• |
ide | kryesore

Meta sulmon Bashën: “Është peng”/ Si qëndron e vërteta (VIDEO)

-Instant, Arkiva, Lajme

Një incident duket se ka shpërthyer mes liderit të opozitës Basha dhe Presidentit të Republikës Ilir Meta. Dy batuta të të dyve, në dy konferenca të ndryshme brenda së njëjtës ditë i kanë ndezur si shkrepse një flake që zjen në marrëdhëniet mes të dyve. Fillimisht Basha është pyetur nga gazetarët me një ide fikse që po e përhapin me ngulmim qarqet pranë Ramës se: “A po bën Ilir Meta rolin e shefit të opozitës?”. Përgjigja e liderit demokrat ka qenë fillimisht me batutë: “Vetëm nëse unë po bëj punën e kreut të shtetit” dhe pastaj ai ka shtuar me seriozitet se Meta është në rolin e tij (video poshtë).


Kjo thënie e Bashës është marrë nga televizioni pro qeveritar, Report TV dhe i është përsëritur kreut të shtetit në formë pyetjeje disa orë më pas. Në konferencën për shtyp në presidencë Meta është përgjigjur.


“Atij zotërisë i them përpiqu të bësh aq sa bëri Izetbegoviç kur e morën peng. Thuaj që jam peng. Këtë popull dhe këtë vend nuk e merr askush më dot peng”, tha Meta. Lapsi.al e dëgjoi disa herë regjistrimin e pyetjes dhe përgjigjes dhe presidenti i tha këto fjalë kur pyetja iu bë për Lulzim Bashën. Ai foli dicka për Kushtetutën edhe menjëherë iu përgjigj reporteres që e krahasoi me liderin e opozitës (video Poshte).

Duke qenë se këto fjalë Meta i ka thënë në rrethe të mbyllura duke dyshuar për opozitën e butë që bën Basha, shumë media e morën deklaratën si një sulm të hapur dhe e botuan atë, duke hapur një hendek të madh në frontin politik anti Rama.

Por menjëherë pas kësaj zëdhënësi i Presidentit të Republikës shpejtoi t’i hedh ujë zjarrit: “Referenca me pengun i adresohet kryeministrit ende në detyrë që duhet të heqë dorë nga pengmarja e e Shqipërisë europiane” tha ai.

Por ndërkaq e keqia u bë edhe “lapsusi” i pandërgjegjshëm i Metës u shndërrua në ngjarje politike.

©Lapsi.al

24 Comments

 1. Po nuk ja nxorren qent nga varri kockat kristaqit dhe anetes dhe te zevendesohen me ato te rames nuk behet ky vend😆😂🤣

 2. Lapsi,ne kete rast,thjesht-keqinterpreton.Po t’i degjosh ,thjesht me qetesi te dy deklaratat e Bashes,dhe te Metes,kuptohet lehte se e verteta eshte ajo qe thote zedhenesi i Presidentit.Kujdes,nga keqinterpretrimet,qe me siguri nuk behen,pa qellim.

 3. duhet me ju qi mamin Sali Shpelles , Lyl Sumes dhe kelyshve te tyre qe te behet Shqiperia Duhet shpartallu partia e serbeve dhe e sigurimit shtetit PeDe-ja ne fillim

  1. Pastaj Ram kurven pa breke ne byth si ahere ne plazh publik dergoje tek tek jot shoqe ne Corrush te Mallakastres mor pederas.

  2. Saliu dihet qe eshte mik i Vucic dhe qe Dacic i kenduar edhe kengen “O sole mio” Saliut. Vec kesaj, planin per ndarjen e Kosoves e dhenjen e pazurive te saj serbeve, e beri Saliu. Po te mos ishte Rama sot Kosova do ishte ndare. Po edhe vjedhjen e madhe me inceneratoret, Saliu e beri edhe traun rruges se kombit, Saliu ia vuri. Aeroportet qe premtoi ne Kukes e Vlore Saliu, Rama i ndertoi. E sa e sa bema te tjera… Fajin e ka vetem Saliu e askush tjeter, apo jo o i ores 16:23? Sa te kemi Ramen, ne rregull do jemi.

 4. nqs populli shqiptar do bente detyren patriotike, ti o like floriri o shushunj e pangopur e ketij vendi, me e keqja do ishe ekzekutuar, me e mira do ishe ne burg. qepe ate ahlen e laj gojen kur flet per popullin. ketij populli e keqja me e madhe u ka ardhur nga njerez si puna jote dhe si ortaket e tu te biznesit (basha, rama, berisha). ju jeni mutra dhe tradhetaret me te medhenj te kombit. na qeke ber patriot i madh zotrote. pas 30 vjetesh ne politik e ne tepsi u kujtove qe ky komb ka dhe deshmor dhe patriot. fillove te shperndash dekorata sic shperndaje vende pune per militantet e tu. je thejsht nje kancer i ndyr per kete vend, ti dhe ortaket e tu. cop muti

 5. Hahahahahaha, fshatarit te Cepanit mesoini dozen e “ilaceve” stimulante se po lajthit nga dita ne dite perhere dhe me shume dhe po zhgenjene zagaret e ketij portali.

 6. ti je ber si puna e mbretit lakuriq. mbreti lakuriq e te gjith i thoshin sa te bukur e paske kostumin. keshtu te thon dhe ata qe te fryn. te flasesh ti per korrupsion, patriotizem e ndershmeri eshte si te flasi prostituta per virgjeri. mund te ndryshosh e te behesh si te duash e ca te duash po te shkuaren nuk e fshin dot. TE KAN KAP ME PRESH NE DORE O LIKE FLORIRI, ME ZE E ME FIGUR TE KA PAR I MADH E I VOGEL.

  1. Or Ethem bythqir Lalaj moj kurva katunare e katundeve te Mallakastres!
   Po kush e beri President kete “Like Floririn e kap me presh ne dore”? Shko e pyete tet shoqe nje here se mbase asaj i kujtohet…

 7. Ka filluar fushata e deformimeve jo vetëm të deklaratave politike në publik, por edhe historive të vjetra me akuzat për familjarët e Berishës.
  Sapo lexova një shkrim në Top Channel ku pa u vërtetuar me asnjë dokument, tentohet të akuzohet e bija e Berishës se në një “pazar” me biznesmenin boshnjak Faslliç, paska përfituar 1.7 milionë euro .
  Në shkrim pretendohej se ajo paska blerë “për Faslliçin” mijra metra katrorë tokë me 10 euro m2 dhe “ja ka shitur” po këtë tokë një biznesmeni pakistanez me dyfishin e çmimit, ndonës pohohet se ky biznesmen nuk e paska blerë tokën.
  Sesi mundeshka një zyrë avokatore që të blejë me paratë e saj mijra metra katrorë tokë për tja “falur” një biznesmeni e mandej këtë tokë “të falur të tentojë tja shesë një biznesmeni tjetër, këtë fantazi të marrë mund ta kenë vetëm mendjet e sakatuara si ajo e kryeministrit, apo krehësbishtave të tij.
  E para, se përse duheshka një zyrë avokatore të blejë disa milionë euro një tokë për tja dhuruar një bitnesmeni e së dyti pasi e paska dhuruar, si paska përfituar duke ja shitur një tjetri, kur ai nuk e paska blerë ?
  Gënjeshtra pra është shumë e trashë në stilin e Lal Plehut.
  Më kujtohet se në ate kohë po kësij mediash hapën gënjeshtrën se Berisha nëpërmjet vajzës së tij Argitës, i fali “biznesmeniz serb Faslliç” mijra metra katror tokë me 1 euro m2.
  Duket se meqë bythëlëpirësi i Ramës, gazetari italian Bolino tashmë është denoncuar që mbrenda Tiranës ka përfituar nga kjo qeveri qindra metra katror me një euro metri, na qenka ndryshuar akuza e atëherëshme për Faslliçin duke e bërë metrin katror 10 euro.
  Mesa dijmë ky “serbi” Faslliç, ishte i pari biznesmen i huaj me të cilin Rama e filloi serinë e konçesioneve, por kur u bë kjo marëveshje me te, nuk quhej më serb por anglo-boshnjak.
  Ndërkaq ka qarkulluar ne media opozitare me Ramën lajmi se drejtori i informacionit të Top Channel, është i përzjerë në disa afera korruptive që shtrihen deri në skandalet e koncesioneve për inceneratorët e këto akuta janë të shoqëruara edhe me botiminin e dokumentave.
  Nëse Top Channel boton këtë fake news flagrant, përse nuk e shoqëron me dokumenta ?.

  1. Po ca flet o plak.
   Qe ta marresh vesh ti, Argita kishte (dhe ka) nje studio ligjore e cila ofronte “expertize” per investitoret e huaj. Pervec pageses per sherbime, studio i faturonte klentit edhe nje 5% tarife suksesi (success fee) 5% te vleres se investimit.

   Goca e kministrit faturon legalisht 5% tarife suksesi. ME LETRA.

   Kto po ti thote njoni nga US. Une i propozova partnereve te mi ketu qe te blinim disa assete qe qeveria shqiptare i kishte nxjere per shitje. Vlera totale +/-11milione dollare. Me erdhi turp kur u detyrova ti them ish shefit tim, tamam ai qe me beri partner, qe bidi eshte i fituar po ti pagojme zyres Argites 500 000 dollare.

   1. O djaloshi !
    Është tjetër gjë të flasësh për tarifat e një zyre avokature e krejtë tjetër të thuash se “tokën e bleu Argita e ja shiti Faslliçit”, apo që ndonëse thua që biznesmeni filan nuk e bleu tokën që “do i shiste” Argita , e mandej të gënjesh se Argita fitoi nga kjo shitje kaq para.
    Nuk ka asnjë firmë avokature në Europë e më gjërë që të shesë e të blejë toka.
    Ato bëjnë vetëm ndërmjetësin juridik e noterial të shitblerjeve e sigurisht kur bëhet fjalë për shifra të larta, edhe tarifa e pagesës së tyre është e lartë.
    Edhe nëse ka ndonjë firmë shumë të pasur avokature që mund të shesë apo blejë toka, për proçedurën e shitblerjes i drejtohet një zyre tjetër.

 8. Po liken rama e beri president per qellimet e tij dhe ne momentin qe nuk u bindesh rames te hedh….ngado ta kapesh ramen qelbet si mut

 9. Ato baxhellat,ato kurvat,qe veren e japin dhe -Partine-se japin te shkerdhevsha o -Autiku- i partise ,o -Pederasti-i Rivdekjes ,o moter dhe grua qire- si te ardhi qe ma more ne goje -o-i pa emer -rob qire ,apo pe ndo nje enderr sikur me benin gojore motra dhe gruaja jote dhe u ngrite i trembur.Perse o rrace qire e kruan bythen me mua kur une as kam komentuar ne kete faqe dhe nuk kam replikuar me as nje komentues?????? Perse o fis qire te eshte bere refleks qe veren ta kruash me kete timin.Nuk ke faj se ju rraca e kurvave mavi nuk ju rrihet pa u shkerdhyer ne veret dhe ne menderet pale gojoret i kini prej fisi.Keshtu o -moter dhe grua qire -mavi
  qe ke ngren mut ne -oren-19 .01.

 10. Edhe nqs se Likja ka thene qe Basha eshte i kapur peng nga Rama nuk ka genjyer. Basha ashtu si dhe Ramazoni apo Veliaj eshte produkt i Soros dhe kete se luan as topi. i Harruat 14 milionat qe mori per pallatin e ndertuar ne token e tjetrit dhe pa leje si dhe bizneset e kunatit. Thirrini mendjes o njererz , pse vetem kunetrit apo familjaret e ketyre paskan talent per “biznes” pa pasur asnje leke ne xhep dhe papritur bejne miliona. Zgjedhjet jane te shitura kush mendon ndryshe eshte ose budalla ose qorr

 11. Paraditen e datës 21 tetor 1995, katër punonjës të SHIK-ut te Gazidedes te urdheruar nga Sali Berisha kanë marrë me makinë biznesmenin shqiptaro-maqedonas Remzi Hoxha, teksa ky i fundit ndodhej në firmën e tij të duraluminit “Albatros”.

  Sipas dëshmitarëve, Remziu u fut në një makinë me ngjyrë të bardhë dhe pas askush nuk di se çfarë ka ndodhur me të. Por ato ditë u rrëmbyen edhe gazetari kosovar Avdyl Loshaj dhe biznesmeni sarandjot Ziso Kristopulli.

  Të mbijetuar nga torturat gjatë hetimeve të vitit 1997, ata rrëfyen se SHIK-u i kishte rrëmbyer dhe keqtrajtuar duke i akuzuar si agjentë të huaj.

  Për Remzi Hoxhën dëshmuan se ishte torturuar, por nuk dinin se ku kishte përfunduar.

 12. Me tërë mënd i besoni përrallës “Meta sulmon Bashën”????Kjo është propaganda e përherëshme e “Rilindjes”.Në këtë fazë delikate edhe se mund të kenë rezerva me njëri tjetrin dhe të thuhet se sulmohet do të thotë harakiri.Kjo thjesht strategjia e Ramës përça dhe përça e mbështetur nga media e tij.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu