• |
ide | kryesore

Google Maps akuzohet se ka ofruar rrugë ‘potencialisht fatale’ për alpinistët

-Instant, F1, Stil

Alpinistët që kërkojnë të arrijnë malin më të lartë të Skocisë dhe majat e tjera në zona të caktuara po dërgohen në rrugë “potencialisht fatale” nga Google Maps, sipas organizatës së alpinizmit të rajonit.


John Muir Trust tha të enjten se një numër në rritje i njerëzve që përdorin Google Maps për të ecur deri në Ben Nevis rrezikojnë të drejtohen përmes një rruge që është “shumë e rrezikshme, madje edhe për alpinistët me përvojë”.


Ben Nevis, një destinacion i njohur turistik, është mali më i lartë në Ishujt Britanikë, 1,345 metra. Megjithëse mijëra persona e ngjisin çdo vit, ngjitja në majë nuk është pa rreziqe.

Skocia alpinistike ka paralajmëruar rrugë të “rrezikshme” deri në Ben Nevis.

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu