• |
ide | kryesore

Sekuestrohen mijëra vaksina të rreme, policia: Vetëm “maja e ajsbergut”

Arkiva, F1, Planet

Policia në Kinë dhe Afrikën e Jugut ka kapur mijëra doza false të vaksinës Covid-19, tha të mërkurën organizata globale e policisë Interpol, duke paralajmëruar se kjo përfaqësonte vetëm “majën e ajsbergut” në krimin e lidhur me vaksinat.


Agjencia me bazë në Lyon, Interpol tha se 400 shishe – ekuivalente me rreth 2,400 doza – që përmbajnë vaksinën e rreme u gjetën në një depo në Germiston jashtë Johanesburgut në Afrikën e Jugut, ku oficerët gjetën gjithashtu maska ​​të rreme dhe arrestuan tre kinezë dhe një shtetas Zambian.


Në Kinë, policia identifikoi me sukses një rrjet që shiste vaksina të falsifikuara Covid-19 në një hetim të mbështetur nga Interpol, i cili ka 194 vende anëtare.

Ata bastisën fabrikat e prodhimit, duke rezultuar në arrestimin e rreth 80 të dyshuarve dhe kapën më shumë se 3,000 vaksina të rreme.

Interpol në fillim të këtij viti lëshoi ​​një njoftim paralajmërues në të gjithë botën për t’u përgatitur për rrjetet e krimit të organizuar që synojnë vaksinat Covid-19, si fizikisht ashtu dhe në internet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu