• |
ide | kryesore

Video/ Valencia, protesta e tifozëve kundër drejtuesve pushton rrjetet sociale: “Ja si bëhet…”.

-Instant, Sport, Video

Mijëra tifozë të Valencias vendosën të mos e ndjekin ndeshjen e fundit të kampionatit nga tribunat e Estadio de Mestalla, por të prisnin jashtë impiantit. Mbështetësit e klubit kanë protestuar kështu kundër pronarit të klubit, i cili refuzon të shesë shoqërinë. Në orët e fundit skuadra e Jose Bordales u përball me Celta Vigo për ndeshjen e fundit të sezonit në La Liga. Valencia fitoi 2-0 dhe aktualisht është në vendin e nëntë të renditjes, por tifozët kanë vendosur të mos e ndiqnin ndeshjen.

Mbështetësit e klubit, pas një sezoni zhgënjyes, u shfaqën në stadium, por vendosën të protestojnë për pronën e tyre duke refuzuar të hyjnë në objekt. Meriton Holdings, në pronësi të Peter Lim, mori Valencian në vitin 2014 dhe e shpëtoi klubin spanjoll nga falimentimi. Në vitet e para të drejtimit të Lim, klubi rilindi dhe skuadra u kualifikua gjithashtu në Ligën e Kampionëve, si në 2017 ashtu edhe në 2018. Pjesa më e madhe e meritave i takon drejtorit sportiv Mateu Alamany dhe trajnerit Marcelino. Të dy, megjithatë, të dy u shkarkuan në 2019 dhe Valencia ra në renditje. Disa trajnerë janë përpjekur të ringjallin klubin, por asnjëri prej tyre nuk ia ka dalë.


PROTESTA E TIFOZËVE NË MESTALLA
Tifozët i kanë kërkuar vazhdimisht Lim të shesë klubin, por ekzekutivi i Singaporit ka refuzuar. Prandaj, gjatë ndeshjes së fundit të kampionatit, mbështetësit e klubit vendosën të organizojnë një protestë të rëndësishme. Mijëra tifozë u shfaqën në Mestalla pa qëllimin për të parë ndeshjen. Një vërshim njerëzish, të cilët protestuan vetëm kundër Lim. Videot u bënë shpejt virale në rrjetet sociale dhe tifozët anembanë botës mbetën të shtangur: “Kjo është mënyra me të cilën protestohet kundër pronësisë së klubit”, shkruan dikush. Ndërsa dikush shtoi: “Ja si bëhet…”.

Nuk ka gjasa që ekzekutivi i Singaporit të largohet pas kësaj proteste, por tashmë klima në Valencia është gjithnjë e më e tensionuar. Klubi megjithatë fitoi ndeshjen falë një goli të Maxi Gomez në pjesën e parë dhe një autogol të Nestor Araujo në pjesën e dytë. Skuadra aktualisht është në vendin e nëntë në renditje dhe do ta mbyllë sezonin atje nëse Osasuna nuk fiton kundër Real Mallorca.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.