARFERUAR DHE JUA JAP -YMER GELBAZA KELLIRES,CARLO BOLES BOLINO KOL SALLAKU SKYPE,LORENC PEDERAS VANGJELIT etj etj

 2. . E kujt i plasi per keta fakire qe

  edhe Zotin kane kunder qe u shemb shtepite. rendesi ka qe pushtetaret te jene mire, te bejne gjumin

  e qete, te kene vila e resorte, te kene bankat plot me euro e dollare, tu sigurojne brezave te tyre

  jete sheikesh e vete te hargalisen hoteleve luksoxe te Europes e botes me nga 1000 euro nata.

  Po populli ? Populli ne djall te veje qe me ato hallet e veta mos tua prishe festen pushtetareve

  se mezi i kemi. Vetem shikoni fytyrat e rrudhura te grave te popullit dhe shikoni fytyremendafshat

  deputete e ministre si vezullojne. Por qe te heqin pak rrudhat grate e halleve duhet tua gervishin pak

  fytyren fytyremendafshave grabitqare.

 3. Orjola Pampuri ti thote Bashes qe ti fusi te pentahausi qe Lulja e ka bosh (per riparime), ose te ajo vila me pishine qe Lulja e ka marre me “qira” (sa te mbarojne riparimet), ose te ajo vila te gjiri Lalezit. Mund ti thote edhe kunatit te Lulit qe ti gjeje apartament te kompleksi i pallateve te ish klubi partizanit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu