• |
ide | kryesore

Shefja e Spitalit Infektiv tregon gjendjen e 69-vjeçarit që u hodh nga kati i tretë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Shefja e Spitalit Infektiv Najada Çomo foli në ABC News për situatën shëndetësore të pacientit i cili u vetëhodh nga kati i tretë i këtij spitali. Çomo tha se gjendja shëndetësore e 69-vjeçarit nga Bolena e Fierit paraqitet kritike jo vetëm për shkak të Covid-19 por tashmë edhe për shkak të pasojave pas ngjarjes së sotme.


“Sigurisht është ngjarje tragjike ajo që ka ndodhur me një pacient të shtruar në 24 orët e fundit. Ai ndodhet aktualisht në terapi intensive pranë spitalit Infektiv. Akti është kryer nga në një situatë të rënduar psikologjike.


69-vjeçari është në situatë problematike qoftë nga sëmundja bazë por edhe nga pasojat që u shkaktuan nga vetëhedhja. Puna jonë ka edhe këto lloj problematikash, por që gjithsesi puna jonë do të vazhdojë ndërkohë që do të kërkoja edhe nga mediat të na mbështesin në punën tonë, të kemi suportin moral që nevojitet si në rastin e pacientëve dhe në rastin e personelit mjekësor”, – deklaroi Çomo.

Sipas saj, çdo pacient i infektuar nga Covid, është i rrezikuar të preket nga çrregullimet psikologjike. Kjo situatë rëndohet edhe nga fakti se kur hyn në spital i sëmuri, përballet me frikën por edhe me mungesën e kontaktit fizik me familjarët gjatë kohës së shtrimit, edhe pse kontakti përmes telefonatave nuk mungon. ©LAPSI.al

5 Comments

 1. Znj. Çomo, juve dhe disa prej jush te fushes se mjeksisë, nuk mund t’ja hidhni kaq kollaj me kete katrahurë qe keni gatuar! Puna e mjekut te ndershëm është nje punë fisnike dhe e respektuar, por disa prej jush e keni ulur dhe poshteruar kete profesion. Juve (te gjithe juve) jeni pjesmarres ne nje nder krimet me te medha kunder popullit! Vendosja e kycjes dhe shtetrrethimit (te dyte) qe eshte shkelje flagrante e lirise se njeriut, qe sjell shkaterrimin e shendetit mendor dhe ekonomik te popullit, qe eshte teresisht e paefektshme dhe qe po shfrytezohet si pretekest per sjelljen e nje diktature boterore. Juve dhe sëra juaj jeni bashkëpunetore ne krim dhe keni nje pjese te madhe te fajit per vetvrasjet, per dhunen ne familje, per problemet mendore qe po i shkaktoni njerzve!

  “Akti është kryer nga një situatë të rënduar psikologjike.” —- Po, shumë e drejtë! Kot po pyes, a kane te bejne gje ketu shkaqet biofizike per vetvrasjet, si “ënjtje dhe inflamacion në indet e trurit, përkeqësim të mielinës, një shtresë yndyrore që mbron neuronet…” dhe te tjera pallavra si keto??

  “Sipas saj, çdo pacient i infektuar nga Covid, është i rrezikuar të preket nga çrregullimet psikologjike.” —- Pra fajin ketu e paska Covidi qe na i crregulloka njerzit?! Dhe jo mungesa e nje shprese per sherim, nje ilac dhe njerzit jane te friksuar dhe ne erresire mendore si rrjedhoje? Kjo eshte e qellimshme sa per dijeni.

  Perse njerzit thone “mos shkoni ne spital se do vdisni”?! Pse?

  Perse prisni aprovimin e OBSH ne perdorimin e ilaceve qe sherojne dhe qe doktore trima kane rrezikuar karrieren dhe jeten per ta bere te ditur kete fakt? Mos ata i pollen nga mendja keto ilace?? Ja ta them une, sepse juve te gjithe jeni te shitur.

  Perse kaq shpejto direkt me mbyllje? Cfare qellimi tjeter te ndyre ka pas ketyre shtetrrethimeve, gjoja per te “kufizuar perhapjen e virusit”?! Ë, apo s’ka gje tjeter?

  Nese jeni te sinqerte pse nuk pyesni se si perhapet ne te vertete virusi? Po kur njerzit rrine pa maska dhe nuk distancohen pse nuk semuren, sa eshte raporti real i te semureve me popullaten ne teresi? Edhe sikur, sikur kycja te ishte e frytshme, ja vlen te mbyllesh (shkaterrosh) nje vend te tere per nje grup te VOGEL njerzish, qe mund te sherohen?

  Po Suedia qe nuk e kyci vendin pse nuk pati nje “numer marramendes” vdekjesh, PSE ?? Juve, nje grup mjekesh te shitur, genjeni!

  “… ndërkohë që do të kërkoja edhe nga mediat të na mbështesin në punën tonë, të kemi suportin moral që nevojitet si në rastin e pacientëve dhe në rastin e personelit mjekësor” – deklaroi Çomo.” —- Po, po, keni edhe fytyre te kerkoni mbeshtetjen e mediave per krimin qe po beni.

  Une e di qe kjo pune e covidit eshte e koklavitur, por jo pa shpjegim. Ky covid eshte nje genocid qe po behet kunder njerzve te painformuar dhe pa mbrojtje per qellime diabolike te mevonshme.

  Edhe keto komente po i ben nje inxhinjer qe i do e respekton profesionin e mjekut, por jo mjeket e shitur! Ka ndryshim, une nuk i fus te gjithe ne nje thes.

  P.S. Pjesmarrja dhe shfaqja juaj perpara, në nje video klip per “sensibilizimin e njerezve për masat kundër korones” ishte shume e ulet, nje fallsitet, nje propagande shume e neveritshme nga ana juaj! Mos harro se nje dite do japim te gjithe llogari per gjynahet qe kemi bere, shume apo pak, te gjithe PA PERJASHTIM !!
  _________

  [ VËZHGIM TJETER – Çfarë bëjnë avionët e huaj qe hedhin kimikate te rrezikshme përdite ne Shqiperi??!! Kush i lejon?! Cfare helmesh (viruse?) permbajne ato kimikate?! Ngrini syte nga qielli se aty i keni me shumicë per ditë. Nuk po e fshehin më. ]

 2. Kjo kurva plak ne vend te bej punen e saj per njerzit qe vuajn del e ben fushate politike, pse nuk ka ndodhur kjo nga mjeket ne BE, nuk ndodh sepse ata nuk merren me politik por jane profesionist dhe debatojn si profesionist intelektual , kurse kjo , kalo, pipero , etj, merren me propaganden e qeverise, tju vij turp , mire qe ngaterroni protolollet e mjekimi por te pakten mesoni nga te tjeret. Por ju jeni sevila jo intelektual te mjeksis , jeni bythlepirsa, e keni mendjen cfare mund te zhvasni nga pacientet e hallexhinjt, zoti do ta shikoj kete punen tuaj prej doktorash politikan por jo profesionist. Une jam artist jo politikan thoshte i ndjeri KDevole, kurse ju jeni politika dhe jo doktora moj kurv plak me shoke.

 3. E vetmja pengese ne kete krim qe po behet ne gjithe boten ishte Trump te cilit duan me cdo kusht ti marrrin zgjedhjet, por kam frike se nuk do arrijne dot.Kam folur me nje mjek ketu ne amerike dhe me tha qe protokolli qe po ndiqet eshte i gabuar dhe mjeket jane kercenuar nese flasin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.