• |
ide | kryesore

Keni ftohje, grip apo Covid-19? Ekspertët shpjegojnë se si të bëjmë dallimin

-Instant, Stil

Keni dhimbje të fytit, rrjedhje hunde dhe dhimbje muskujsh? Mund të jetë një ftohje e zakonshme, një rast i gripit ose Covid-19.


Të gjitha sëmundjet ndajnë simptoma të ngjashme, ndonjëherë duke e bërë të vështirë të dallosh njërën nga tjetra.


Normat e rasteve të Covid-19 kanë qenë në rritje ndërsa varianti Omicron është përhapur, por numrat e shtrimeve në spital duket se po qëndrojnë relativisht të ulëta. Për njerëzit e vaksinuar, provat sugjerojnë se infeksioni me këtë variant duket më pak i mundshëm të jetë i rëndë, tha epidemiologu dhe ish-drejtori ekzekutiv i Departamentit të Shëndetësisë në Detroit, Dr. Abdul El-Sayed.

“Ka kuptim që simptomat që do të përjetonit janë më të buta nëse jeni vaksinuar.”
Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që infeksionet nuk duhet të merren seriozisht, shtoi ai, veçanërisht kur merret parasysh rreziku i sistemeve dërrmuese të kujdesit shëndetësor.

Shenjat e hershme të të ftohtit, gripit dhe Covid-19 priren të jenë të ngjashme, tha El-Sayed.
Si Covid-19 ashtu edhe gripi shpesh shkaktojnë simptoma të tilla si ethe, lodhje, dhimbje trupi, dhimbje të fytit, gulçim dhe të vjella ose diarre.

Megjithatë, infeksioni Covid-19 mund të dallohet nga dhimbja e kokës dhe kolla e thatë që shpesh shoqërohen me të. Humbja e shijes dhe nuhatjes që ka qenë shenja më e madhe paralajmëruese e një infeksioni Covid-19 është ende një simptomë e mundshme, megjithëse është më pak e përhapur tani sesa ka qenë me variantet e tjera, tha El-Sayed.

Për njerëzit që ndjejnë dhimbje të rënda gjoksi, veçanërisht me një kollë të thatë që është përkeqësuar, atëherë duhet të kërkoni vërtet kujdes mjekësor”, paralajmëroi ai.
Faktori më i rëndësishëm për t’u marrë parasysh është ekspozimi.

“Nëse keni filluar të ndjeni ndonjë nga këto simptoma, ia vlen të pyesni: A është infektuar dikush me Covid me të cilin kam rënë në kontakt? Gjithashtu ia vlen të izoloheni dhe të bëni një test të shpejtë,” këshilloi ai.

Edhe nëse nuk po ndjeni ende simptoma, mund të jetë më mirë të tregoni kujdes nëse keni qenë pranë dikujt që ka rezultuar pozitiv për Covid-19.

“Unë mendoj se ia vlen të mbash një dyshim të madh se mund të jetë Covid duke marrë parasysh që ne kemi variantin Omicron që po përhapet si zjarri”, shtoi El-Sayed.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *