• |
ide | kryesore

98 zjarre masive nën kontroll, të paktën 6 viktima në Turqi

-Instant, Lajme, Planet

“98 nga 107 zjarret pyjorë të regjistruara në Turqi janë vënë nën kontroll”, kështu bëri me dije ministri i Bujqësisë Bekir Pakdemirli.


Ai gjithashtu është shprehur se ende vazhdojnë përpjekjet për të neutralizuar flakët, ndërsa paralajmëroi një kujdes të shtuar gjatë ditës së sotme.


Tre avionë, 9 helikopterë, 20 kamionë uji do të jenë në dispozicion për të shuar zjarrin në Marmaris.

Zjarret në rajonin jugor në Turqi kanë nisur që prej ditës së mërkurë dhe të paktën 6 persona kanë humbur jetën.

Ndërsa rreth 271 persona të tjerë janë prekur nga zjarret, bëri me dije Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive të Emergjencave.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu