• |
ide | kryesore

OKB: 136 të vdekur në Ukrainë, mes tyre 13 fëmijë

-Instant, Lajme, Planet

Kombet e Bashkuara kanë njoftuar se të paktën 136 civilë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë të enjten e kaluar, ku mes tyre besohet të jenë edhe 13 fëmijë. Zëdhënësja e Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Liz Throssell, tha se numri i vërtetë i viktimave ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë.


Throssell tha se shumica e viktimave erdhën si rezultat i bombardimeve të rënda të artilerisë, sulmeve ajrore dhe eksplozivëve të tjerë me ndikim të gjerë. OKB tha gjithashtu se rreth 400 njerëz janë plagosur në luftimet deri tani.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *