• |
ide | kryesore

‘Everything Everywhere All at Once’ filmi i “ëndrrave që nuk i keni ndjekur kurrë”

-Instant, Paparazzi, Slider
Oscar

E çuditshme, surreale dhe papritur sentimentale, ‘Everything Everywhere All at Once’ është vërtet dhe jashtëzakonisht origjinale, kung fu/ fantashkencë/komedi aksion metafizik që nuk e dinit se ju nevojitej.


Për më tepër, do të ishte e vështirë të prishësh një film që lëviz me këtë lloj ritmi të furishëm dhe që funksionon nga mendjemadhësia e Marvel-it se ekziston një multiverse i mundësive të pafundme, me universe të ndryshme të krijuara nga zgjedhjet e ndryshme që bëjmë pergjate rruges.E gjithë kjo vjen si një lajm i hidhur për Evelyn (Michelle Yeoh), e cila po jeton një jetë mjaft të lodhshme dhe plot tension duke drejtuar një lavanderi të vështirë, duke u marrë me burrin e saj optimist por joefektiv (Ke Huy Quan, djali nga “Indiana Jones and the Temple of Doom “) dhe një vajzë e rritur, Joy (“The Marvelous Mrs. Maisel’s” Stephanie Hsu), e cila është e kuptueshme e acaruar nga ngurrimi i mamasë për të pranuar se është gay.

Duke u takuar me një agjent të IRS (Jamie Lee Curtis), Evelyn tërhiqet papritmas në multivers, e kuptueshme se ajo është personi i vetëm që mund të ndalojë një “agjent kaosi” që përfaqëson një kërcënim për të gjithë ata. Për më tepër, sa herë që ajo hyn në një nga universet e tjera, ajo fiton aftësitë që ajo zhvilloi atje, të cilat duke pasur parasysh rreziqet dhe sfondin e arteve marciale të Yeoh, sigurisht që i vijnë në ndihmë.

Me regji nga Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert, filmi i detyrohet një lloj borxhi “The Matrix”, por ky krahasim nuk i afrohet shumë afër kapjes së tonit të çuditshëm, i cili më pas mund të bëhet i menduar dhe melankolik. Ky nuk është lloji i filmit që dikush do të kërkonte domosdoshmërisht për një soditje të thellë, “ëndrrave që nuk i keni ndjekur kurrë” dhe arritjes së qetësisë me zgjedhjet e dikujt, por ky është padyshim një nga universet që zë “Çdo gjë kudo”.

©LAPSI.ALLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *