• |
ide | kryesore

VIDEO/ Dokumentari i mbështetur nga Ambasada e SHBA: Mashtrimi i Veliajt për “Parkun e Besimit”

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Emisioni “31 minuta” në RTSH ka publikuar një investigim në lidhje me projektin “Parku i Besimit” të nisur 6 vite më parë nga kryebashkiaku Erion Veliaj dhe sot, është harruar.


Në investimin e mbështetur nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, bëhet një përmbledhje e premtimit të Veliajt kur mori detyrën si kryebashkiak i Tiranës, si dhe zotimit të ish-zv.kryeministrit Niko Peleshi.

Gazetarët e “31 minuta”, kanë kërkuar përgjigje nga Bashkia Tiranë në lidhje me lënien në harresë të jo vetëm këtij projekti por edhe të 67 milionë lekëve që u shpenzuan për konkursin e zhvilluar ku u zgjodh dhe projekt-ideja më e mirë, por Veliaj dhe vartësi i tij Arbjan Mazniku, nuk kanë kthyer përgjigje.


Ndërsa Peleshi ia ka pasuar topin Bashkisë Tiranë, duke shtuar se është ai institucioni që duhet ta kishte vënë në zbatim këtë projekt. Ky investigim që zbulon premtimin e pambajtur të kryebashkiakut Veliaj është postuar edhe nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, e cila edhe e ka mbështetur në realizimin e tij.

DOKUMENTARI I PLOTE

Ky ishte një prej premtimeve të para të Erion Veliajt, sapo mori mandatin e parë si kryetar i Bashkisë së Tiranës.

“Të paktën Piramida dhe pjesa mbrapa e hotel Dajtit do të jenë pjesë e projektit ‘Parku i Besimit’, ajo është një fushë e vdekur tani. Pjesa mes hotel Dajtit dhe katedrales katolike. Momentalisht është një pronë e vdekur, ka qenë një fushë futbolli. Gjithë territori rreth Piramidës, përfshirë edhe vetë Piramidën do të jenë pjesë e projektit të ‘Parkut të Besimit’. Do të kemi një konkurs ndërkombëtar. Ideja ka qenë e kryeministri, që Shqipëria të përfitojë nga një tjetër lloj turizmi, që është ai religjioz. Dhe nga një tjetër njohje, ku Shqipëria nuk njihet si ish-Koreja e Veriut për Europën por edhe një vend që ka një harmoni fetare që sigurisht u eksklamua më shumë nga vizita e Papës. Unë besoj që është një ide fantastike, për të tërhequr turistë që nuk duan vetëm një vend tjetër në pasaportë por duan edhe të shohin diçka,”– thoshte Veliaj.

Bashkia e Tiranës e ndërmori hapin e parë duke i kërkuar Agjencisë Kombëtare të Planifikimit të Territorit për të zhvilluar një konkurs me idetë më të mira të këtij parku. Konkursi nga Agjencia Kombëtare e Planifikimit të Territorit u bë brenda vitit 2015 dhe iu dorëzua Bashkisë Tiranë për realizimin e projektit. Vetëm për organizimin e këtij konkursi, Agjencia Kombëtare e Planifikimit të Territorit harxhoi rreth 67 milionë lekë. “31 minuta” kontaktoi me nënkryetarin e Bashkisë Arbjan Mazniku, i cili ishte edhe anëtari i jurisë, për ta pyetur por Mazniku refuzoi të përgjigjet.

Gjithashtu ju drejtuam edhe Bashkisë së Tiranës, me një kërkesë zyrtare për informacion. Në përgjigjen e Bashkisë së Tiranës e cila ishte deleguar Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit, thuhej se kjo e fundit nuk kishte informacion pasi nuk i ishte kaluar procedura për realizimin e këtij projekti.

Një tjetër premtim për ndërtimin e ‘Parkut të Besimit’ u dha edhe nga zëvendës kryeministri i asaj kohe Niko Peleshi, i cili ishte i pranishëm gjatë zhvillimit të konkursit për shpalljen e idese fituese.

“Unë jam i gatshëm që në bashkëpunim me Bashkinë e Tiranës, të realizojmë këti ide. Angazhohem në emër të qeverisë shqiptare. Do të alokojmë buxhetin e nevojshëm për të ndërtuar kopshtet e besimit në qendër të Tiranës që janë pranë një objekti që është më i vlefshmi në Shqipëri, por nuk mun dtë ketë një funksion domethënës pa këto investime,”- thoshte ai.

“31 minuta”, kontaktoi dhe me zotin Peleshi për premtimin e dhënë prej tij para gjashtë vitesh. Ish-zëvendës kryeministri ia kaloi topin e tij Bashkisë së Tiranës, duke thënë se duhet ta zbatojë ajo projektin. Ndërsa arkitekti Jurtin Hajro, i cili ishte fituesi i idesë më të mirë në bashkëpunim me ‘unlab’, u shpreh në një intervistë për ‘31 minuta’, se ideja e tyre ishte reaksionare ndaj kontekstit.

“Ne menduam të kishim një qasje reaksionare kundrejt kontekstit. Projekti kërkohej të realizohej përgjatë bulevardit ‘Dëshmorët e Kombit”, një element fizit që u instalua për të manifestuar pushtetin fashist dhe më pas atë komunist. Në të njëjtën mënyrë janë prezantuar dhe kanë qëndruar me vite institucionet gjatë këtij aksi. Ideja jonë ishte të reagonim ndaj këtij imponimi. Menduam si ta sillnim në një raport sa më njerëzor dhe qëllimi ynë ishte si ta demonumalizojmë, duke përdorur peizazhet. Mund të shkrinte pas tensionin që krijohet mes njeriut dhe botës fizike, me synimin dhe dëshirën për të krijuar diçka spirituale,”- tha ai.

Ndërsa për sa i përket pjesës nëse mund të kishte vend tani pas pesë vitesh ideja tyre, arkitekti shprehet se ideja e tyre mund të aplikohet në vende ku nuk ka patu ndryshime.

“Mendoj se ka qenë një projekt ide dhe janë hedhur parime që kanë qenë të lidhura me gjendje ekzistuese të asaj kohe. Janë ide që gjejnë vend edhe në kohët e tanishme. Synimi nuk është bërja dhe zhbërja e një vendi. Synimi është që ne nëpërmjet këtij projekti të bëjmë një thirrje për fetë. Mendoj se mund të bëhet aty ku nuk ka pasur ndërtime dhe do ia vlente t’i ktheheshim,”– tha ai.

Sakaq jashtë kamerave ai shprehet se ky projekt nuk do të realizohet asnjëherë.

Por çfarë përfshinte realisht ky projekt?

Ky projekt përfshinte bulevardin ‘”Dëshmorët e Kombit” me hapësirat e saj përreth dhe Piramidën. Në projekt-idenë fituese, pikat që ishin përfshirë për tu kthyer në parqe besimi ishin Piramida, Lulishtja “Ismail Qemali”; “3 vëllezërit Frashëri”; hapësira midis hotel ‘Dajtit’ dhe Katedrales, Parku Rinia dhe Parku Fan Noli pranë Parlamentit. Nga një vëzhgim i bërë nga “31 minuta”, u vu re së në këto pika janë bërë ndërhyrje, të cilat nuk kanë lidhje me projektin.

Tek Piramida po zbatohet një projekt tjetër, mes hotel Dajtit dhe katedrales po ndërtohet një pallat, në parkun Rinia është një projekt tjetër. Në pikat e tjera nuk ka ndonjë ndryshim. Gjashtë vite më pas ideja e këtij parku ‘Parku i besimit’ është harruar. Nuk është harruar vetëm projekti, por edhe 67 milionë lekë që u shpenzuan për konkursin. /RTSH

2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu