• |
ide | kryesore

Hetimi ndaj Juventus, ndërhyn presidenti i Federatës: “Ditët e fundit kam zbuluar shumë shkencëtarë që japin zgjidhje”

-Instant, Sport

“Në botën e sportit ka vazhdimisht forma degjenerimi që sidoqoftë duhen konstatuar dhe vërtetuar. Unë do të evitoja në këtë moment çdo formë procesi përmbledhës”. Ky është qëndrimi i presidentit të FIGC, Gabriele Gravina, duke komentuar zhvillimet e fundit në çështjen e plusvalencave që ka përfshirë Juventusin dhe drejtuesit e tij të lartë, të hetuar nga prokuroria e Torinos. “Duhet të besojmë te Gjykata e zakonshëm, që sigurisht ka mjete më të shumta se bota e sportit”.


Gravina foli edhe për çështjen delikate që lidhet me hetimin e prokurorisë së Torinos për fitimet kapitale të Juventusit: “Ne kemi punuar për temën e plusvalencave prej dy ose tre vjetësh tashmë, ju e dini që duhet të kryqëzojmë saktë temën e dimensionit politik në botën tonë dhe ndikimi i fitimeve kapitale me atë që është çështja e fitimeve kapitale në aspektin e së drejtës civile. Në botën e sportit ka forma degjenerimi që duhen provuar, do të evitoja çdo proces përmbledhës dhe do të prisja vlerësimet e drejta të gjyqësorit”.


Ditët e fundit kam zbuluar shumë shkencëtarë, ekspertë të së drejtës sportive dhe ekonomisë të aftë për të identifikuar zgjidhjet. Por gjithçka që mund të lidhet me një vlerësim subjektiv të tregut nuk mund të përkthehet në një algoritëm”, shtoi Gravina, duke folur për fenomenin e plusvalencave. “Algoritmi – shtoi numri një i FIGC – mund të ndihmojë për të kuptuar, por nuk do të aprovojë kurrë në aspektin e vlerësimit objektiv. Merkato është merkato, ka një kërkesë dhe një ofertë, ne gjithashtu flasim për shoqëri kapitale dhe gjithashtu shoqëri të listuara në Bursë, imagjinoni cfarë ndodh nëse mund t’u referohemi kritereve që nuk janë subjektive”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu