• |
ide | kryesore

Griezmann ‘nga shiu në breshër’, tifozët e Atleticos nuk harrojnë: “Nuk je i mirëpritur, klloun”

-Instant, Sport

Ndonjëherë kthehen dhe e bëjnë në mënyrën më të guximshme dhe të papritur të mundshme. Në ditën e fundit të merkatos, madje, pas gongut për shkak të problemeve burokratike klasike që duheshin kryer, Antoine Griezmann u bë përsëri një lojtar i Atletico Madrid. Diçka që dy vjet më parë, kur Djalli i Vogël bëri të pamundurën për të shkuar në Barcelonë, dukej vërtet e paparashikueshme. Por aventura e francezit në Camp Nou ishte një katastrofë: probleme të ambjentimit që nga dita e parë, një publik (dhe ndoshta edhe një dhomë zhveshje) që e identifikonte si përgjegjës për dështimin e kthimit të Neymar dhe një marrëdhënie me Messin që nuk ngjiti kurrë.


E pikërisht kur Pleshti u largua, Barça shiti Griezmann, sepse huazimi prej 10 milionë eurosh dhe detyrimi i blerjes për 40 nuk mbulojnë as një të tretën e asaj që është shpenzuar për të. Por ajo pagë prej 17 milionë, e cila në tre vjet do të ishte bërë mbi 20, peshoi shumë mbi arkën e blaugranave. E kështu erdhi prapaktheu e bujshme, me lojtarin që shkon të kërkojë atë qetësi të munguar në një vend ku ai ishte shumë. Problemi, siç tregojnë reagimet ndaj postimit zyrtar të Atletico në Twitter, është i mirëpritja. Futbollisti dhe tifozët janë ndarë keq. Në të vërtetë, shumë keq. Kur u fol për një rikthim në korrik, u shfaq hashtagu #GriezmannNoTeQueremos (Griezmann nuk të duam).


E as tani nuk është më mirë situata. Sigurisht, gëzimi për të parë një kampion si francezi në Wanda nuk i ka fshirë zërat kritikë. “Jam i lumtur, por nuk harroj që na tradhtove,” shpjegon dikush. “Tani për ca kohë do të duhet të marrësh fyerjet që meriton”, komenton dikush tjetër, duke sugjeruar se do të duhet pak kohë për të harruar verën e nxehtë të lamtumirës ndaj Atleticos. Por ka edhe nga ata që janë shumë më prerë: “Nuk je i mirëpritur, klloun”, postoi një tifoz, duke e shoqëruar me një fotografi të pllakës përkujtimore në Camino de Leyendas në Wanda, kur ajo u shkatërrua pas ikjes së francezit në Barcelonë. Me pak fjalë, jo kushtet më të mira. Por dashuritë e mëdha kapërcejnë gjithçka …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu