• |
ide | kryesore

“Në dhomën time ishin dy persona që i vranë, na linin pa ushqim”/ Pas denoncimit tronditës të ish-pacientit të spitalit të Sanatoriumit, reagon mjekja

-Instant, Lajme, Të fundit

Një denoncim tronditës është bërë publik nga një ish-pacient i Sanatoriumit Andon Qako, i cili hodhi akuza të rënda për sa i takon asaj çfarë ndodh në spital. Ish-pacienti tha se kishte mungesë të ushqimit, dhe se përmes kërcënimit vetë atë e kanë nxjerrë para kohë nga spitali. Ai po ashtu, tha se numri i personelit shëndetësor është i vogël, 1 infermier për 13 pacientë sipas tij. Qako ka deklaruar se në dhomën e tij janë mbytur dy persona, por të gjithë këto deklarata të tij mbeten për tu verifikuar.
Mjekja e spitalit ‘Shefqet Ndroqi’, Silva Bala ka reaguar pas akuzave të forta bërë në adresë të spitalit nga ish-pacienti Andon Qako. Në një lidhje ‘live’ me News 24, Bala i mohoi në mënyrë kategorike këto dëshmi të ish-pacientit, ndërsa tha se do i drejtohen prokurorisë për të hetuar e zbardhur të vërtetën.
“Mua më vjen keq që me punën e personelit të luhet në këtë mënyrë, të sfumohet apo shkelet puna e personelit që është në detyrë 24 orë në 24. Nuk është e vërtetë që ushqimet e familjarëve nuk lejohen dhe u merret në sajë të vlerave monetare…Ushqimi për të sëmurët bëhet me mjekë dietologë, sasia, yndyrnat, karbohidratet, kaloria përcaktohen nga dietologë dhe ushqimi është i duhur që duhet të marrin pacientët përmban lëndët e domosdoshme për këto pacientë. Edhe nëse pacientët kanë patur kërkesë për ushqim shtesë, nuk i kursehet askujt. Të sëmurët që nuk ushqehen dot, ngrihen nga personeli shëndetësor.” u shpreh Bala.13 Comments

  1. Natyrisht mjeket gjoja jan perkushtuar pacienteve duke i ushqyer me sallata e gera te tjera per te mbajtur diete por pacientet aq shum jane te gezuar sa harrojne e hidhen nga ballkoni i spitalit

  2. Po me po, jeni bere te gjithe ju avokate nga goja. Turr te dilni ne ofensive dhe me flaje te medhaja, a thua se ky sherbimi shendetesor ne Shqiperi eshte ne nivele kaq te larta. Edhe jashte shtetit ka difekte dhe probleme ne standartin ne shendetesi, e jo me ne Shqiperi qe eshte mizerje. Na jep edhe detaje me dietologet pale, yndyrna e pordhet tende qe ke lexuar ne teori. A thua se keni kaq shume kohe ju, ne keto kohe pandemie, te merreni edhe me dieten? Pika qe nuk te ha ty dhe tere mostrat si ty. Po na dilni cdo dite ne media e po na cani koken me pathoset tuaja, prandaj keni vdekshmeri kaq te larte brenda ne spitalet tuaja, ne duart tuaja. Qelbesire!

  3. Mjeke, provesore, akdemike, elita e bythes, senati i kurvave.
    Perversa dhe kellira te botes parajsa per ju eshte ketu. Mblidhuni ne qelbistan.

  4. Kam kaluar 1 muaj ne spital , ku ZONJA BALA (e meriton ti shkruhet emri.me germa te medha) me ka sherbyer si.mua dhe dy pacienteve qe kisha ne dhome , ne menyre perfekte , si dhe personeli ishte shume i.perkushtuar, sa i perket ushqimit vinte rregullisht mengjes, dreke , darke , pavarsisht se na sillnin familjaret , problematika qe ngre zoteria nuk qendron

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu