• |
ide | kryesore

Njësia speciale Antiinformalitet/ Rama: Do verifikojmë të ardhurat me stilin e jetesës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim ditën e sotme ku diskutohet ecuria e punës së njësisë speciale antiinformalitet. Kryeministri Rama paralajmëroi se krahas kontratave të punës, do të verifikohet edhe paga e deklaruar dhe stili i jetesës. Lidhur me këtë, kreu i qeverisë u shpreh nuk mund të kesh shtëpi e makina të shtrenjtë, për sa kohë ke një rrogë që nuk i justifikon ato.

“Ne do bëjmë një punë intensive lidhur me kontratat, ministria ka nisur me disa raste specifike dhe po punojmë, për mbështetje të punëmarrësve dhe ndihmuar punëdhënësit për kontratat që garantojnë dy palët. Ne do shkojmë në tutje në ballafaqimin e pagave te deklaruara me stilin e jetesës, kjo vlen për ata që marrin paga të larta dhe që i shmangen deklarimeve në mënyrë të ndryshme, ka një axhustim për t’u bërë. S’mund të kesh të ardhura X dhe të kesh shpia e vetura që nuk bëhen kurrë me ato të ardhura. Ne do e kthejmë këtë mbështetje në masa ligjore për të cilat do të flasë ministrja.” u shpreh Rama.


74 Comments

   1. Vetem dhembet e tu te qelbur qe vinin ere nje km larg,te kane kushtuar 40mije euro.kam dyshimet e mija sepse per mua ne Dubai duhet te kushtojne shume me teper.t

    1. Vete qytetaret duhet te ndergjegjesohen per deklarimin e te ardhurave te tyre dhe bizneset mos te puesojne pa pasur sigurime! Nese kjo nuk ndodh atehere qeveria duhet te shtoj kontrollet e saj.

   2. Ci paskan punu sufllaqeve patronazhistet sot..qeka bo deti kos e i paskan hy me luge.
    Kjara miri mondi luani dhe sandri ju qifte kina robt ju ngecte ne fyt ajo sufllaqe qe ju japin

  1. Njoh unë një kollovar që jeton në Surrel te shpia 400milion lekë e gruas. Ai vesh rroba të shtrenjta e udhëton me çarter për të parë ndeshje futbolli.

  2. Edhe me afer akoma, te dali ne oborrin e tij ne surrel dhe te pyesi veten. Si dreqin behet gjith kjo prone me rroge shteti.

 1. Kollaj fare. Fillo me veten, vazhdo me ministrat dhe pastaj deputetet. Drejtore e poshte dorezohen vete pastaj

  1. Si shpiegohet qe gjithmone nje vit para zgjedhjeve ky pallosh krijon nje institucion gjoja anti korrupsion?

  2. Se pari duhet te zhduken bizneset qe kerkojne dhe mbajne punetore ne te zeze , se pervec se demtojne punetorin demtojne edhe shtetin duke mos deklaruar dhe me kete menyre duke futur sa me shume lek ne xhepat e tyre ne krah te te tjereve

 2. Deklarimi i tatimpaguesve per punonjesit e tyre duhet te zbatohet nga te gjithe sepse keshtu funksionon me mire kjo nisme . Njesia speciale qe eshte ngritur per te kontrolluar çdo biznes qe te paraqesin deklarimet e tyre po funksionon mire por ka akoma pune per te bere qe te gjithe te sensibilizohen ne kete nisme .

  1. Bravo, le te sensibilizoemi te gjithe qe te deklarojme te ardhurat tona dhe te paguajme me shume taksa, se ka ngel pa leke qeveria.
   O ju hengert mortja o patronazhista te qelbur, ne vend qe te luftoni korrupsionin, i cili eshte galopant, doni te mblidhni akoma dhe me shume taksa, maskarenj te pangopur…

  2. Bet mir qe do i veni dike ne kok ketyre bizneseve pasi as taksaj dhe as pagat e plota nuk u japin njerzve. Vertet ka njerez qe e pranojn kete gje por pastaj ankohen se nuk kan pensione te mira. Bashkohuni ne kete reform dhe mos pranoni me se mendoni Vetem per tani mendoni ne pleqeri cdo beni

   1. Jam shum dakord me njesine antiinformalitet, eshte shume e nevojshme sepse ka shum pronar qe abuzojne dhe nuk deklarojne pagat e punonjsve, ashtu sikurse ka shume punonjes qe nuk i deklarojn pagat qe marrin dhe nuk paguajn siguracionet. Pervec ksaj mund te ket nga ata qe bejn pune te pista dhe fitojn shume prej tyre e si deklarojn fare.

 3. Kjo njesi duket qe ka bere nje pune goxha efektive sepse shume biznese kane reaguar ne menyren pozitive duke kuptuar qe cdo punonjes duket te sigurohet!

  1. Per cfar te sigurohet?
   Cfar te mire marin njerezit nga sigurimi? Ne shendetesi duhet te paguash i qerre lek po te ra halli, te gjitha ilacet me rimbursim jane o Turke o Indiane, i kane heq te gjitha ilacet Europiane.
   Le te mos flasim pastaj per pensionet, ku me politikat qe po ndjek qeveria juaj, pas 20 vitesh skema e pensioneve do jete e falimentuar plotesisht. Ti pagon tani nje qerre lek dhe ne fund merr Noc Rrokun.
   Babai im ka punuar 45 vjet, me rroge bruto mbi 90 mij Lek dhe kur vjen puna per pension merr 27 mij Lek, me pak se 30% te rroges.

   1. eshte patronazhist , nuk e shikon ? me keta vetem ofendimi dhe demaskimi bene fajde . jane kryma te pa cipe , vetem dine te zvarriten

 4. Bizneset duhet ndergjegjesohen dhe te deklarojne pagat e punonjesve, jo ti japin nje pjese jashte sistemit bankar. Vetem keshtu do shmangim te gjithe parregullesite, sic u benin dikur ne kohen e xhaxhi saliut.

  1. Keni bere shume mire me njesine speciale te antiinformalitetit ,sepse nje pjese e tatimpaguesve nuk i rrespektojne keto rregolla dhe nuk i paguajne fare taksat we kane ndaj shtetit

 5. Vetem duke ulur informalitetin dhe mbledhur taksat nga gjithsecili mund ta vojme ekonomine e vendit tone perpara

 6. Deklarimi i pagave te punonjesve duhet per te kontrolluar qytetaret ne menyre qe te evitohet informaliteti, i cili ne Shqiperi eshte shume i shpeshte. Me keto kontrolle do te kete nje transparence me te larte kundrejt popullit

 7. Ça do ferifikosh ti mor te verifikofsha mendjen perverse qe ke . Ku ka njeri qe me rroge shteti te beje jete lluksi ? Edhe sikur ta kesh rrogen sa nje deputet nu te del ne fund te muajit o pallosh , e jo me nje rroge bastarde te nje punetori . Ata qe bejne jete lluksi jane te gjithe punonjes shteti ose kriminel qe merren me drog e prostitucion . Por kjo qe shpik ti eshte nej metode e re KÇK-je . Filloje nga vetja , vellai yt , ministrat e ty dhe pastaj dil tek fakir fukarai . O horr , ti gjithmone shpik metoda perverse per mbajtjen me çdo menyre te pushtetit

 8. Te gjithe pronaret e bizneseve kane abuzuar me punonjesit e tyre dhe gjeja me e mire qe po beni eshte qe secili te dekrlaroje te ardhurat dhe askush mos te abuzoje mbi punen e tjetrit

 9. I sygjeroj komentuesve te me siperm qe krahas Emrit te tyre te shenojne dhe vendin ku punojne, ne menyre qe mos te lene hapsira per keqkuptime.

 10. Verifiko ministrat e tu qe nderrohen 10 here ne dite e kane makina nga 200.000 euro o kurve e pangopur.
  Verifiko parine e kurvave mavi qe mire lluksit te shfrenuar e lokalet mondane , por rrine gjithe kohes ne kazino .
  Lere fukaranee merru me te tute ataj jane hjdutet e vertete o kurve e gjate

 11. te gjitha bizneset kane abuzuar me rrogat qe i japin punonjesve duke mos mjaftuar nuk deklarojne asnje shume te ardhurash

 12. Mbikeqyrja duhet te egzistoj me patjeter sepse parandalon keqabuzimin si dhe i shtyn te gjitha bizneset per te deklaruar te ardhurat e vetaa

 13. Informaliteti duhet te zhduket me patjeter dhe kjo struktur besoj se do ket ndikim mjaft te madh ne rregullimin e bisneseve

 14. Sa inat ju vjen se ne kohen e atij thropit benin ca tju donte rrocka , ikni m popull idiot doni saliun ju prap tju qije nenen , a nuk u lodhet me bizneset qe jau fusin sju deklraojne sa merrni , shko puna me marr kredi ju del rroga nga 200 mij lek

 15. Kap hajdutet ne fuillim e bashke me veten tende pastaj shih diferencen me ata qe punojne dhe kosumojne ! Kjo o doç do te thote te vesh qinda pallaoshe si ti te paguhen e te mos nxjerrin asgje ne drite! Sepse ne fune te fundit vizitat qe ben ti private, ne te shumten dhe per pune shtetrore ne te pakten, e rasteve, ose jane pa kokluzion, ose jane fallse! Rrrrena!!!

 16. Nje tjeter hap i rendesishem per drejtesin shqiptare e cila ka evoluar shume tashme shpresoj te jet nje insem frytdhenese dhe kush ka abuzuar te mare denimin qe e meriton

 17. Cdo biznes te ndergjegjsohet dhe te deklaroj pagat e punonjsve kjo eshte me e mira. Pervec ksaj askush sduhet te punoje pa paga dhe siguracione sepse eshte ne dem te tyre. Kjo nisme eshte shume e mire. Njesia antiformalitet eshte shume e mire, bravo iu qoft qe e keni nisur si gje

 18. ore ky nuk e ka problemin fare tek taksat se ky mbledh cdo dite ne shqiperi miliona me gjobat e makinave por ky do te sundoje nepermjet injektimit te frikes dhe terrorit vetem perballja me te eshte rruga

 19. Bizneset qe nuk deklarojne rrogat e punetore duhen gjobitur ne maksimum sepse fitojne vete para dhe punetoreve nuk ia deklarojne rrogen aq sa duhet duke bere keshtu qe kur ai ta marre ate pension per te cilin ka punuar gjithe jeten te mos kenaqet dhe te ndihet ne veshtiresi se nje palo biznesmen nuk ianka deklaruar rrogen aq sa duhet

  1. Informaliteti ne shqiperi luftohet kur palloshi dy metrosh te deklaroje te ardhurat e tij dhe pastaj shkalle shkalle deri tek te shqiptari i zakonshem. Peshku qelbet nga koka. Rilindjes i bie era mut.

 20. Te lumte o Edi sepse po na jetojne ministrat e deputetet nje jete luksose si sheikat e dubait.Se u i kane fituar gjithe ato prona me nje rroge minimale sic e thone nuk i jap dot shpjegim.

 21. Me vjen mire dhe them shyqyr po e merni parasysh kete gje qe te gjithe te denohen per vjedhjet qe kane bere.Besojme ne drejtesine qe vetem ju mund ta vendosni.

 22. Ju e shani ramen per kte qe po ben por kur shkoni me kerku kredi dhe nuk iu japin se keni rrogen e deklarume n minimum do thoni sa keq qe nuk e mbeshtetem

 23. Vetem kur te ulet informaliteti dhe cdo biznes te paguaje taksat dhe sigurimet ashtu sic duhet do te kemi nje ekonomi shume me te qendrueshme se tani

 24. Shyqyr se kan plas hajdutat sheshit.Na tregojne jeten luksoze qe bejne ne kurrizin tone sepse na kane cjedhur per vite te tera.

 25. E arritem dhe kete dite se deputetat po na trajtojne si budallenj e na thone qe veshjet e firmat i blejne me djersen e tyre e me rroge te paster.

 26. Shqyrtoi mire te korruptuarit e PD qe per vite me rradhe kur kane qene ne pushtet nuk kane humbur asnje mundesi per te na vjedhur e sot e kesaj dite jetojne ne luks me parate tona.

 27. beni shum mire me kte njesin speciale te antiinformalitetit se ka shum njerez qe bejn pune te pista kan shum te ardhura dhe nuk i deklarojn. ka dhe nga ata pronar qe perfitojn dhe nuk deklarojn pagat e punonjsve

 28. Me kerkesa te tilla do te mbizoteroje transparenca lidhur me rrogat. Informaliteti dhe korrupsioni vetem keshtu mund te ulen

 29. I gjati ine duhet te deklaroje te ardhurat e tij dhe ti japi llogari shqiptareve se ku i gjeti milonat e eurove per vilen bunker ne Surrel.

 30. Ti do hetosh?! Cne?! E justifikove vilen tende dhe po heton te tjeret!!! Se ben dot vella. Vjedhin te tjeret se ti vjedh. Bertet hajduti kapeni hajdutin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.