• |

Video/ Messi nuk mjafton: Argjentina ndalet nga Kili, Paraguaji merr kreun e grupit

Ndeshja e madhe e grupit A të Copa America 2021 ka përfunduar me barazimin 1-1 mes Argjentinës dhe Kilit. Në stadiumin Nilton Santos në Rio de Janeiro Albiceleste kaloi në avantazh në minutën e 33-të: Messi dizenjoi një goditje dënimi të shkëlqyer, por ekipi kombëtar i Lasarte barazoi rezultatin në minutën e 57, me Vargas duke dërguar në rrjetë traversën e goditur nga Vidal me penallti. Në ndeshjen tjetër të grupit Paraguai mundi Bolivinë 3-1 me përmbysje: dygolësh i Romeros dhe vulosi ndeshjen Kaku.

ARGJENTINA-KILI 1-1
Grupi A i Copa America 2021 hapet me një barazim 1-1 mes Argjentinës dhe Kilit në stadiumin Nilton Santos në Rio de Janeiro. Në minutën e 16’ Lo Celso liroi Nico Gonzalez me një goditje të bukur me thembër; e djathta e sulmuesit argjentinas ishte e fuqishme por portieri Bravo devijon në kënd. Dy minuta më vonë, Albiceleste vazhdon të sulmojë me kokën ulur, i frymëzuar nga veprimet e Lo Celso i cili vertikalizoi për Nico Gonzalez, që e gjeti veten ballë për ballë me portierin kilian, i cili ruajti përsëri rezultatin. Në minutën e 33 erdhi edhe avantazhi i merituar për Selección: një kryevepër nga goditja e lirë e Messi, që dërgoi topin në kryqëzimin e shtyllave pa i lënë Bravos asnjë mundësi. Argjentina duket në kontroll të plotë të ndeshjes edhe në fillim të pjesës së dytë, por ekipi kombëtar i stërvitur nga Lasarte arrin të barazojë rezultatin në minutën e 58: kundërsulm fatal, me topin në thellësi për Vargas, që u bllokua nga Martinez, mbërrin Vidal që kontrastohet nga Tagliafico, por Kili proteston për një penallti që Var më pas e ndihmoi për të marrë. Martinez devijon penalltinë e goditur nga Vidal në traversë, por Vargas e shtyu në rrjetë me kokë. Skuadra e Scalonit u mundua të reagojë. Messi provoi në hyrje të zonës, por Bravo nuk u befasua. 10 minuta nga fundi, erdhi mundësia e artë për Argjentinën: krosimi i Messit për kokën e Gonzalez i cili, i harruar nga mbrojtja kiliane, goditi i pashqetësuar nga dy hapa, por dërgoi topin lart mbi traversë. Në minutën e shtatë të rikuperimit, momente pritje për një prekje të mundshme me dorë nga Isla brenda zonës, por kontrolli i gjatë me Var nuk bëri që arbitri të ndryshojë vendimin.

PARAGUAY-BOLIVIA 3-1
Në stadiumin olimpik Pedro Ludovico Teixeira në Goiania, në ndeshjen tjetër të grupit, të luajtur gjatë natës, Paraguai arriti të përmbyste Bolivinë, duke marrë kështu kryesimin i vetëm në grupin A përpara Argjentinës dhe Kilit. Sukses 3-1 për ekipin nga Berizzos, që filloi me forcë por e përfundoi pjesën e parë në disavantazh falë penalltisë të kthyer në gol në të 10′ nga boliviani Saavedra (prekje me dorë nga Arzamendia). Kartoni i kuq për Cuellar pak para pushimit, ndër lojtarët e Farias ndryshoi plotësisht rezultatin e ndeshjes. Me rifillimin e lojës Paraguajin barazoi në minutën e 62 me një të majtë të shkëlqyer nga jashtë zone të Kaku dhe më pas të përmbysë përfundimisht rezultatin falë dygolëshit të Romeros, sulmuesit të San Lorenzo, në minutat e 65 dhe në 80′. Të martën e ardhshme Paraguai do të përballet me Argjentinën (që do të jetë përballur me Uruguajin më parë) më pas, një raund pushim, ndërsa Bolivia pritet të përballet me Kilin.