• |
ide | kryesore

A mund të rikthehet paqja mes Harry dhe familjes mbretërore

-Instant, Paparazzi, Slider

Ndërsa kritikat e mediave sociale ndaj Harry-t dhe Meghan-it refuzojnë të heqin dorë, mund të ketë mundësi për të shëruar përçarjen me familjen mbretwrore.


As vdekja e gjyshes së tij nuk garantonte një armëpushim në luftën e fjalëve të mediave sociale kundër Princit Harry dhe gruas së tij, Meghan. Pesë ditë pasi mbretëresha u varros, një kërkim në Google për Harry-n dhe Meghan-in gjeneroi 7 milionë rezultate, një shenjë e komenteve të shumta në dy javët e fundit për çiftin.


As në platformat e rrjeteve sociale nuk pati asnjë ndërprerje. “Kriminelët e egër dhe të poshtër kanë marrë më pak abuzime dhe kritika nga mediat britanike sesa Meghan MArkle”, vuri në dukje James O’Brien i LBC.

Qendra për Kundër urrejtjes Dixhitale gjeti teori konspirative satanike duke bërë xhiron e mediave sociale në lidhje me vdekjen e Mbretëreshës, së bashku me pretendimet që Meghan mbante një mikrofon të fshehur.

Shefi ekzekutiv, Imran Ahmed, tha: “Hulumtimi ynë ka vërtetuar se praktikisht të gjitha gratë me një profil publik në mediat sociale marrin një rrjedhë abuzimesh dhe ngacmimesh dhe platformat sistematikisht dështojnë të veprojnë mbi problemin.

“Meghan Markle është një shembull tjetër i një gruaje të profilit të lartë, e shënjestruar me abuzim racist, sulme mizogjene dhe teori konspirative në platformat e mediave sociale. E vërteta është se platformat janë më të sigurta për abuzuesit sesa gratë përdoruese dhe kjo duhet të ndryshojë.”

Diku tjetër, pjesa më e madhe e komenteve është fokusuar në përçarjen e dukshme familjare midis Harry-t, William-it dhe Mbretit. Ai përfshinte komentet e prezantueses së CBS, Gayle King, një nga “aleatët kryesorë” të çiftit sipas Daily Mail, e cila raportoi se ajo tha se çifti ishte kthyer në Los Anxhelos “pa një marrëveshje paqeje”. Në një inspektim më të afërt kishte pak prova mbështetëse.

LAPSI.AL
The Guardian


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.