• |
ide | kryesore

NASA teston me sukses raketa më e fuqishme në botë

Arkiva

Nasa ka kryer një provë të suksesshme të raketës më të fuqishme që ekziston aktualisht. Motorët në “fazën thelbësore” të raketës u mbajtën në punë për më shumë se tetë minuta, duke simuluar kohën që i duhet SLS për të shkuar nga toka në hapësirë. Është prova e dytë e tillë për segmentin më të madh të SLS-së, pasi një përpjekje në janar u mbyll herët. SLS do të dërgojë njerëz në sipërfaqen hënore për herë të parë që nga viti 1972. Misioni është pjesë e projektit Nasem’s Artemis, nisur nga administrata Trump në 2017.

Launcher përbëhet nga bërthama portokalli, me katër motorët e saj të fuqishëm RS-25, dhe dy përforcues të bashkangjitur në anët. Testi në Qendrën Hapësinore Stennis, afër Bay St Louis, Misisipi. Një pendë masive e shkarkimit u zgjerua nga stenda ndërsa motorët lëkundnin tokën. Reja ishte aq e madhe, sa u dallua nga hapësira, nga sateliti Goes-16.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu