• |
ide | kryesore

Video/ Mbappè shpëton Francën në Austri, Pasalic i jep fitoren Kroacisë në Danimarkë

-Instant, Sport, Video

Vazhdon momenti pa shkëlqim i Francës në Ligën e Kombeve. Skuadra e Deschamps rrëmben barazimin 1-1 ndaj Austrisë falë Mbappé që iu përgjigj avantazhit të Weimann, por gjithsesi mbeten të fundit në renditje në Grupin 1 të Ligës A. Në ndeshjen tjetër të grupit vjen fitorja e Kroacisë në Danimarkë 1-0, me një gol vendimtar të Pasalic. Humbje për Shqipërinë e Rejës në Ligën B dhe për Azerbajxhanin e De Biasit në Ligën C.


LIGA A
Franca nuk arrin të dalë nga kriza, kombëtarja e Deschamsps nuk shkoi më shumë se 1-1 në shtëpi ndaj Austrisë dhe mbetet e fundit në renditje në grupin 1. Në vendin e parë është Danimarka, pavarësisht humbjes ndaj Kroacisë. Në Vjenë, vendasit kaluan në avantazh në minutën e 37-të me Weimann, Deschamps provoi të reagonte në pjesën e dytë duke futur Mbappè dhe rezultati erdhi dhjetë minuta nga fundi: ishte pikërisht fenomeni i PSG që barazoi rezultatin. Në këtë pikë francezët besuan në përmbysje dhe nisën sulmin përfundimtar, por këtë herë Mbappè u ndal nga traversa, e më pas Pentz bëri mrekullinë mbi Guendouzi dhe ndeshja përfundoi në barazim.


Në Danimarkë, nga ana tjetër, ishte Pasaliç ai që zhbllokoi situatën në minutën e 70-të, duke zgjidhur një rrëmujë në zonë, aq sa mjaftonte për të kaluar në katër pikë, ndërsa Eriksen dhe shokët e tij mbetën në vendin e parë pavarësisht humbjes.

LIGA B
Me përjashtimin e Rusisë për arsyet e njohura të luftës në Ukrainë, në grupin 2 u luajt vetëm Shqipëri-Izrael. Nën shiun e rrëmbyeshëm të Tiranës, djemtë e Rejës kaluan në avantazh në rikuperimin e pjesës së parë me Brojën me penallti, por përmbysja erdhi në të dytën me Solomon që firmosi një dygolësh që përmbysi Shqipërinë 2-1 dhe dërgon Izraelin në vendin e parë në grup.

LIGA C
Sllovakia bën goditjen në Baku falë golit të Weiss nëntë minuta nga e 90′: 1-0 ndaj Azerbajxhanit dhe kombëtarja e De Biasit është e fundit me një pikë. Në vendin e parë në grupin 3 spikat Kazakistani, të cilit i mjaftoi 1-1 në shtëpi ndaj Bjellorusisë me golin e Aymbetovit në pjesën e parë dhe vendësit që barazuan në finale me Malkevich.

LIGA D
Letonia në vendin e parë me pikë të plota në grupin 1, pas pokerit në Moldavi. Fitore 4-2 për letonezët me dygolëshat e Gutkovskis dhe Ikaunieks, të kotë golat e vendasve me Nicolaescu dhe Motpan. Përfundon ndërkohë 2-1 për Andorrën në shtëpi ndaj Lihtenshtejnit me një gol të pabesueshëm të Rubios nga gjysma e fushës.

League A: Group 1 UEFA Nations League
Austria 1-1 France
Denmark 0-1 Croatia
UEFA Nations League League B: Group 2
Albania 1-2 Israel
UEFA Nations League League C: Group 3
Azerbaijan 0-1 Slovakia
Belarus 1-1 Kazakhstan
UEFA Nations League League D: Group 1
Moldova 2-4 Latvia
Andorra 2-1 Liechtenstein

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.