• |
ide | kryesore

ISIS merr përsipër sulmin në Vjenë: U krye nga ushtari i kalifatit dhe luftëtari “Abu Dujanah al-Albani”

Arkiva, Lajme, Të fundit

Grupi xhihadist i Shtetit Islamik (ISIS) ka marrë përsipër sulmin e armatosur mbrëmjen e shkuar në Vjenë të Austrisë, ku katër persona gjetën vdekjen dhe disa të tjerë mbetën të plagosur. Deklarata e ISIS thotë se të shtënat vdekjeprurëse pranë një sinagogë dhe shtëpisë së operës u bënë nga një “ushtar i kalifatit” .


Në një tekst të veçantë, shoqëruar me një foto të sulmuesit të armatosur, agjencia e propagandës Amaq i referohet “një sulmi me armë të kryer dje (e hënë) nga një luftëtar i ISIS në qytetin e Vjenës“.


Sulmuesi ishte “ushtar i kalifatit” dhe luftëtar “Abu Dujanah al-Albani” (nga Shqipëria) dhe vrau dhe plagosi 30 “kryqtarë”, thuhej në raport.

Autori 20-vjeçar u qëllua për vdekje nga policia. Dihej tashmë që myslimani i radikalizuar ishte një mbështetës i ISIS.

Ekspertët vënë në dyshim vërtetësinë e pretendimit të përgjegjësisë. “Si zakonisht, propaganduesit e ISIS kanë publikuar videon e prodhuar nga sulmuesi si e ardhur nga Agjencia e Lajmeve Amaq”, shkruan analisti kryesor amerikan i terrorizmit Michael S. Smith II në Twitter.

Sulmuesi në Vjenë vjen nga pakica myslimane shqiptare në Maqedoninë e Veriut. Kujtim Fezullai, 20 vjeç, ka lindur pranë kryeqytetit austriak, por rrënjët e tij janë në Ballkan. Përveç një austriak, ai gjithashtu kishte një pasaportë maqedonase.

Autoritetet austriake kanë kërkuar informacion nga kolegët e tyre të Maqedonisë së Veriut. Autori i krimit ishte një mbështetës i lëvizjes terroriste Shteti Islamik (IS), ashtu si disa qindra myslimanë të tjerë nga Ballkani që u bashkuan me ISIS rreth 2014.

Dy zviceranë të arrestuar

Përveç kësaj, dy të rinj zviceranë të moshës 18 dhe 24 u arrestuan të martën në Winterthur, afër Cyrihut, në Zvicrën veriore, në lidhje me sulmin në Vjenë, tha policia.

“Hetimet e policisë kanë identifikuar shtetas zviceranë midis moshës 18 dhe 24 vjeç. Të dy burrat u arrestuan në Winterthur të martën pasdite në koordinim me autoritetet austriake”, tha policia kantonale e Cyrihut në një deklaratë.

Lidhja e mundshme “midis dy personave të arrestuar dhe autorit të dyshuar të sulmeve është aktualisht objekt i hetimeve dhe kërkimeve të vazhdueshme nga autoritetet kompetente”, shtoi ajo.

Arrestimet në Austri

Të paktën 16 persona janë arrestuar nga policia austriake dhe zvicerane në lidhje me të shtënat në Vjenë. Autoritetet thonë se të paktën një “terrorist islamik” ishte prapa sulmit dhe se më shumë të dyshuar mund të ishin të lirë.

Policia austriake njoftoi të martën se një tërbim i të shtënave në Vjenë ishte kryer nga një ekstremist islamik i njohur i cili kishte kaluar kohë në burg. Autoritetet po hetojnë motivin prapa sulmit vdekjeprurës, i cili la të paktën katër persona të vdekur dhe më shumë se 20 të plagosur. Policia ka arrestuar 14 persona që kishin lidhje me personin e armatosur të Vjenës, tha Ministri i Brendshëm Karl Nehammer.

Nuk ishte menjëherë e qartë për çfarë dyshohen 14 personat. Sipas ligjit austriak, paraburgimi lejohet nëse ekziston rreziku që të dyshuarit të mund të ikin, të shtypin prova ose të kryejnë më shumë krime.

4 Comments

  1. feja e paqes godet serish
    thuaj shyqyr qe eshte feja e paqes se po te qe psh feja e sherrit apo e luftes kush e di cfare do ngjiste
    si tha mjekercjapi: ne jemi feja e paqes, po qe se je kundra kesaj ne te presim koken

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu