• |
ide | kryesore

Afro 1000 viktimave/ Vazhdojnë luftimet në Nagorno Karabakh

Lajme, Planet

Luftimet që shpërthyen në 27 shtator në rajonin e Nagorni-Karabah në Azerbajxhan kanë bërë që 974 persona të humbin jetën. Përmes një deklarate, Ministria e Mbrojtjes në Nagorno-Karabah këtë të dielë bën me dije se të paktën 11 persona kanë humbur jetën gjatë orëve të fundit.


Javën e shkuar u diskutua për një armëpushim të dytë humanitar mes fronteve por ai nuk zgjati as 20 minuta dhe të dy palët u riangazhuan në konflikt. Luftimet për territorin e diskutueshëm janë rritur në nivelin më të keq që nga vitet 1990, kur u vranë rreth 30,000 njerëz.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu