• |
ide | kryesore

Jetimët e Al-Hol/ Nga pengje të kurdëve, në “pengje” të propagandës së Ramës

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Floresha Rasha dhe tre fëmijët e saj, Amar, Emel dhe Hatixhe Rasha bashkë me të voglin Endri Dumani janë nxjerrë nga kampi i tmerrshëm Al-Hol i Sirisë përmes një operacioni, për të cilin drejtuesit e anti-terrorit dhe bashkëpuntorët e tyre meritojnë mirënjohje. Fëmijët dhe gruaja kanë jetuar si pengje në një kamp robërish, me jetën që i varej në fije të perit çdo ditë.


Kanë dalë nga “kampi i ferrit” në gjendje të rënduar, pas një bashkëjetese të rrezikshme me mijëra gra dhe jetimë të tjerë të ish luftëtarëve të ISIS. Në videon që publikoi Gjysmëhëna e Kuqe Siriane fëmijët shoqërohen nga konsulli shqiptar në Liban. Gruaja është e sëmurë nga një plagë dhe transportohet nga një karrocë me rrota. Më të vegjëlit duken  të kequshqyer dhe të veshur keq.


Vështrimi i Endri Dumanit, (djali me flokë të verdha në krah të majtë të fotos) me sytë e nxirë dhe fytyrën e hequr flasin më së miri për lodhjen dhe rraskapitjen e shkaktuar nga jeta në Al Hol.

Por gjendja e rënduar e jetimëve nuk qe pengesë, që themeluesi dhe sponsori i ERTV të vërë në skenë një raportim live nga Bejruti, ku ai u shfaq i ulur në kolltuk dhe i rrethuar nga jetimët, në rolin e shpëtimtarit. Në të njëjtën gjendje siç ishin kur u nxorrën nga kampi dhe ndërsa më të vegjëlit luajnë në kolltukun ku është ulur kryeministri, të miturit u vendosën në funksion të një shfaqjeje, me në qendër Edi Ramën. Një inskenim për 20 minutat e lavdisë në ERTV, që sfidoi gjendjen e vogëlushëve.

Dhe ndërsa kamerat transmetonin live nga Bejruti dhe blicet e aparateve fotografikë shprepeshin në breshëri për të kapur pozën më të mirë, vetë Rama pranoi se Amar, Emel dhe Hatixhe Rasha dhe Endri Dumani kishin nevojë për një trajtim nga psikologët, që nuk e kishin marrë. Pranoi se fëmijët kishin nevojë për analiza mjekësore që ende nuk i kishin kryer dhe se kishin nevojë edhe për një trajtim të kujdesshëm, që ende nuk kishte nisur.

Lexo edhe:  Alesio që takoi Ronaldon, si viktima e dyfishtë e politikës spektakël

E gjitha i ngjajti një haraçi për t’u paguar para se fëmijët të kthehen në shtëpi. Një pengmarrje e dytë, kësaj radhe nga bamirësi, që bamirësinë e tij nuk e kalon dot në heshtje. Skena e sotme në Bejrut të kujton historinë e Alesios, djalit që pas tërmetit të 26 nëntorit në Thumanë ra në duart e kryeministrit Rama. Për sa kohë kamerat ishin ndezur, Alesio takoi Ronaldon në Itali dhe shkoi në shkollë në makinën kryeministrore.

Kur kamerat u fikën, njohu realitetin e vështirë  të fëmijës së mbetur jetim. Të paktën për fëmijët jetimë të Al-Holit, Rama nuk premtoi as vëmëndje, as ndihma dhe as se do t’i merrte në shtëpinë e tij në Surrel. Ato thjesht i përdori pa e tepruar.©Lapsi.al

 

21 Comments

 1. Q’FAR PROPOGANDE I PISET,ME ATO LEKE QKA KAN SHPENZUAR EDI RAMA DHE ZAGARET I TIJ TE TREDHUR DO TI SIGURONIN JETEN ATIJ BURRIT QE VDIQ NEPER RRUGET E TIRANES thotë:

  KY BYTHLEPIRESI MUHAMED VELIU ME EDI RAMEN DUKE JA FUTUR LLAPEN NE BYTH EDI RAMES KUR EDI TE IK NE QENEF

 2. YMER GELBAZEN,CARLO BOLEN BOLINO,KOL SALLAKU SKYPE DHE BATON HAXHIUTN ,EDI RAMA I KA TREDHUR KEQ FARE thotë:

  KY EDI RAMA PSE NUK JA JAP CA LEKE ME SHUME KETIJ KELYSHIT TE TIJ MUHAMED VELIUT PER TI PASTRUAR DHE RREGULLUAR DHEMBET

 3. Mos u shtire kaq posht o Muhamet ,te pakten ruaj nderin e emrit sepse nderi jot eshte ber mender pe Edvin drogaxhiun! Turp,turp mijra here turp o gazetar teveqel qe u zvarrite per te mare nje intervist nga tradhetari dhe krye krimineli Edvin!

 4. Muhameti eshte rrot kari. Ai kalon ne ekstaze kur mer Ramen ne interviste si dikur Vjollca Vokshi kur zinte Salen ne goje kur jepte lajme:).

  Ytttttt vemje skizofreno gazetar.

  O Edi Rama o a paske qene o robqir, vetem publiciet, propagande.

 5. Qeveria shqiptare mire ben qe ben detyren e saj, mundohet te shpetoj jete njerzish qe jane jetet e qytetareve te saj. Fisnikeria e ketij akti nuk duhet te zhuloset nga politika.

  1. Astrit për kokën tënde !
   Sa besim të madh paske tek narkoqeveria e Ramës se i djeg shpirti për “të shpëtuar jetë njerëzish” !
   A mund të llogaritësh se sa j adoloshentë e të rij europianë mund të humbasin jetën nga tonelatat e drogës që ju kanë ardhur nga Shqipëria ?
   Me ato para që shkoi deri në Liban me eskortën e tij e me M.. Veliun, jo katër fëmijve por do ju shpëtonte jetën qindra fëmijve shqiptarë që po vdesin nga skamja e mjerimi.
   Mandej edhe kjo gënjeshtër e “humanizmit” të Ramës ra poshtë si shumë të tjera.
   Kampi i refugjatëve në Siri ku ishin këta fëmij, do të boshatiset e ishin kurdët që e kanë në administrim, që ju kanë kërkuar qeverive të ndryshme që të tërheqin shtetasit e tyre.

 6. Burri mbyll nje sy ose nje vesh kur te lejoi nje tjeter te genjei kaq nder bene BURRI po ky veliu ben edhe uren te kaloi rama ne anen tjeter e ben si balerin

 7. Edi Rama Kryeminister i do shume femijet, ndryshe nga Edi Rama pa post qe ne gjygjin e divorcit tij atesine e Grigorit ja faturoi bab Kristaqit!
  Per me teper kete e ka shtjellu Mero Baze, sot llapa non-stop te bythe e Rames.

 8. OR YMER PSE JA PUBLIKOJE DOSJEN E EDI RAMES KUR KRISTAQI ISHTE PAK SI SHUME NE FORME -E TURPEROVE FARE EDI RAMEN,TANI EDHE PERDORUES KOKAINE EDHE I PA AFTE PER TE BERE FEMIJ thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA PUBLIKOJ DOSJEN EDI RAMES SE SI KRISTAQI U FUT NE KREVAT TE EDI RAMES HAHA HAHA HAHA

 9. Met mut velina kur i fut llapen ne bythe Ramiut ,prishet ne pantallona,kalon ne extaze ,kush e ka muhabetin me kete vemje gazetar ti bej nje ze te zbesi poshte nga laberia ,ta ushqejne barinjte tane me kos dele,ptyyyyy rrace muti gazetar kurve qe turperon emrin qe ke,palo spiun,kur ke qene ne Angli ke marre shume shqiptar ne qafe o hale.

 10. Bejini bllok Top Chanel qe te mos shihni ne vazhdim shpifesire te tilla.
  Nuk ka asnje ndryshim nga RTSH e kohes Enverit.

 11. Rama show me femijet hallexhi.Bravo Rama i fitove piket tani shko tek femijet e naftetareve jepi dhe atyre nje cope buke duke te filmuar kamerat .Rrofte mbreti i Shqiperise.

 12. Sec osht nji bole mo siper qe shkru komente sikur me qene citate te Mao Ce Dun-it, ene thote se Rama oshte nje lloj i ri kurdesh.
  Vrej k’tuna o kari lales! Rama munet me qene c’do gjo, por vetem Kurd nuk oshte, ene po qe se vertet do me gjet kurdet ne Shqiperi mo te sakte se Sali Vicidoli ene Ilir Cepani s’ke me gjet.

  1. Sala e Iliri mund te jene kurde e tju qish robt por dhe ky Rama qe te dhimsbet ty fort ja ka kaluar atyre dy te pareve e eshte per tja shkerdhyer robt se e ka bo kete milet me fol me vete e me thene, Enver ku je.

 13. C’eshte kjo idiotesi qe ne titull! Leri komentet pastaj! Bravo kush i terhoqi keta femije dhe faleminderit kush do ti ndihmoje e shpetoje! Cdo lajm i mire le te ngelet i mire.

 14. C’eshte kjo idiotesi qe ne titull! Leri komentet pastaj! Bravo kush i terhoqi keta femije dhe faleminderit kush do ti ndihmoje e shpetoje! Cdo lajm i mire le te ngelet i mire.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu