• |
ide | kryesore

Ministrja e Edi Ramës mburret me vaksinën Pfizer jashtë radhe, mijëra të moshuar në pritje

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kamuaj tashmë që vaksinat e kanë ndarë shoqërinë tonë në dy shtresa; të privilegjuar nga Rilindja në njërën anë dhe “populli” nga ana tjetër. Lapsi.al ka raportuar disa herë për favorizimet që bëhen për të përzgjedhurit e Rilindjes, në qeveri, në administratë dhe në parti, që pavarësisht moshës dhe profesionit janë trajtuar me vaksina Pfizer jashtë radhe për të qenë të mbrojtur nga Covid.

Lexo edhe: Diskriminimi me vaksinat/ Të përzgjedhurit marrin Pfizer, për popullin dozat kineze


Ndarja që i është bërë të privilegjuarve është mbajtur sekret deri më sot nga autoritetet, sepse realisht trajtimi me vaksina jashtë radhës është diskriminim i pastër. Procesi është shoqëruar me rregulla të qarta dhe kanë qenë me dhjetëra mijëra qytetarët që kanë kërkuar të vaksinohen, por duhet të presin që më të moshuarit të trajtohen para tyre me dozat kundër kovid.

Por sot, Ministrja e Arsimit Evis Kushi ka vendosur të dalë hapur dhe nuk e ka mbajtur të fshehtë entuziasmin që ka provuar për dozën e dytë të vaksinës që ka marrë. Fotoja është postuar në Facebook sot dhe rezulton se doza e parë është marrë 3 apo 4 javë më parë.

“Jam e kënaqur sot që mora dozën e dytë të vaksinës anti-COVID. Falenderoj të gjithë ata që janë përfshirë në këtë fushatë vaksinimi masiv, veçanërisht mësuesit dhe pedagogët, sepse vaksinimi është mjeti më i mirë për ta fituar përfundimisht këtë betejë, për një verë plot diell dhe buzëqeshje, si dhe një vit të ri shkollor e akademik të suksesshëm” ka shkruar Kushi.

Problemi është se Evis Kushi është vetëm 46 vjeç dhe nuk e ka arritur moshën e duhur për t’u trajtuar me vaksinën. Evis Kushi nuk është pjesë e asnjë prej profesioneve që duhej të trajtoheshin me vaksina dhe as nuk ka pasur të drejtë të përfitojë nga procesi i vaksinimit, përderisa shumë të tjerë më të moshuar se ajo janë në pritje. Atëherë si e ka gjetur ajo vaksinën kundër kovid, ndërkohë që janë me qindra dhe mijëra qytetarë që presin t’u vijë radha për vaksinimin?

 

 

4 Comments

  1. Hajde se ke pidhi plakes tende do shkosh o Nafije me kete vaksine, do tja ndiesh lezetin pas nje fare kohe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu