• |
ide | kryesore

Kim takon Bashën: Folëm për demokracinë dhe opozitën

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ambasadorja amerikane Yuri Kim është takuar këtë të premte me Kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha.

Në një postim në Twitter, Kim bën me dije se me Bashën kanë folur për disa çështje kryesore në marrëdhëniet mes SHBA-së dhe Shqipërisë.


Kim shkruan se foli me Bashën për forcimin e institucioneve demokratike, luftën ndaj korrupsionit si dhe rritjen e investimeve amerikane.

“Faleminderit kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha për takimin e shkëlqyer lidhur me çështjet kyçe në marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe SHBA-së, ku përfshihen rrugët e forcimit të institucioneve demokratike, lufta ndaj korrupsionit dhe rritja e investimeve amerikane në Shqipërisë nga veriu në jug. Një opozitë e fortë që bën përpara është thelbësore për demokracinë” – shkruan Kim. ©LAPSI.al

31 Comments

   1. Fiks

    Kjo ambasadore ja bën mu është tek listpagesa e ramës

    Sot duhet me fol për bashën se spo gjen dot kandidat askund hopa ciuciu i kim fytyrëbythës

    Asnje fjale për spak kur flet veliaj si me e pas uturak ku dhjet por kim talon dhe del me sadushin i cili akoma nuk e ka publik vetingun , pra nuk dihet si e ka kaluar akoma sdihet

    Asnje fjalë për bombën tek kreu i federatës apo për prishjet jashtëligjshme te bashkisë qe prekin pronën si themel te rendit shoqëror te sanksionuar në kushtetute

    Ça i duhet ramës hopa del kimetja

    Një nga personazhet më të pështira kjo ambasadore.

    Shëmti të.tillë ska patur noi her amerika në tiranë. Erdhi rradha për ta parë. Duke parë ca behet me afganistanin dhe ukrainën që.amerika i la në baltë duhet te kuptojmë një legenambasadore

    Ska më iluzione
    Thjesht të blerë dhe sidomos në .këto kohe disfatat për usa në botë. Këta njerëz janë pjesë.e.dështimeve në politikën e jashtme amatore te kësaj administrate bidesh
    Le të bëjë cicërima kimetja në injorim të realitetit.
    Por realiteti nuk mbulohet dot me cicërima.te blera

    E paskemi pas fat edhe një plehrë ambasadore.
    Ska më nostalgji për amerikën, mund të blesh këdo, po muk u ble me x lekë do blehet me shume x lekë . Kriza e amerikës ka kohe që ka filluar kimetja është aq periferike saqë nuk e rru njeri se ça flet

    Te fala eskobar

  1. Si puna e demokratit ala amerikan Ashraf Ghani, qe ia mbarhi sebashku me 168 milion $, sapo disa persona te veshur me shapka plazhi plastike, te armatosur me hunj gardhi u shfaqen ne Kabul. Talebanet ose korrupsionin e pseudo elitave kriminale Sorosiane, te imponuara nga USA, rruge tjeter s’po i leni popujve ne Shqipri, Ballkan e ngado ku mund te ngulni ktheyrat tuaja, o fanar ndricues i globit, o superfu-qi, mblidhni mendjen sa nuk eshte vone, mjafton nje kunj shkrepse per te djegur nje pyll te terr, o Qimi i PRC komuniste!

 1. Kujt i plasi KARI. Po pate shumicen fiton. Po qe minoranc si lul brava jo ambasador po Zoti vete nuk te shpeten dot. KAQ.

  1. Nese sipas te gjitha gjasave Lul BB (Blind Brava dhe jo Big Brother) del humbes, gje qe nuk perben nje risi ne fakt, Luli sebashku me Kimeten te marrin edhe Gaz Bardhin me vete e te shkojne ne Korene e Veriut.

 2. Hahahahahahahahahahahahahahahahaha
  Folem per demokracine, per opoziten dhe se si 7×7 ne opoziten dhe “demorkacine” qe mbeshtet KIMETJA bejne 5004.

  Nese ke folur per demokracine, demokracia eshte VOTE.
  4950 anetare te PD-se e kane shkarkuar Braven mirepo “demokracia” per te cilen flet Kimetja thote se 1850 eshte me e madhe se 4950.

  Ah harrova, per Braven dhe Kimeten, 7X7=5004

  Ju qifsha robt te dyve qe e moret ne qafe kete popull dhe Shqiperine.

  1. Legjenda e 44 mijë antarëve të PD që paskëshin votuar për shkarkimin e Bashës, u pa se ishte një mashtrim, në sulmin kundër selisë së kësaj partie në 8 janar.
   Në “protestën revolucionare” që kishte deklaruar Berisha, do të mblidheshin dhjetra mijë “demokratë” që do ta zbonin “Lul bravën me pekule” ishin rreth një mijë persona e nga këta vetëm nja 30 syresh , bënë veprime të dhunëshme , kurse të tjerët rinin larg e u afruan vetëm me thirrjet e Flamur Nokës , që Berisha duket e kishte caktuar si gjeneralin komandant të marjes së Bastijës.
   Falë filmimeve live të televizioneve, që u panë nga sytë e miliona shqiptarëve edhe emigrantë me mijra kilometra larg, i vetmi veprim “paqësor” që përmendet nga Berisha, ishte një grup “alpinistësh” (tre-katër persona) që u ngjitën me shkallë në katin e sipërm tek dritaret e zyrës së Bashës, e njeri prej tyre mbante flamurin e PD, kurse të tjerët nxirrnin nga trastat e tyre copa betoni e iidhnin në zyrën e kryesisë pasi i kishin thyer xhamat me huj.
   Gjatë asaj skene të turpëshme, cilido shqiptar që e urren dhunën e vëllavrasjen, habitej se si është e mundur që policia që e ndiqte nga afër , nuk ndërhyri menjëherë por duhej të kalonin 40 minuta me ate skenë horrori , që mesa duket me ndërhyrjen e ambasadave, Rama të urdhëronte policinë për të ndërhyrë.
   Siç e thashë më sipër, protestues të dhunshëm nuk ishin më shumë se nja 30 veta, e ndërkaq rrotull ndodheshin mbi 500 policë.
   Ndërhyrja nga policia, qoftë edhe pa urdhër nga lartë por edhe me komandën e një oficeri përgjegjës në teren, duhej të ishte bërë në momentin e dhunës flagrante të shpërthimit të dyerve.
   Edhe në protestat e 2019, ku mernin pjesë me dhjetra mijë protestues, në shkallët e pranë dyerve të kryeministrisë, nuk kishte më shumë se 30 veta të dhunshëm , por kundër tyre u hodh menjëherë gaz lotësjellës e u ndërhy edhe fizikisht.
   Ndryshe nga Basha që bënte thirrje kundër veprimeve të dhunëshme, duke e kontrolluar vetë protestën paqësore, Berisha me Nokën u panë që nxisnin edhe me duar turmat që të rrethonin e “pushtonin” godinën.
   Përse nuk ndërhyri policia menjëherë ?
   Sepse kjo i interesonte Ramës që e ka deklaruar hapur dëshirën që “kokat e tyre hëngshin”
   Ndërkaq më tërhoqi vëmëndjen edhe një detaj tjetër.
   Edhe pas dëbimit të turmave me gaz lotjsellës nga policia, Berisha nuk hiqte dorë nga sulmi mbi selinë e PDn ndonëse u pa që edhe vetë mezi merte frymë .
   Pati një moment kur ai ndaloi diku dhe po lexonte mesa duket mesazhet në celularin e tij.
   Pas kësaj, çuditërisht befas, shpalli tërheqjen nga “lufta”
   Qofsha i gabuar, por kam përshtypjen se kjo tërheqje e menjëherëshme e tij, erdhi nga një mesazh ku i thuhej se nëse do të vazhdonte këtë “revolucion” të dhunshëm, do të arrestohej ai vetë.
   Fakt është se që nga 8 janari, nuk kemi parë më tentativa për të hyrë në selinë e PD, qoftë edhe me dyer të hapura. por edhe nuk kemi dëgjuar më për pushtime të godinës.

 3. Sa e pa edukate eshte kjo baxhella!????????Po kjo me zore do ta beje lider kete matufin! Po ky humbesi serial nuk ka fare tru??

  1. “Kunati i “Lul bravës ” apo i Luldhimit ?
   Ajo që dihet është se drejtësia nuk mund të ndëshkojë kurrë ate që për vetëmbrojtje dhe i kërcënuar, forcon bravën e derën e shtëpisë apo zyrës së punës, po dënon ate që thyen brava e dyer për të hyrë me dhunë . , aq më tepër në një instituciopeng Basha”n shtetëror.
   E çfarë do me thënë me këtë emrin “Luldhime” ?
   Kësij shtrembërime emrash apo epitete ofenduese kam dëgjuar që ti përdorin vetëm Ramën, Berishën e Metën e asnjëherë Bashën.
   Personalisht e kritikoj Bashën vetëm për gabimin e tij të madh që e lejoi Berishën pasi ky dha dorheqjen nga të gjitha funksionet partiake, që të ushtronte tek ai presione e e të intrigonte me ish funksionarë të PD me të kaluar të dyshimtë, por edhe të heshtëte për tre muaj rrjesht kur Berisha nëpër foltore ishte i vetmi që thërriste “Peng Basha”, kur të gjithë thërrisnin “Rama ik”
   I kam ndjekur të gjitha të ashtuquajturat “foltore” të Berishës.
   Përveç një grupi të vogël shëtitës dumbabistësh, qejfllij të kultit të individit të modelit të Enverit, që thërrisnin duke e quajtur Berishën hero se i paskej dalë kundër SHBA, apjesa më e madhe e folësve si e ish pronarëve edhe ish të persekutuarve, ja përplasën atij haptazi kritikat se nuk ka bërë asgjë për ta.
   Pati edhe të rij që në fjalën e tyre ja kujtuan se në politikë të vjetërit duhet ti lëshojnë vendin të rijve.
   I pranoi Berisha këto kritika të hapura e kujtonte se me një “autokritikë” alla komuniste, i paskej shlyer të gjitha fajet.
   Pati në diskutimet e foltoreve edhe akuza kundër tij, që ja thanë hapur se kur Basha paskej qenë kaq i ligu i PD, siç e paraqiste ai në foltore, përse e mbësjteti gjithmonë për 16 vite duke e vlerësuar si liderin më të mirë, e mbrenda një dite na u bë mëi keqi ?
   Kulmi i sharllatanizmit në qëndrimin ndaj Bashës, ishte kur ai filloi ti përmend atij akuzat e bëra nga pionieri i Enverit, Taulant Palla.
   Është shkruajtur një libër e bile është bërë edhe një film në SHBA që përgojon Berishën e të birin për tragjedinë e Gërdecit, që personalisht e kam gjykuar si një fakenews flagrant.
   Po si është e mundur që Berisha të akuzojë Bashën për lidhje me Rusinë, në bazë të gënjeshtrave të një reviste sorrosiano-komuniste si Mother Jons ?
   Historia konspirative e “kunatit të Lulzimit” ka vite që është lejtmotivi i gazetës bulevardeske të sharllatanit mediatik Mero Baze, që nuk ka lënë gënjeshtër pa sajuar për Berishën.
   Të parët që e përhapën me zell konspiracion e Meros, ishin dy kundërshtarët e partisë demokratike që dolën në zgjedhje me partitë e tyre e që nuk fituan asnjë mandat, Patozit e Topallit.
   Po si është e mundur që edhe Berisha të flasë me gjuhën e Mero Gëlbazës siç e ka quajtur ai vetë ?
   Më ka neveritur ky gazetar që kur blija një gazetë rugoviste të Kosovës që botohej në Zvicër e shhpërmdahej në perëndim, pasi ndonëse jam me bindje të djathta e Meroja paraqitej si i djathtë, mënyra e tij e të shkruarit me stilin e një intrigranti katundaresk, të linte një shije të ndyrë.

  1. Nuk dihet cila eshte me baxhello se tjetra!
   Kur komandojne drogaxhinjte skizofrene si ramuti ….pushta si lulkurvi dhe lavire perverse dhe shterpe si qimutja……?
   Kte e ka denuar Zoti dhe e ka lene shterpe…
   Vaje halli per popolo mjerim.
   Skeni pare gje akoma.
   Pak e keni fatosa e pionere te shkerdhyer te xhaxhi kurvit!

 4. Sali Kurven e takon vetem Flamur noka hahahaha katunaret e mutit ..si u katandiset Karin do merrni dhe ne zgjedhje

 5. Hhahahahahahaahahahah,per demokracine me L.Braven !Turp i madh,Lulzim Brava nuk perfaqeson opoziten,zero,eshte thjesht paterice e qeverisjes monster ne kete vend !Nje baxhelle e telekomanduar nga Edvin Rama dhe mafia e tenderave !
  Guvernantja jashte Shqiperise,je person i padeshiruar dhe thjesht nje e korruptuar !

 6. Si puna e demokratit ala amerikan Ashraf Ghani, qe ia mbarhi sebashku me 168 milion $, sapo disa persona te veshur me shapka plazhi plastike, te armatosur me hunj gardhi u shfaqen ne Kabul. Talebanet ose korrupsionin e pseudo elitave kriminale Sorosiane, te imponuara nga USA, rruge tjeter s’po i leni popujve ne Shqipri, Ballkan e ngado ku mund te ngulni ktheyrat tuaja, o fanar ndricues i globit, o superfu-qi, mblidhni mendjen sa nuk eshte vone, mjafton nje kunj shkrepse per te djegur nje pyll te terr, o Qimi i PRC komuniste!

  1. Nje pyetje po kjo hajdari me Ralf gjonin ku behen ishin e ardhmja e opozites benin takime te shpeshta sot jane ne gjumin e dimrit . ku esht fati i luludhes

 7. Je ambasadore e SHBA-ve apo zedhenese e Bashes?
  Ti ndoshta nuk e kupton por kur te shohin ty tek selia e PD-se , shqiptaret me pak e votojne Bashen .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu