• |
ide | kryesore

Mashtroi për identitetin me këshillën e menaxherit: vjen dënimi i pashmangshëm për Silas Katompa Mvumpa

-Instant, Sport

Pasi pranoi disa ditë më parë se kishte mashtruar për identitetin e tij, ka ardhur edhe sanksioni për Silas Katompa Mvumpa, i cili ka luajtur vitet e fundit me emrin e rremë të Silas Ëamangituka. Federata Gjermane e Futbollit e ka pezulluar lojtarin për tre muaj për sjellje jo-sportive – deri në 11 shtator 2021 – dhe gjithashtu gjobiti sulmuesin e Stuttgart me 30,000 €. Lajmi është bërë i ditur nga vetë klubi gjerman, që i kishte dalë në mbrojtje lojtarit, të nxitur nga menaxheri i tij për të kryer mashtrimin, duke ulur edhe me një vit moshën.


Stuttgart do të duhet të bëjë kështu pa sulmuesin e tyre kryesor (11 gola në 25 ndeshje të Bundesligës) për javët e para të kampionatit të ardhshëm. Sezoni i ri në Gjermani do të fillojë më 13 gusht dhe, pavarësisht se kalendari nuk është përcaktuar ende, Katompa Mvumpa me sa duket do të humbasë 6 javët e para.


Si lojtari ashtu edhe Stuttgart e kanë pranuar dënimin, kështu që gjykimi është përfundimtar. “Ishte e qartë si për të dhe për ne që ai do të sanksionohej nga DFB dhe sipas statuteve duhet të jetë kështu – ka thënë drejtori sportiv Sven Mislintat. – Dënimi gjithashtu merr parasysh edhe rrethanat e veçanta të çështjes së tij. Jemi të lumtur që aspekti sportiv në nivelin e Federatës së futbollit tani është mbyllur për Silas”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu