• |
ide | kryesore

Kthesa 180 gradë/ Pse e braktisi Merkel avokatinë e negociatave për Ramën

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Që nga koha kur kur Angela Merkel bënte avokatinë e Shqipërisë në mbledhjet e Këshillit Europian ka kaluar vetëm një vit. Por vendosmëria e gjermanes asokohe përballë Macron është vite dritë larg nga ftohtësia me të cilën ajo refuzoi të merrej sot me rastin e Shqipërisë.


Lexo edhe: Analiza e “DW”: Macron i fyer në Bruksel, konflikt me Merkel apo BE? Vendimi për Shqipërinë


E zhveshur nga kostumi paternalist, Merkelit iu desh veç një fjali për ta bërë të qartë kalimin në anën e skeptikëve: Me gjithë përparimet, nuk mund të premtoj se do të ndodhë që këtë vit, por shumë shpejt…”.

Kaq ishte fjalia e rezervuar për Ramën dhe për kërkesën, që në fund të mandatit të ketë një datë për Konferencën e Parë Ndërqeveritare, që do të thotë hapje reale të negociatave. Refuzimi qe i thatë dhe i painterpretueshëm. (Lexo ketu)

Holanda ka qenë gjithnjë kundër. Danezët, përherë skeptikë. Pamjet e Macron që nuk ia hedh vështrimin Edi Ramës janë virale në internet. Por një Merkel kaq e prerë, duket një kthesë e fortë, kur kujton se një vit më parë, ajo bllokoi JO e Francës për negociatat për vendin tonë. E megjithatë, qëndrimi i kancelares nuk mund të quhet surprizë.

Lexo edhe:  Rama: Më në fund u hapën negociatat se u bënë bajat…

Kontaktet e ngrira me Rama-Merkel

Edi Rama foli në Skype me Angela Merkel në tetor të këtij viti. Në foton që shpërndau për mediat e Tiranës gjatë bisedës, ai dukej i qeshur dhe si një optimist i pandreqshëm tha se kishte folur për disa tema të rëndësishme, mes të cilave edhe për “progresin e Shqipërisë pas vendimit për çeljen e negociatave dhe përpjekjet në vijim drejt Konferencës së Parë Ndërqeveritare me BE”.

Dhe pasi e konsideroi “një mike e shkëlqyer” e falenderoi kancelaren duke i thirrur në emër “Faleminderit Angela”, sikur ajo të ishte një e njohur e vjetër

Në të njëjtën ditë doli njoftimi nga qeveria gjermane. Ndryshe nga muzika që luante Rama, zëdhënësi i qeverisë gjermane shkruajti: “Këshilli Evropian ka vendosur në mars 2020, të hyjë në bisedimet zyrtare të pranimit me Shqipërinë. Reformat e rëndësishme, të cilat do të përcaktojnë shpejtësinë e bisedimeve, prekin para së gjithash drejtësinë dhe luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit”. 

Tonaliteti i bisedës duket krejt tjetër, apo jo?

Lexo edhe: Telefonata me kancelaren/ Gjermanët zbardhin versionin e tyre të bisedës Rama- Merkel

Gjithsesi, ky kontakt në Skype ishte diçka. Sepse një muaj më parë, kryeministri i Shqipërisë udhëtoi drejt Gjermanisë dhe nuk arriti asgjë. Ishte i shoqëruar nga një delegacion qeveritar dhe pati për qëllim lobimin për t’i dhënë Shqipërisë PO-në e hapjes së konferencës së parë ndërqeveritare për hapjen e negociatave me BE-në. Ramën nuk e priti askush në Berlin.

Siç raportoi DW, Ramës nuk i erdhën në takim as kryetari i grupit parlamentar të Ballkanit Perëndimor nga partia CDU/CSU, Johann Wadephul, dhe as kryetari i Komisionit për BE në Bundestag, Günther Krichbaum.

“Ndryshe nga ç’ishte raportuar më parë nga disa mediume të Tiranës, gjatë vizitës në Berlin, Rama nuk ka pasur takim apo telefonatë me kancelaren Angela Merkel”, i thanë DW-së burime diplomatike nga Berlini, në vizitën e muajit shtator.

Mesazhet paralajmëruese nga Gjermania

Gjatë vitit ka një duzinë mesazhesh nga Gjermania, të shoqëruara me një seri këshillash dhe paralajmërimesh për kryeministrin Rama se pasojat e prishjes së konsensusit politik për reformën zgjedhore, po dëmtonin direkt integrimin e vendit.

Kryesisht mesazhet i dedikohen vendimit për të ndarë koalicionin opozitar, me koston e ndryshimit të Kushtetutës dhe prishjen e konsensusit politik në vend. Pjesa tjetër ka të bëjë me ngritjen e Gjykatës Kushtetuese, që mbetet një gërmadhë institucionale tashmë prej 3 vitesh.

Kërkesat për të bërë me konsensus reformën zgjedhore dhe për të respektuar marrëveshjen e 5 Qershorit kanë qenë të qarta nga Johan Vadefule, nënkryetar i grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestag.

Raportuesi për Shqipërinë në grupin parlamentar CDU/CSU, Kristian Shmid tërhoqi vëmendjen për ndryshimet e njëanshme kushtetuese, por sërish kryeministri i Shqipërisë nuk dëgjoi.

Ambasadori gjerman Peter Zingraf ishte i qartë në 30 korrik, ditën kur u ndryshua Kushtetuta, se konsensusi ishte një nga kushtet e Bundestagut, por sërish kryeministri Rama nuk u ndal.

Lexo edhe: Shpjegimi/ Hipokrizia e Ramës me “shurdhërinë” e BE për negociatat

“Shurdhëria” e ka një kosto. Sot kancelarja gjermane është në anën e skeptikëve.

Lexo edhe: Rama flet hapur: Nuk jam optimist, Franca ka mendim ndryshe nga Gjermania

Koha kur Merkel nuk pajtohej me Macron për Shqipërinë

Rreth një vit më parë, ndërsa udhëtonte drejt Brukselit për mbledhjen e Këshillit Evropian, kryeministri Rama shprehej se Franca dhe Gjermania nuk ndanin të njëjtin qëndrim për Shqipërinë. Sepse Gjermania ishte pro nisjes së kushtëzuar të bisedimeve Shqipëri-Bruksel.

Kancelarja Merkel dhe Gjermania po përpiqen intesivisht për një PO për të dyja vendet (Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut) ndërkohë që qëndrimi i Presidentit Macron  dhe Francës nuk përkon për momentin për të paktën me atë të Gjermanisë dhe shumicës dërmuese të vendeve anëtare. Nuk jam as optimist, as pesimist për rezultatin e këtij procesi  por po bëhet maksimumi për të marrë një PO”- thoshte Rama rrugës drejt Brukselit.

Lexo edhe:  Edi Rama dështon me integrimin europian për herën e shtatë

Vini re ndryshimin që ka pësuar qëndrimi i Gjermanisë në një vit. Kthesa është 180 gradë nga një vit më parë. Dhe për herë të parë, po serviret para mbledhjes së Këshillit Europian, për të mos lënë asnjë dyshim se përfundimi do të jetë i hidhur. ©Lapsi.al

Lexo edhe:  Historia e negociatave/ Pse “dasmat pa krushq” nuk e fshehin dot më dështimin

30 Comments

  1. ajo qe po zhvillohet,treguesit[ fetar ,shkencor,praktik ]tregojne se largimi nga rruga drejt,rregulli masa,sjellin keto karakterisika te gjitha krijesat ragim negativ perplasje shkatrrim ,pyetjet qe lindin ,njerzit si natyralitet a e pranojn ,padrejtesin antivlerat sejili per veten e vet,pergjigja jo,a duan cili te drejten e vet pergjigja po,,po cfar i detyron njerzit te qendrojne ne anen e asaj qe i shkatrron ,duke mos deshiruar,mungesa ndjeshmeris qe vjen nga,mungesa e mesazhit bindjes ne unitet dhe kundershtimi,,i padrejtesis dhe angazhimi ne veprate dobishme,i ,vendosja ne interesa,po e ardhmja si do jet,varet vetem nga pozicioni angazhimit,ashtu fiks ne menyre precize sic eshte e ardhmja e qellimeve,ideve te shkencetareve qe i kthejne ne vepra ,teknologji funksionale ,vetem permes ligjeve me rregull mas ,arriten te shpikun avionin mediat,makinen ,etj qe i sherbejn njerzimit,,per dobi,ku nese gjat shpikjes nese nuk vendoset gjitha elementet perberes te projektuara me rregull mas projekti maqines nuk funksionon,keshtu eshte dhe logjika jon me njeritjetrin dhe gjallesat,nese nuk ecim sipas ullzimit hyjnor te vertetes,asnje plan qellim deshir projekt njerzore nuk funksionon ,nuk ka sukses ,nuk ka dobi ndryshe vetem sipas te vertetes,si kolektiv nese veprojm sipas saj gjitha problemet zgjillen sepse KRIJUESI GJITHESIS I KA PROJEKTUAR FUNKSIONIN E DOBIVE BURIMIN E ZGJILLJEVE TONA VETEM SIPAS ULLZIMIT TIJE,NA PELQEN APO JO DUAM APO ZDUAM ,ULLZIMI TIJE E VERTETA KA QARTESI GJALLERI ZGJILLJE SIGURI PAQE SHPRES SHPETIM KA FUQIN ME TE MALLE VLERAT,KURSE LARG KESAJ RRUGE QE ESHTE MBESHTETJA TEK VETJA ,EGOJA PER PARA PUSHTET,DUKE QEN TE DOBET,DHE DISIPLINOJM JETEN MBI BAZEN E INTERESIT,,SA BIE INTERESI MUNDESIT BIE DISIPLINA DHE MUNGESA NDERGJEGJES VLERAVE NXJERR NE PAH FORMIMIN DHE RENDIMENTIN E ANGAZHIMIT PROLLIMIN KUDO ANTIVLEREN KET PO E SHOHIM SI RALITET TE THELLUAR SOT,SI INDIVID KUSHDO QE I MBESHTETET TE MALLIT ZOT VEPRON SIPAS ULLZIMIT TIJE ,ESHTE I MBROJTUR NGA GJITHA TE KEQIJAT,ASKUSH NUK KA TE DREJT TI IMPONOJNE DIKUJT IDET PLANET QELLIMET E TIJE POR SEJcILI MUND TE SYGJEROJN ,MENDIMIN E TIJE,DHE ESHTE LOGJIKA AJO QE BINDET NESE I PERKET DOBIS APO DEMIT TIJE DHE NE PERGJITHESI NATYRALITETI NJERZOR TERHIQET NE BINDJE PAQE VETEN NE ORIGJINEN E VET TE VERTETEN SEPSE ESHTE KRIJUAR ME TE E NDJEN E KA TE REGJISTRUAR NE GENE,POR I MUNGOJNE DISIPLINIMI EGOS,FRENIMI SAJ, DHE ANGAZHIMI NE DOBI KESHTU PASTRON SHPIRTIN,QE ASHTU SI DON VETEN PER VETEN TE DUAN DHE RESPEKTOJNE DHE TJETRIN,

 1. Ju kujtohet kur lujten njiher basketboll
  politikanet Rama basha etj .

  Mbasi mbarun ndeshjen e hyjne ne dush ,
  natyrishte dushe te hapura per sportiste ,
  Basha i afrohet Ramos duke ja ngul syt
  ke ai qe i varej Ramos dhe duke qeshur ter zili pyet :

  Hej Rame ,
  c’e ke ate Zorre qe te varet si ato te Zjarfikses ?
  Eshte i vertet ?
  Pa silikon ?

  Rama qe mezi mban te qeshurin i thote ;
  Ku te shkojne syt mor Hollandes .

  Nqs do me u siguru , kape njiher me dor !
  Te bindesh .

  Basha i skuq deri ne maje te vesheve i thote ngadal.
  Qejf kisha ta provoja ,
  por jo ktu .
  Kurdis nos pritje ne Kabinet ,se e kam peng ate vendin.eshte e thjeshte dhe merkel vete perendoje nuk e pjerdh me asnje ne be,fundi presidences bashke me fundin e merkel kete rezultat do kishte

  1. Rilindasi tregon historine e vet kur ja merte n’goje Rames ne dush.Rama nuk qinte dot ne moshe te re Grun e vet Matilda Makoçi prandaj ja qinte Kristaqi.Ed Droga i bon zbor rilindasve ne dush qe tja peshojn zorren.Kur boni Zahon ja zbrazen spermen ne epruvete me rilindasit me radhe dhe ja dhan Lindes qe mbarste zahon ne laborator.

  2. DERI TANI SISTEMI SI FUNKSIONOJNE RUHEN DHE MBROHEN ZGJILLJET JAN VOTUAR ME VOT NGA NJE GRUP NJERZISH SI PERFAQSUS TE SHUMIcES,NE EMER TE DREJTES DHE LIRIVE NJERZORE,POR NE FAKT ,JAN ZBATUAR E KUNDERTA INTERESI TYRE DUKE DEMTUAR SHUMIcEN ,KJO FORM KA DESHTUAR ,SE I MUNGON KRIJIMI,E VERTETA ME FJAL DHE VEPER KRIJESAT LIGJET E FUNKSIONIT JAN KRIJUAR NGA I MALLI ZOT,NE NA KA LENE VETEM MIRMBAJTJEN DHE ANGAZHIMIN SIPAS ULLZIMIT TIJE E VERTETA NUK VOTOHET,,ME NJE VOT INTERRESASH GRABITET NDERI PRONA JETEA NJERZORE,GJERAT E SHEJTA QE I SIGUROJN EKZISTENc ZGJILLJE,POR,NUK NDRYSHOHET NUK TJETERSOHET NUK ZHDUKET,KUSH GUXON TA SHKLAS ATE MATET ME KRIJUESIN KRIJESAT,DIHET QE PADREJTESIJA ESHT MASHTRIM ,DIHET FAKTIKISHT QE DIKU VAZHDON PER NJE KOH DHE DIKU ,NUK VAZHDON ASNJE MOMENT,ASNJE MOMENT NUK VAZHDON TEK MENDIMET PER ARRITJE SHKENcORE QE NUK RRALIZON SHPIKJEN PA ZBATU QIN PER QIN RREGULLAT VAZHDON PER NJE KOHE ,TE cAKTUAR ,PUSHTETI NJERZOR,QE VETEM ,ZOTI MALLERISHEM E DIN,I LARTESUAR ESHT ALLAHU QE KRIJOJ DHE PERSOSI,BERI JETEN SPROV,GJITHcKA ESHTE NEN KONTROLLIN E TIJE DHE GJITHcKA DO TI KTHEHET PO ATIJE SI KRIJUES I SAJ,POR FATKEQSISHT JEMI NE ATO KRIJESAT E TIJE QE AKOMA SDUAM TI BINDEMI DHE SHPETOJME,NDERKOH QE SHPETIMIN E DUAM DHE SHKATRRIMIT TON I BEJM SHERBIMIN KJO ESHT FATALE ,PER cFAR SENSI LAVDIJE ,KJIJESA NJERI ME E PERSOSURA ME LOGJIK DHE GJITHA MUNDESIT,PIE NE KETE PIK KUNDER VETES VET,ME VEPRIME NDERSA ME DESHIRA SEJILI ESHTE NE KONKURENcEN ME TE ASHPER SE NE GJITH SHEKUJT,

 2. Maqedonia ja ka hap dyert investimeve te huaja. Kompani gjermane, amerikane, greke, italiane, austriake etj etj , kane vite qe jane futur ne maqedoni.
  Tek ne superkorrupsioni qeveritar ne bashkepunim me disa oligarke, nuk lejojne asnje kompani te huaj te investoje.

 3. Qeveria e mashtruesit D’Rama megjithese ka mbetur ne klasë,ka bërë përparime,nga 2-sh ne 3-sh!Merkel mban me gajret shqiptaret,ndersa “rilindasit” i propagandojn “përparimet”si garanci per mandatin e tretë !Mbas derës mashtruesin,deri sa “rilindasit” ti ngrenë lapidarin pasi te vari veten ne Surrel,në nje degë te sigurtë sipër gropës së hales.

 4. Ky mortja kry.k i ketyere lapanjozeve si ky bythshqyeri me siper ,me mashtrimet qe ju ben vec ketyre kermave te bukereve te Endri dhe Erion veremit qe pervec degjenerimit skane asnje gje te moralshme familjarisht ,mendon se do te mashtroj Europen me kurvelliqet etij .Ky i pa mut i ores 22 52 qe ska sesi te shkruaj dicka te arsyeshme na shkruan per zorra dhe zorrjarr,si duket e paska pune te perditshme punen e zorres dhe ja ka ndier lezetin bushtra.

 5. Ti lejme muhabetet me “zorre” se aty duan ti cojne te rilindurit. Duan ta cojne deshtimin e tyre ne pune farse..
  Pas 7 vitesh duhet te pergjigjen: PERSE DESHTUAN NEGOCIATAT, E FESTUARA DISA HERE NGA SEKTI DJALLEZOR I RILINDJES? Do mbaje pergjegjesi dikush apo do fillojne te bejne demagogji duke bere zallamahira e treguar barcaleta me fitore? Ne 7 vite vetem gjyqe te humbura, rruge me 20 milione nje km, qytete te bera trotuare per dominote e pleqve, taksat ne maje, ekonomia katastrofe..Do desha qe ta harronim kete 7 vjecat por eshte shume tragjikomik

 6. Ja se cfare duhet te diskutonin Mediat e “nderuara” shqiptare.
  Por i kane mbushur emisionet dhe portalet me lloj lloj lajme te parendesishme, idiote dhe pa-interes per shqiptarin modest qe enderron qe te pakten femijte e tij ta arrijn standartin e BE.
  I shkoi jeta ne tranzicion.

  Askush nuk e permend faktin dhe analizon sesi ka mundesi qe perfundum nga 3 ligjet e famshme qe bllokoheshin nga Rama e kemi arrit ne 15 kushte te panegociushme qe jane perseri per faj te Rames dhe sektit te tij.

  Duan te bejne te shkathtin me BE, a thu se po u rruhet se a ben minishengen Shqiperia me Serbine a jo, apo a eshte çun trendy artist Rama, dhe a fiton cmime Erion Veliaj.

  Ta harrojme BE per sa kohe Shqiperia nuk garanton zgjedhje normale dhe ku vota eshte garantuar, e nuk perzen horran e banditat nga procesi zgjedhor.
  Po nuk korruptoi median, eshte i vetmi kryeminister ne bote qe mban pushtetin me propagande dhe nuk eshte sfiduar kurre ne menyre shteruese nga mediat e “pavarura” dhe me “integritet” te larte. Shqiptareve u eshte shitur sapuni per djathe prej 8 vitesh dhe media na ka bere paketimin ne qese.
  Reforma anti-ligj dhe anti-kushtetuese ne drejtesi.
  Jemi i vetmi vend ne bote, (perfshi Sirine, Libine dhe Afriken) pa gjykata funksionale.

  ps: Merkeli nuk e ka mbështetur kurrë Ramën. Thjesht e ke pa kete rrene ne TV tona dhe ke marr te mirqene qe ashtu eshte.

 7. Edi Rama mbaroj pune me merkelin trumpi makronin dhe me gjithe europen FAJNE E KA EUROPA JO NE SHQIPTARET QE MBOLLEM 90% TE SIPERFAQES HASHASH.FAJNE E EUROPA JO NE SHQIPTARET QE JAPIM KNCESIONE KUJT TE DUAME DHE SI TE DUAM FAJNE E KA EUROPA JO NE SHQIPTARET SE KEMI OPOZIT MURRIZIN DH JO PD FAJNE E KA EUROPA DHE JO NE QE QEVERISIM MS STIL TE VECANT MAFJOZ. PRA FAJNE E KA EUROPA JO NE QE FUSIM NE BURKE FAKIRAT DHE RRINE JASHTE KRIMINELET FAJNE E KA EUROPA JO NE QE PRETENDOJME DHE DO NDODHE QE SE SHPEJTI DO I THEMI EROPES TI RRI SE NE JEMI SHKEMB GRANITI BUZE ADRIATIKUT NE HAME DHE BARE DHE JU SUA SHTRIME DOREN KETE POROSI,MESIM,ALTERNATIV RAMA E KA MARRE NENURAT E PARISIT NGA SOROSI SERBET DHE KUNDERSHTARET E KOMBIT SHQIPTAR. PRA SE SHPEJTI NE SKEMI ME NEVOJE PER EUROPEN NE KEMI KU PRANOHEMI NA LUSIN RUSI KINA SERBIA .KETE E KAME THENE MBI 1000 HERE NE KETE PORTAL DHE KETU DO JEMI (RAMA KA MISION QE TE LARGOJE SHQIPERIN NGA EUROPA DHE NATO)

 8. Ky duhet shporrur sa me pare se tani edhe Europa nuk e duron me me hipokrizin e mashtrimet e tij.

  Merkel dhe Macron kane marre aq shume info nga sherbimet e tyre secrete mbi drogen dhe krimin e qeverise Rama sa rrezik te behet nje film.

  Nderkohe na turperoi edhe me Europen ,8 vjet asgje, vetem nga 1 janari vizat me kusht me formular.

 9. Per ta pershkruar Ramen eshte shume e thjeshte. Mjafton vetem togfjaleshi GENJESHTAR PATOLOGJIK. Do duhej nje ore qe te shkruash gjithe genjeshtrat e Rames dhe nuk ia vlen te zgjatesh me to. E vetmja thenje qe i eshte vertetuar, eshte ajo NUK KENI PARE GJE AKOMA. Nese doni te vazhdoni me te dhe ta votoni,mbajeni mend mire frazen e mesiperme dhe kujtohuni qe e keqja s’ka fund.

 10. Gomari i thinjur i Surrelit qe dhe per te bere nje femije thirri babin e vet sepse si ngrihej , jo me te behet km i nje vendi, gomar deshtak e vuri drogmeni Fatos Nano, gomar deshtak eshte dhe po gomar deshtak e mbylli rraca e degjeneruar.💩🤣🙈

 11. O kasolle ku i mblodhe keta cecene e shpellkare mundohen te mbrojne lulzimen e salihun si gjithmone ne darke supen me lakuriq kinez e keni gati.ju paska pelqyer Zorra shabanit o shpellkare e cecene.Lulzim Basha e vlerësoi biznesmenin Shefqet Kastrati si bamirës, një njeri që po u ndërton shtëpi të prekurve nga tërmeti.

  Natyrshëm lind pyetja: Çfarë e ka shtyrë Lulzim Bashën të ndryshojë mendim për Kastratin, që dje e shndërroi nga oligark të Edi Ramës në bamirës?

  Ajo që dihet është se veç Kastratit, Lulzim Basha ka etiketuar si oligarkë edhe biznesmenë si Agron Papuli, por këtë të fundit nuk e përmend më që prej ditës kur mori një vilë në rezidencat “Long Hill”, që janë pronë e Papulit.

  1. Boo, prape ti me kete koment kudo ne cdo artikull? Po ti qenke per te qire my ne sufllaqe mor morr mavi.

   O zot robt si ty duhet tju izolsh se jeni Virus me vete o robqirrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.

 12. Po psw me kete bastardin do merret Merkel ajo ka. 20. Vjet ne pushtet dhe ska perfitu one penny ky ja vjedh krejt vendin turp qe ka ala koqe qe i besojne ketij mashtruesi ordiner

 13. Merkel dhe vetë shteti gjerman duke pasur një dashuri për Shqipërinë deshën të bënin atë veprim para një viti pavarësisht që e dinin mirë horlliqet e Ramës.Por tani gjërat u trashën aq keq sa bëri këtë kthesë.Skishte si të ndodhte ndryshe.
  Smund ta linte Shqipërinë në duart e një klike antidemokratike kështu duhet falenderuar nga zëmra Zonja Merkel e Gjermania.Është i vetmi vënd që na ka dashur dhe na do.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu