• |
ide | kryesore

Oscar 2021/ Ku mund t’i shikoni të gjithë pretendentët për fotografinë më të mirë

-Instant, Arkiva, F1, Paparazzi

Në vitet që lam pas edhe nëse keni arritur të shkoni në kinema shumë herë, ndoshta nuk keni pasur një shans për të parë të gjithë filmat e nominuar për fotografinë më të mirë në Oscar.


Por Covid-19 e ndryshoi të gjithë këtë rrjedhë.


Me shumicën e kinemave të mbyllura për shkak të pandemisë, transmetimi  online u bë mënyra më e mirë për të shijuar shumë nga filmat e fundit.

Çmimet e 93-të të Akademisë do të mbahen këtë të dielë dhe këtu mund të gjeni se si mund të shikoni filmat e këtij viti të nominuar për filmin e vitit:

“Judas and the Black Messiah”

Së pari kemi dashuruar çiftimin e Daniel Kaluuya dhe LaKeith Stanfield në filmin horror social 2017 të Jordan Peele “Get Out”.
Kaluuya dhe Stanfield tani janë të dy të nominuar në kategorinë më të mirë të aktorit dytësor për rolet e tyre si udhëheqësi i Panterës së Zezë Fred Hampton dhe njeriu që qeveria përdori për të ndihmuar të infiltronin organizatën e Hampton, përkatësisht William O’Neal.Aktualisht është në dispozicion për tu marrë me qira në Amazon Prime, Apple TV, Google Play, Vudu dhe YouTube.

“Mank”
Kjo dramë bardh e zi për krijimin e “Citizen Kane” siç tregohet përmes skenaristit Herman J. Mankieëicz (i luajtur nga Gary Oldman i cili është nominuar për aktorin më të mirë) është një realizim origjinal i Netflix dhe ende mund të gjendet atje.

“Minari”

Kjo përrallë e një familjeje koreano-amerikane që zhvendoset në Arkansas për të ndjekur ëndrrën amerikane është po aq koherente dhe e përjetshme.
Steven Yeun luan si patriarku i familjes dhe ai është aziatiko-amerikan i parë që është nominuar ndonjëherë për çmimin e aktorit më të mirë në Oscar.
Gjithashtu edhe  Yuh-Jung Youn është aktorja e parë koreane e nominuar në kategorinë e aktores më të mirë dytësore. “Minari” është në dispozicion për t’u marrë me qera në Amazon Prime, Apple TV, Google Play, Vudu dhe YouTube.

“Nomadland”

Frances McDormand e cila njihet si “rrëmbyesja” e trofeve të Oskareve  do të mbetet për t’u parë nëse kjo do të ndodhë edhe këtë vit.
“Nomadland” shfaq aktoren e njohur si një grua që bashkohet me një komunitet të cilët udhëtojnë me furgonë në të gjithë vendin të cilët realizojnë punë indipendente.
Regjisori Chloé Zhao është gjithashtu i nominuar.Filmi është në dispozicion për transmetim në Hulu dhe qira në Amazon Prime, Apple TV, Google Play, Vudu dhe YouTube.

“Promising Young Woman”

Carey Mulligan luan rolin e një gruaje që jeton një jetë të fshehtë të dyfishtë dhe synimi i saj është të marrë hak për një krim të kryer.
Ashtu si McDormand, ajo është nominuar për aktoren më të mirë dhe regjisori i filmave, Emerald Fennell, është gjithashtu i nominuar duke shënuar herën e parë që dy gra të nominohen në kategorinë e regjisurës. “Promising Young Woman” është në dispozicion për t’u marrë me qira në Amazon Prime, Apple TV, Google Play, Vudu dhe YouTube.

“Sound of Metal”

Portretizimi i Riz Ahmedit si baterist i Heavy Metal Drummer duke humbur dëgjimin e tij e ka bërë atë muslimanin e parë që është nominuar në kategorinë e aktorit më të mirë.Ëhtë një prodhim origjinal i Amazon dhe i disponueshëm për transmetim në Amazon Prime.

“The Father”

Në moshën 83-vjeçare, ylli i këtij filmi, Sir Anthony Hopkins, është i nominuari më i vjetër për cmimin e aktorit më të mirë duke u futur kështu dhe në historinë e çmimeve OScar.
Hopkins luan si një burrë që lufton teksa rrëshqet në çmenduri dhe Olivia Colman portretizon vajzën e tij. Colman është nominuar për aktoren më të mirë në rol dytësor. “The Father” mund të merret me qira në Amazon Prime

“The Trial of the Chicago 7”

Një protestë paqësore e synuar në Kongresin Kombëtar Demokratik më 1968 u kthye jo ashtu siç pritej dhe rezultoi që organizatorët, duke përfshirë Abbie Hoffman, Jerry Rubin, Tom Hayden dhe Bobby Seale, të akuzohen për komplot për të nxitur një trazirë.
Gjyqi i tyre u bë baza për këtë film, i cili goditi gjashtë nominime, duke përfshirë skenarin origjinal dhe aktorin më të mirë mbështetës për Sacha Baron Cohen.Filmi po transmetohet në Netflix.

Përshtatur nga ©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu