• |
ide | kryesore

Mesazhet/ Yuri Kim i bën Ramës dy dhurata para pushimeve

-Instant, Arkiva, Kryesore

Përpara se të niset me pushime, Yuri Kim ka vendosur me sa duket t’i bëjë edhe dy dhurata Edi Ramës. Natyrisht duke mos bërë një politikë personale, ashtu sikurse e akuzojnë shumë opozitarë, por duke ndjekur një linjë tashmë të vendosur në Departamentin e Shtetit, për të mbështetur regjimin e Tiranës.


Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim: Rruga përpara për marrëdhënien SHBA-Shqipëri


E para ka të bëjë si gjithnjë më thirrjen drejtuar Bashës për të nxjerë Berishën jashtë nga grupi parlamentar i PD. Kjo jep mesazhin e shtrembër sikur problemi i madh i këtij vendi është ish lideri historik i PD dhe jo ata që po e drejtojnë prej tetë vitesh.

E dyta është për të përforcuar thirrjen e kryeministrit, që e di se e ka të vështirë të mbajë një mandat të tretë me vota të vjedhura dhe me buxhetin bosh, prandaj i duhet një bashkëpunim fallco me opozitën.

Për këto arsye, Yuri Kim, është ulur të shkruaj një editorial, para lejes së zakonshme, për Panorama, ku thotë se sezoni i ardhshëm: “Do të kërkojë që Edi Rama, Lulzim Basha, si dhe udhëheqës të tjerë të kontrollojnë listat edhe njëherë për t’u siguruar që kur të kthehen në Parlament, njerëzit të mund të jenë krenarë për përfaqësuesit e tyre”.

Nuk ka dyshim se ky “kontroll listash” është i lidhur me ngjarjet e mëparshme të shpalljes “non grata” të Berishës dhe të deklaratës së fundit të Kim, se PD nuk mund të hajë bar por duhet të ndahet nga doktori.

Sikur mos mjaftohej me këtë mesazh, që jep përshtypjen e shtrembër se një njeri që po i afrohet të 80-ave qenka e keqja më e madhe e këtij vendi, Yuri Kim ka përsëritur “mot a mot” fjalët që Rama tha disa herë pas zgjedhjeve, për të lënë pas politikën 30 vjeçare duke bashkëpunuar fort me opozitën.

“Po ashtu (sezoni i ardhshëm- shënim i Lapsi.al), do të kërkojë që palët të ngrihen mbi interesat e tyre partiake dhe të gjejnë mënyrën për të arritur kompromis dhe për të bashkëpunuar me njëri- tjetrin për një kauzë më të lartë, për të ardhmen e Shqipërisë”, ka shkruar ajo. Nuk ka rëndësi se ka kopjuar Kim, Ramën që i shprehu më parë këto mesazhe apo e kundërta. Por një gjë është e sigurtë: ata lëvizjet i kanë së bashku në koordinim të plotë. 

Berisha e meritonte deklaratën e Yurit, por shqiptarët nuk e meritojnë Kimeten

Dhe sikur mos mjaftohej me këto të dyja, Kim i bën dhe presionin e fundit “zotit Luli” që të ndahet nga Berisha dhe të sillet si çirak i shefit të qeverisë: “Është koha që udhëheqësit të reflektojnë dhe të ndërmarrin veprime të guximshme. Është koha për udhëheqësit që të tregoni kush jeni dhe çfarë mendoni se meriton ky vend. Është koha për të udhëhequr”.

Me siguri që pas këtyre mesazheve edhe Rama do të shkojë shumë më i qetë për pushime, por ama shumë shqiptarë duhet të jenë të merakosur për atë që na pret pas shtatorit.

©Lapsi.al

37 Comments

  1. Hajde jo keq e keni stisur kete artikullin. Vetem se titulli ka nje problem “para pushimeve”. Edi Rama ka gjithe kohen e tij si madhor (adult) qe eshte me pushime.

 1. Kjo pritej, Rama rilindi partine 70vjecare, e cila ka tradite te larmishme me ambasadoret dhe delegatet e huaj, qe nga popovici, serbet me jugosllavet, sovjetiket, maoistet e kines, e deri tani me sorosistet me pashaporte amerikane.

  Ne vjeshte do shihet sa i vlen lekura Bashes dhe PDs, do vazhdojne te jene paterice dhe makiazh i regjimit apo do perballem me te dhe gjithe levat e tij…

 2. Vetem tek ne nje anerikane i thencin sillet sikur te jete bajraktare e pronare . Te gjuthe ulerijne jane interesat e Amerikes ne rrezik po interesat e shqiptareve apo ne hale pak rendesi ka se ky eshte vendi yne mjafton te plotesojme cfare thote Kimi . Ku ka demokraci pa opozite kete thirrje te kesaj zonje se kuptoj. Me nje fjale Shqiperia nga zonja ne fjale po na kthehet ne komunizen ku udheheqesi i madherishem do rrij sa kohe do Kimi e jo shqiptaret. Kjo ndodh vetem tek ne se askund tjeter sja mban amb amerikane te dalin kaq hapur. Kjo sben asgje vetem rrit urrejtjen per Ameriken ne popullin qe vuan dhe shikon tek kjo zonje propaganden Enveriste

 3. Nuk eshte thjesht nje nder qe po i ben Rames, eshte nje shkaterrim total i vendit. Ne shtator pritet bashkeqeverisje dhe bythepambuku Basha eshte i gatshem pasi te pakten i merr ca vota nga pragmatizmi i te punesuareve pasi ne te kundert do mbetet vetem me votat e familjes dhe te vjehrrise se vet. Berisha eshte shprehur absolutisht kunder bashkeqeverisjes dhe kjo eshte arsyeja qe po goditet kaq rende. Ne kete menyre se si po veprohet, ndodhemi para nje shteti monopartiak ku ne opozite do jene vetem ata qe mbeten nga LSI. Shkurt, PD dhe partite e tjera (pseudopartite me nje fjale) do jene si ato organizatat e dikurshme qe PPSH mundohej t’i paraqiste si pluralizem politik.

 4. Une e di se Lapsi merzitet se KM-ja une po i rri borzh ambasadores per keto dy dhurata paraq

  pushimeve. Por mos u merzit o Lapsi se Babloku yne nuk eshte aq koprac sa mos ta shperbleje

  per kete nder . Kur i jep Becchettit 110 milion euro pa iu dridhur qerpiku pse mos ti jap ndonje

  gje sa te kaloje pushimet. Sevap do ishte.

  1. fiks sic ke pas thene per miqesine me KINEN, Cu En Lain, apo me Nikikta Krushev, dhe BRSS
   miqesia me popujt e bashkimikt sovjetik
   miqesia me popullin vella Kinez

   ah pacavurre frymor

 5. Foto qe keni nxjerre ketu ju te lapsit, te krijon pershtypjen se Kimetja po i kendon Rames ate kengen “Ne syte e tu jam dashuruar, nate e dite per ty mendoj…”

 6. ke te drejte,vetem ate kenge ka mesuar shqip kurse deklarata eshte copy-paste sic ja ka derguar Elisa te shkruar nga lideri global

 7. Duket që kjo administratë amerikane e majtë po bën një politikë pro Rama pra pro regjim.Të ishte një administratë tjetër nuk do ta bënte.Ateherë kjo politikë e njëanshme dëmton dhe interesat e gjysmës të shqiptarëve dhe vetë demokracisë.Vërtet Amerika është perandori por dhe shqiptarët i kanë luftuar ato.Dhe historia ka treguar që i kanë arritur qëllimet e tyre duke krijuar harmoni duke qënë etni dmthënëse. Pra pse mos ta bëjmë dhe tani sigurisht jo më luftë por me një vendosmëri të fortë nga e opozitës e për më së shumti nga Pd si kolektivitet.Nuk do vazhdojmë të jemi gjithnjë të përulur dhe ndaj Amerikës të cilën ajo pjesë integrale e Pd e ka dashur kur të tjerët i shpallin luftë ideologjike e janë pjesë integrale e Ps!!!!

 8. ZOTI BUY JUVE SI E THERRESNI YMER GELBAZA KELLIRA-SE DOKTORI THOTE -YMER ,SE YMERI ESHTE SHQETSSUAR SE JU DHE GENC SEJKO PO I THOMI KIMIT KIMETE thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH VELLAIT TE KIMETES DHE FRROK CUPIT

 9. Telenovelat nuk mbarojne kurre, por te kthehemi pak ne realitet.

  Cmimet e shportes jane ngritur! Te pakten qumeshti dhe kosi me nga 10L. Po ashtu fruta/perime s’bohet fjale te ulen! Ketu nga getoja ime ne Tiranastan, shalqini nuk bie nen 25L/kg! Pjeprin e kap me 80L/kg, cilesia vk! Populli tallava komplet, koken lart ne qiell mos kalon ndonje komete.

  Sic duket, dykembeshi mjekerbardh, me tuta fujitsu, udheheqesi tufes MAVI, lideri shpirteror, po ben gati terrenin, per te paguar Bechettin & Co. Dhe kjo dihet, nga xhepat tane do dale fatura. Po kujt i thoni, popullit tone pellazg, trim e paqedashes?!

  Sa per teta Kimeten, nje keshille nga Wuhani: Sweetheart, go fuck yourself!

 10. kimete je ven ne sherbim te rames ku ishe kur uben ndryshimet kushtetuse rama te tregoj se nuk te pyet fare mjaft ju kundervure opozites

 11. Kimetja na predikon tani si udhrefyese shpirterore alla Khomein, duke na servirur corbe te qelbur, e ben me fudullekun qe i jep qenia ambasadore e ShBA por vetem thellon hendekun me qytetarine qe i eshte neveritur Berisha por qe nuk po durojne me arrogancen fuese dhe korrupsionin qeverises te rregjimit pervers e te urryer te Rames.

 12. PDja ka qene dhe ka ngel bajraku i Saliut. Qysh nga konferenca e Tiranes.
  Kimetja po i kerkon Lulit te sillet si kryetar partije. KAQ.
  Talibaneve te Saliut nuk i vje mire dhe hudhen pupthi, ndersa nipi Hyses e beri gati teorine konspirative.

  Nuk ja u ka fajin Kimetja jooooo.

  Nuk ka vend te europes lindore ku ish sekretari komunist, kthehet ne antikomunist dhe kerkon te rri ne pushtet per 30vjet.

 13. Qeveria po punon mire, reforma ne drejtesi po jep rezultatet e veta si asnjehere me pare, tashme te gjithe jane njesoj para ligjit, integrimi me europen nuk ecen per faj te saj, sepse ne i kemi kryer te gjitha detyrat e shtepise, nuk e kuptoj se cfare pune po i prish opozita ambasadores? Apo ska cfare ti bej gomarit dhe i bie samarit….

 14. Meqenese Amerika na do te miren dhe na u ka gjendur ne momentet me te veshtira te kombit tone

  dhe tani duhet ti besojme e ta ndigjojme keshillat e ambasadores, te Palmerit e kush te jete perfaqesues

  i saj. Ne e dime se Rama i ka vjedh zgjedhjet, por Amerika thote se zgjedhjet jane te mira, atehere edhe

  ne duhet ti pranojme keshillen e amerikes. ne e dime se korrupsioni eshte i perhapur ne te gjitha

  deget e qeverisjes sipas vete Departamentit te Shtetit por ambasadorja thote se korrupsioni i

  i rilindjes eshte i mire dhe ne duhet ta ndigjojme keshillen e ambasadores. Ne e dime se Reforma ne

  drejtesi futi drejtesine krejtesisht ne sqetullen e qeverise e rilindjes por ambasorja thote se keshtu

  eshte mire, atehere edhe ne duhet te jemi te kenaqur. ne e dime se rilindja ka krijuar dosje per cdo individ

  me te dhena personale te marra nga institucionet shteterore ne zyrate partise dhe ka caktuar spiune

  te PS-se me termin patronazhist per te survejuat e spiunuar njerzit sidomos ata te opozites tek

  partia por amasadorja nuk ka asnje verejtje per kete dhe kush e di me mire se ambasadorja ?

  Raporti i OSBE-se per zgjedhjet thote se ishte fshire kufiri mes shtetit dhe partise ne pushtet, por

  ambasadorja tha qe zgjedhjet ishin te mire dhe SHBA uroi Ramen nje dite pas masakres zgjedhore

  pa pritur raportin e OSBE-se. Por ne duhet ta pranojme masakren zgjedhore sepse keshtu na keshillon

  Amerika. Me nje fjale Amerika kerkon qe ketu te sundoje Edi Rama e rilindja e tij, te shperdoroje

  financat e pasurite publike, te shperngule popullin shqiptar sidomos ate opozitar nga Shqiperia,

  tu shembe shtepite, ti fuse ne burg per 30 mije leke te vjetra, te kete nje opozite fallco dhe nje

  popull te perulur qe ti falet cdo mengjes Edi Rames si nje perendie dhe tia dije per nder qe nuk

  i ka prish akoma shtepine, qe nuk e ka fut te burg akoma, qe akoma nuk i ka larguar te gjithe femijet

  nga Shqiperia, qe akoma e len te shullahet ne diell dhe te laget ne shi. Lulezim basha po te ishte

  burre jep doreheqje dhe kerkon shperndarjen e opozites sepse keshtu e kerkon ambaqsadorja dhe

  Amerika. Dhe kush e dine me mire se Amerika mikja jone e madhe ?

 15. E djathta Shqiptare e ka ne gen pilitiken , ekonomin, dhe popullin Amerikan prandaj ju zagaret e majt kot rrekeni deri ne orgazem duke shar dr prof Berishen dhe te djathten si gjoja anti Amerikan, nuk e kuptoni ju akoma se qar esht geni prandaj ju deri pak vite me par e keni shar Ameriken sa keni shitur nderin e familjes per Ruso Serbet prandaj kot mos u shtirni, ndersa sa i perket Kimetes ohuuuu sa ka Amerika Kimete Kineze si kjo ..pa fund pa fund, prandaj i themi Kimetes te pirdhet nga Shqipria pasi e ka pjerdhur misionin Amerikan aq keq sa se kupton dhe ajo. Esht ber bashk me gangstert qeveritar dhe jan errur syt fare, E kot te zgjatem me tej pasi s ja vlen me te komentosh per Kimete shurren.

 16. SHBA e shpalli “non grata” Sali Berishën, mes të tjerave dhe për korrupsion të lartë dhe minim të demokracisë në vend. Kaq tha DASH, nuk ka pse sqaron më tepër për drejtësinë shqiptare, e cila aty i ka dosjet që nga afera 230 milionë euro të “Rrugës së Kombit”, shpërthimit të Gërdecit, aferës CEZ-DIA me vlerë afër 500 milionë euro, vrasjen e 4 demonstruesve më 21 janar 2011 dhe plot afera të tjera më të vogla.Shkul llak ti shkruan qe shba mbeshtet regjimi e rames,e quan regjim po cfare di thuash per regjimin e salih karaxhic berisha kur dogji vrau zhduku kufomat vrau gazetare dogji redaksi gazetash,vodhi 250 milion €,550 milion € Cez cfare i thua ti kesaj o shkul llak,bej nje shkrim per kete dhe tregoni shpellkareve e byrektoreve cecene te salihu

 17. Keta amerikanet jane komplet te pafytyre. Keta kujtojne se perpara kane budallenj, imbecila e ku e di une cfare. Keta thone ne themi Rama na duhet ne dhe eshte i paster pa cka se ka super vile e kushedi cfare, Veline e duan ne e nuk na plasi qe ju tironsa po mbyteni nga ndotja dhe humbja e qytetit, po fajin e ka plakushi Berishe qe ska gje ne dore vecse nje parti te kalbur qe nuk terheq dot b… e veta jo me shume. Po keshtu duan se ai po na nxjerr te papalat dhe keshtu thoni ju. Kjo eshte turp dhe kjo do te bej qe cdo shqiptar te thote Ngrihu ENVER

 18. Wikipedia:
  The word yuri (百合) translates literally to “lily”, and is a relatively common Japanese feminine name. White lilies have been used since the Romantic era of Japanese literature to symbolize beauty and purity in women, and are a de facto symbol of the yuri genre.
  The term came to be associated with lesbian pornographic manga beginning in the 1990s, notably though the manga magazine Lady’s Comic Misuto (1996–1999), which heavily featured symbolic lily flowers. When the term yuri began being used in the west in the 1990s, it was similarly used almost exclusively to describe pornographic manga aimed at male readers featuring lesbian couples. Over time, the term drifted from this pornographic connotation to describe the portrayal of intimate love, sex, or emotional connections between women, and became broadly recognized as a genre name for works depicting same-sex female intimacy in the mid-2000s following the founding of the specialized yuri manga magazines Yuri Shimai and Comic Yurihime. The Western use of yuri subsequently broadened beginning in the 2000s, picking up connotations from the Japanese use. American publishing companies such as ALC Publishing and Seven Seas Entertainment have also adopted the Japanese usage of the term to classify their yuri manga publications.

 19. me shum bushati e irren berishen se kim yuri il jung,ky ishte qese bashku me qerosin baze,artan lop hogjen e anila pel bashes me 21 janar i shkonipas qelbesires rama. ky esht bushati qe edhe po ta prasoj rama i thot ,edhe nje her.bregoviqin e erinka qelbesir rames e keni yll.

 20. Zonja kimete tani me qendrimet tua qe nuk Jane diplomatike dhe nuk i sherbejne as SHBA e as Shqiperis verteton qe ti je nje IDIOTE pamvarsish se nga i mer keto urdhera . Sa per dieni Shqiperia ka kaluar situata me te veshtira se kjo qe jemi tani por padroni jot nje pedofil i njohur tani pamvarsish mosha e tije nuk do arje qellimin qe i ka ven vetes.
  Ti je thjesht nje sherbetore Idote qe shum shpejt do perfundosh me turp por soit tuaj nuk u ben pershtypje turpi ashtu si padronit tuaj pedofilia.

 21. A ka me shkaterrim qe i ka bere vendit ky dhe Fatos Nano kur shiten pronat e shtetit per dy leke s’lane toke pa zene, mbushen zyrat e shtetit me injorante………? Fatos Nano beri burg po ky? Flet dhe shpif sikur te jete akoma kalec. Xheloz per Delinen qe s’do i japi me informacion sic e merrte deri tani. PD s’ka nevoje per patronazhist se ka ideatorin kryetar digital.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu