• |
ide | kryesore

Koordinatori për Zgjerimin, Michael Gahler: Qeveria në Tiranë të mos përgojojë BE-në, por të plotësojë kushtet për anëtarësim

-Instant, Lajme, Të fundit

Koordinatori për Politikën e Jashtme dhe Zgjerimin në Parlamentin Europian, Michael Gahler, kritikoi ashpër qeverinë në Tiranë për përgojimin që ku i fundit i ka bërë qëndrimin e tij jomiqësor ndaj Bashkimit Europian. Duke iu referuar Turqisë, Gahler i ka nënvizuar Ramës se duhet të ketë kujdes me pazaret joeuropiane dhe me shtete jomiqësore ndaj Europës.


Kushtet e papërmbushura nga Shqipëria për nisjen e negociatave po ashtu janë vënë në dukje nga koordinatori për Politikën e Jashtme dhe Zgjerimin në Parlamentin Europian, Michael Gahler i cili ka apeluar qeverinë që t’i plotësojë e jo t’i mohojë ato.


“Qeveria në Tiranë nuk duhet të provokojë miqtë e Shqipërisë europiane, qoftë duke mohuar këto kushte apo duke përgojuar BE për ndihmën e saj ose duke bërë marrëveshje me palë të treta në shkelje të ligjit europian…Konkluzionet e Këshillit Europian janë të ditura, rekomandimet e Komisionit të Venecias janë të ditura, teksti dhe fryma e marrëveshjes së 5 qershorit është e ditur! Kjo e fundit është shkelur, ndërkohë që nuk ka progress në shumë kushte

 • -Ligji për median nuk është përmirësuar;
 • -zyrtarë të përfshirë në manipulimin e votave i kanë shpëtuar ndjekjes penale;
 • -gjithashtu  zyrtarë të lartë të qeverisë e ish magjistratë të gjyqesorit të përfshirë në korrupsion i kanë shpëtuar ndjekjes penale;
 • -pastrimi i parave mbetet një shqetësim i paadresuar, nisur edhe nga skandali i fundit;
 • -kushtetueshmëria e zgjedhjeve lokale të 2019 ende nuk është sqaruar;
 • -ngritja e institucioneve të reja të gjyqësorit është e ngadaltë”, thuhet në deklaratën e Gahler.


5 Comments

 1. Fatura e këtyre ndryshimeve është rreth 83.5 miliardë lekë ose 679 milionë euro ose 5% e PBB, ose sa gjithë buxheti i investimeve kapitale vjetore, për të cilat kryetari Basha nuk na dha asnjë informacion se ku do t’i gjejë fondet.

  Edhe pse shpesh dëgjojmë që do të prishë koncesionet pagesat e tyre nuk kalojnë 20 miliardë lekë në vit dhe Bashës i duhen 4 herë më shumë për të siguruar premtimet e tij.

  E për sa kohë nuk kemi një përgjigje se ku do të gjenden këto para në kushtet kur borxhi po kapërcen 82%, në kushtet kur rimëkëmbja ekonomike do të jetë e ngadaltë për shkak edhe të ecurisë së ekonomisë globale, ajo që dëgjuam sot u ngjan “petullave me ujë”.Harruat ju te lapsit dhe portHaleve te salihut qe nuk keni lene fjale te ndyre pa perdorur kunder BE,por pushtat e portHaleve keshtu bejne

 2. Hahahaha sa hipokriter qe jan kto kurvat burokrate. Tani i thoni te gjith kto skandale o bajga? Apo kur avitemi te Erdogani ndryshon puna.. Phu union farse

 3. Nuk kemi qene e nuk do te jemi Serioze, deri sa te kemi keto politikane. Edhe pse Turqia na la mbrapa 500 vjet prap I kerkojme lemoshe. Nuk mund te jetohet keshtu. Turqia na “ndihmon”per te na larguar nga Europa. BE è di se kush eshte Rama Berisha apo Basha por nuk ka te drejte te nderhyje se I kemi votuuar NE populli. (nuk kuptoj nje gje pse komentuesit perdorin fjalor vulgar???)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.