• |
ide | kryesore

Funerali i Elizabetës/ Liderët botërorë ndërrojnë limot me autobusë

-Instant, Arkiva, F1, Planet
funerali

Shefat e policisë dhe mjekët e Londrës po përgatiten për një makth sigurie në funeralin e Mbretëreshës të hënën. Ata do të duhet të balancojnë nevojën për të mbrojtur liderët dhe personalitetet më të larta të botës me dëshirën e publikut për të mbajtur zi për monarkun e tyre të dashur.


Disa e kanë krahasuar ngjarjen në shkallë me Lojërat Olimpike të Londrës. Por në të vërtetë funerali shtetëror, i pari në Britani që nga vdekja e Winston Churchill në 1965, ka të ngjarë të zbehë ekstravagancën sportive të 2012-ës.


I koduar “Operacioni Ura e Londrës”, organizimet për monarkun më jetëgjatë të Britanisë janë trajtuar me kujdes prej vitesh nga shumë agjenci të përfshira. Vetë Mbretëresha ka nënshkruar çdo detaj përpara vdekjes së saj.

Qyteti ka parë tashmë turma të paprecedenta në numër që shikojnë funeralin shtetëror. Ky funeral do të zgjasë deri në orën 6:30 të mëngjesit të së hënës. Disa orë më pas fillon procesioni funeral në Westminster Abbey. Turmat e mëdha bënë që radhët të ndaleshin përkohësisht të premten.

Kryebashkiaku i Londrës Sadiq Khan dha një intervistë me Sky News në fillim të kësaj jave. Ai tha: “Nëse mendoni për maratonën e Londrës, karnavalin, dasmat e mëparshme mbretërore, Olimpiadën, këto të gjitha bëjnë këtë.” 

Tre forcat policore që veprojnë në kryeqytetin britanik, Policia Metropolitane, Policia e qytetit të Londrës dhe Policia Britanike e Transportit, nisën planet e tyre të provuara mirë në të gjithë Londrën sapo u njoftua vdekja e Elizabeth II më 8 shtator.

Ngjarja më e madhe policore

Funerali do të jetë “ngjarja më e madhe e vetme policore” që forca e Policisë Metropolitane të Londrës ka ndërmarrë. Kështu u tha gazetarëve të premten zëvendës ndihmës komisioneri i saj Stuart Cundy.

“Si një ngjarje e vetme, kjo është më e madhe se Olimpiada 2012. Është më e madhe se fundjava e Jubileut Platinum. Dhe gama e oficerëve, stafit të policisë dhe të gjithë atyre që mbështesin operacionin është vërtet e madhe,” tha ai.

Funerali do të jetë “operacioni më i madh i mbrojtjes globalisht, që Policia Metropolitane ka ndërmarrë ndonjëherë” pasi “qindra liderë botërorë dhe VIP” zbresin në Londër, tha ai.

Sekrete policore

Kur u pyet konkretisht se si do të transportoheshin të ftuarit e profilit të lartë në Westminster Abbey të Londrës për shërbimin funeral, Cundy nuk pranoi të jepte detaje specifike. Ai tha se kjo nuk do të ishte e favorshme për një “ngjarje të sigurt dhe të sigurt dhe operacion policie”. 

Ndërkohë, operacioni i madh logjistik ka përfshirë një mori aspektesh të tjera, si mjekët, tualetet, pastrimin e rrugëve dhe mbylljen e rrugëve.

Madhësia e turmave që dolën për të bërë nderimet e tyre të fundit është “e pamundur” të parashikohet, sipas Andy Byford, komisioner për Transportin për Londrën (TfL).

Byford e përshkroi funeralin si “ngjarjen më të madhe” që rrjeti i transportit është përballur ndonjëherë.

Duke e krahasuar atë me Olimpiadën, ai tha: “Kjo është më sfiduese. Është për një periudhë të gjatë dhe megjithëse ka vlerësime, është e pamundur të thuhet me siguri se sa njerëz do t’i drejtohen elementëve të ndryshëm, kështu që ne kemi supozuar se numri më i lartë i mundshëm dhe ne jemi duke e përafruar shërbimin tonë për ta përputhur atë.” 

Ftesat

Ftesa u janë dërguar liderëve botërorë, politikanëve, figurave publike dhe mbretërve evropianë, si dhe më shumë se 500 personaliteteve ndërkombëtare. Konsideratat e sigurisë janë befasuese.

Qeveria britanike po merr drejtimin e logjistikës, por ka refuzuar të komentojë mbi “aranzhimet e sigurisë operacionale”  specifike tek funerali.

Presidenti amerikan Joe Biden ishte ndër të parët që konfirmoi pjesëmarrjen e tij në këtë ngjarje. Aty do të marrin pjesë deri në 2000 njerëz. Perandori japonez Naruhito dhe perandoresha Masako do të udhëtojnë gjithashtu në Londër. Si ai, edhe shumë anëtarë të tjerë mbretërorë dhe liderë globalë do jenë të pranishëm.

Qindra oficerë policie nga forca të tjera po mbështesin Policinë e Londrës, megjithatë prania e kaq shumë VIP-ave do të ngrejë presionin.

Negocimet

“Gjithçka do të jetë negociuar”, tha Morgan, duke shpjeguar se do të jenë bërë disa lëshime. Thjesht nuk ka mjaft policë dhe oficerë mbrojtjeje për t’i dhënë një autokolonë të shoqëruar të gjithëve që normalisht do ta merrnin atë në një vizitë të pavarur. Prandaj njerëzit janë duke u bashkuar mbi një bazë logjistike”, tha Morgan.

Simon Morgan është një ish-oficer i mbrojtjes së familjes mbretërore. Ai ishte përgjegjës për mbikëqyrjen e anëtarëve të familjes mbretërore, duke përfshirë Mbretëreshën dhe Mbretin e ri midis 2007 dhe 2013.

Lexo më tej: Funerali i Elizabeth II/ Kush është në listën e të ftuarve 

“Do të jetë pa probleme,” i tha CNN Morgani. Ai tani drejton firmën private të sigurisë Trojan Consultancy. “Plani i policisë dhe siguria pas tij është një operacion i dyfishtë: siguria dhe siguria publike janë të dyja të brendshme.” 

“Elementet janë diskutuar dhe në të vërtetë disa elementë janë përdorur” tha ai. Morgan përmendi funeralin e Nënës Mbretëreshë në 2002, dasmat mbretërore dhe Jubileun Platinum si shembuj.

Rishikimet e rregullta ishin jetike në luftimin e kërcënimeve të ndryshme të sigurisë, nga nacionalizmi irlandez në vitet 1970 dhe 80, tek ekstremizmi islamik kohët e fundit.

Presidenti amerikan

Ndihmësit e Shtëpisë së Bardhë kanë refuzuar të japin detaje specifike të sigurisë për vizitën e Presidentit Biden. Por, ata thonë se po punojnë me homologët e tyre britanikë për të siguruar që kërkesat e sigurisë presidenciale të përmbushen.

FBI do të monitorojë rrjedhat e mundshme të kërcënimeve. Gjithashtu do të ndajë çdo informacion me shërbimin e sigurisë në Mbretërinë e Bashkuar MI5.

Kur dolën raporte javën e kaluar se liderëve botërorë do t’u kërkohej të hipnin në një autobus për në funeral, zyrtarët amerikanë ishin skeptikë dhe hodhën poshtë sugjerimin që Biden do të udhëtonte në Westminster Abbey me një autobus.

Në vitin 2018, kur liderët e tjerë botërorë udhëtuan së bashku me një autobus për në një memorial të Luftës së Parë Botërore në Paris, presidenti i atëhershëm i SHBA Donald Trump udhëtoi veçmas me automjetin e tij. Shtëpia e Bardhë shpjegoi në atë kohë se udhëtimi i veçantë ishte “për shkak të protokolleve të sigurisë”. 

“Nuk ka asnjë kompromis në lidhje me sigurinë dhe shumë personalitete vizitore do të jenë shumë të vetëdijshëm për optikën e kërkesës së ekipeve të tyre të mbrojtjes.” 

Të fiksuarit

Policia gjithashtu duhet të marrë parasysh “kërcënimin e fiksuar”, tha ai. “Ky është dikush që është i fiksuar pas një anëtari të familjes mbretërore. Shumë prej atyre njerëzve u nënshtrohen urdhrave të shëndetit mendor dhe më pas u vunë në vëmendjen e profesionistëve mjekësorë dhe ndonjëherë edhe të zbatimit të ligjit.” 

Lexo më tej: Funerali i Elizabeth II çon në qiell çmimet e hoteleve të Londrës 

Aktivistët e “një kauze të vetme” përbëjnë gjithashtu një rrezik, tha Morgan. Forca tashmë është kritikuar ashpër për trajtimin e protestuesve pro-republikës.

“Çdo një nga këto kauza dëshiron të përdorë vëmendjen e medias globale për të nxjerrë në pah atë që është e rëndësishme për ta,” shtoi ai.

Symon Hill, nga Oksfordi, i tha CNN se si u arrestua në mënyrë agresive pasi thirri “jo Mbreti im” në një ceremoni që shpalli pranimin e Charles III. Ai tha se kishte mbetur “i shokuar” pasi “policia ndërhyri, më kapi, më prangosën dhe më futën në pjesën e pasme të një furgon policie”. 

Ai shtoi: “Me siguri arrestimi arbitrar nuk është diçka që duhet të kemi në një shoqëri demokratike”.  

Paqe apo dhunë

Sipas Morgan, policia synon të mos ndalojë protestat paqësore. Por, tek funerali duhet të sigurojë rendin publik. Pasi demonstratat ndonjëherë mund të provokojnë konfrontim kur emocionet janë të larta.

“Policia është në një situatë shumë “të mallkuar nëse e bën, shumë mallkuar nëse nuk e bën”,” tha ai.

Ndërsa policia po drejton operacionin, shumë të tjerë janë të përfshirë nga afër. Mes tyre shefat e ushtrisë, transportit dhe shërbimeve.

Shqetësimet për shëndetin janë parësore. Përveç shërbimeve zyrtare të urgjencës, rreth 2000 vullnetarë dhe punonjës nga Ambulanca do jenë tek funerali.

“Në planifikimin tonë për këtë rast të trishtuar, ne vlerësuam se do të kishim nevojë për rreth 1000 vullnetarë, por më shumë se dyfishi kanë thënë se mund të vihen në dispozicion,” tha në një deklaratë Komisioneri i Operacioneve St. John, Mike Gibbons.

Patrick Goulbourne, ndihmës komisioneri në Brigadën e Zjarrfikësve të Londrës, i tha CNN se ekipi i tij ka punuar “për shumë vite me partnerë”. 

Ata kanë kryer inspektime të sigurisë nga zjarri në mbi 40 qendra kryesore të transportit qendror. Gjithashtu kanë kryer rreth 160 inspektime të sigurisë nga zjarri në ditë në hotele, restorante, dyqane dhe më shumë. Përveç kësaj, ka pasur 10 makina zjarrfikëse dhe rreth 50 zjarrfikës që ndihmojnë njerëzit në radhë për të parë arkivolin e Mbretëreshës gjatë gjithë kohës.

CNN, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *