• |
ide | kryesore

Shpallet ‘non-grata’ dilplomati rus në Maqedoninë e Veriut, i duhet të lërë vendin në 7 ditët e ardhshme

-Instant, Lajme, Të fundit

Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë së Veriut ka shpallur një diplomat të ambasadës ruse në Maqedoninë e Veriut ”persona non grata”.


“Ministria e Punëve të Jashtme njoftoi se në bazë të nenit 9 të Konventës së Vjenës për marrëdhënie diplomatike, vendosi të shpallë një diplomat të ambasadës së Federatës Ruse si ‘persona non grata’ në Republikën e Maqedonisë së Veriut”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Punëve të Jashtme.


Më 14 maj 2021, në Ministrinë e Punëve të Jashtme është thirrur ambasadori i Federatës Ruse dhe me këtë rast i është dorëzuar nota e protestës./ATA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu