• |
ide | kryesore

Tamponet fundosin Lotiton e mjekët, por Lazio ia hedh me gjobë: presidenti i klubit rrezikoi edhe më shumë

-Instant, Sport

Ka ardhur edhe dënimi për rastin e tamponëve që përfshiu Lazion, i akuzuar nga prokurori i FIGC për mosrespektim të protokolleve anti-Covid: Gjykata Federale ka dënuar presidentin Claudio Lotito me 7 muaj ndalim dhe mjekët socialë Ivo Pulcini dhe Fabio Rodia për 12 muaj. Asnjë ndëshkim në renditje për klubin, i cili do të duhet të paguajë vetëm një gjobë prej 150,000 euro. FIGC tani do të duhet të zyrtarizojë dispozitivin ndërsa Lazio ka njoftuar se do të apelojë këto vendime.


Sistemi akuzues ishte bazuar në dështimin në përputhje me protokollet anti-Covid dhe në veçanti në dështimin për të komunikuar me ASL kompetent dhe izolimin e lojtarëve pozitivë. Lazio, Lotito, Pulcini dhe Rodia ishin referuar pasi nuk kishin bërë të njohur për autoritetet kompetente pozitivitetin ndaj tamponëve të Uefa për 8 lojtarë, në rastin e ndeshjeve të Champions League me Bruges (28 tetor 2020) dhe me Zenit Shën Petersburg ( 4 nëntor 2020), për mungesën e komunikimit me ASL dhe për izolimin e 3 lojtarëve të tjerë pozitivë ndaj tamponëve të Uefa-s (Immobile, Leiva dhe Strakosha) para ndeshjes kundër Torinos (1 nëntor) dhe për përfshirjen në listën e një lojtari pozitiv (Djavan Anderson) në ndeshjen kundër Juventusit (8 nëntor 2020).


Klubi kishte kërkuar të paraqitej si një palë civile, por kjo kërkesë nuk u konsiderua e pranueshme nga Gjykata Federale dhe shoqëria nuk ishte në gjendje të merrte pjesë në gjyq. Prokurori kishte kërkuar 13 muaj pezullim për Lotito dhe 16 për mjekët, plus një gjobë prej 200,000 euro për klubin, por gjykatësit ishin të butë: nëse kërkesa do të ishte pranuar, në fakt, për presidentin e bardhekaltërve do të kryehej konfiskimi i rolit të këshilltarit federal në Serie A, duke arritur dhe tejkaluar skualifikimin 12-mujor në 10 vitet e fundit. 7 muajt do ti shtohen 2 tashmë të kryera në 2012 për operacione të parregullta të tregut, por nuk do ta bëjnë atë të tejkalojë pragun.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.