• |
ide | kryesore

Rama: Rritet paga për policinë e shtetit, zjarrfikësit, gardën, policët e burgjeve dhe administratën

-Instant, Lajme, Të fundit
edi rama, rritet paga per gardën

Kryeministri Edi Rama ka dalë në një deklaratë për mediat pas mbledhjes së qeverisë. Ai ka njoftuar se Këshilli i Ministrave vendosi rritjen e pagave për disa kategori të institucioneve, përfshi edhe administratën publike. Të gjithë punonjësit e policisë në nivel inspektorësh dhe nivel i mesëm të ketë një shtesë page. Shtesa më e lartë 15% është për nivelin e bazë, shtesa 7%  është për nivelin e mesëm. Shtesë page do të ketë edhe për gardën, policinë e burgjeve, zjarrfikësat, administratën publike.


Fjala e Ramës:

“Ne sot kemi marrë vendimin që Policia e Shtetit, nivelet bazë pra të gjithë punonjësit inspektorë dhe niveli i mesëm të kenë një shtesë page 7%. Shtesa më e lartë është për nivelin bazë 15%. Shtesa në vijim është për nivelin e mesëm. E njëjta vlen për gardën e Republikës. Kemi një shtesë për page edhe për policinë e burgjeve, për zjarrfikëse, për administratën publike dhe jo vetëm për nëpunësit në shërbimin publik por edhe punonjësit mbështetës.


Të gjitha vendimet hyjnë në fuqi menjëherë. Pra paga e ardhshme që do të marrin të gjitha kategoritë do të jetë e rritur sipas përcaktimeve në vendimet përkatëse. E njëjta gjë do të ndodhë me pensionet, të cilat janë sic e kemi thënë, riindeksuar dhe kemi rritje prej 9.5% në raport me 1 vit më parë. Kjo do të materializohet në pensionet që do të merren.

Gratë kryefamiljare me 2 fëmijë kanë 2-fishim të ndihmës ekonomike. Po ashtu për të gjithë të moshuarit mbi 65 vjec që janë në kategorinë e ndihmës ekonomike bëhet dyfishim në mënyrë që pesha më e madhe të lehtësohet më shumë”, tha Rama.


48 Comments

 1. Te duhen policet keto muaj para zgjedhjeve tani, e bythqim i Kristaqit?

  Dhe, se mos harroj, MOTREN GJITHE PATRONAZHISTEVE QE DO POSTOJNE MBRAPA….
  (edhe pse e dime qe eshte Cendrifuga vete me shume emra)

 2. Po mësuesit e profesorët si shof të përmenden.Apo futen në administratën publike.Një dyshim e kam që mund t’ia mos ngrejë rrogat kësaj kategorie.Sepse vuan ndjenjën e inferioritetit ndaj tyre duke qënë një mediokër vetë.

  1. Kish harruar te permend qe do rriste sigurimet shoqerore bir i kurves. Kujtuam qe do shperndante leket e naftes pensionisteve por po shperndan leket qe merr ng djersa e punetoreve.

 3. Jo po do prisnim nga Saliu ne per keto rritje page.Ja ku po tregon socialistia serish q po behet vetem pune te mire dhe vetem sihariqe per popullin shqiptar

 4. Ja kjo eshte ajo qe ne duam.Ndihme dhe sa m shume gjera t mira prej qeverise ne te mire te popullit.Respekte pa fund

 5. Qeveria ka ndihmuar shume popullin me keto vendime te marra. Pune shume e mire sidomos tani qe mund te perballemi me nje krize

  1. E vetmja qeveri qe i qendron prane njerezve dhe i jep rendesi sa here ,rritja e pagave eshte shume e nevojshme

 6. Tashme punonjesit e administrates dhe zjarrfikseve do te kene pagen e duhur dhe keto vendime qeveria i ka ven ne zbatim menjeher duke i ndihmuar shume

 7. Sa me shume ti vleresoni punetoret aq me shume do punojne ,jeni e vetmja qeveri qe mendoni per njerezit dhe i qendroni prane ne cdo moment!

 8. Sa me shume ti vleresoni punetoret aq me shume do punojne ,jeni e vetmja qeveri qe mendoni per njerezit dhe i qendroni prane ne cdo moment!

 9. Gjat gjith ksaj kohe pavarsisht sfidave jan te vetmit qe skan mar shperblim dhe duhet te ishte ber prej kohesh

 10. E vetmja qeveri qe i qendron prane njerezve dhe i jep rendesi sa here ,rritja e pagave eshte shume e nevojshme

 11. Mendoj qe me kalimin e kohes kjo gje duhet te behet me shpesh edhe per shkak te krizes e inflacionit por pse jo edhe per tiu qendruar prane qytetareve ne kohe te mira.Rrespekte.
  Albani.

 12. Pergezime qe iu qendroni prane qytetareve ne keto kohe te veshtira qe po kalon gjithe bota prej asaj lufte te oadrejte qe po ndodh ne Ukraine.

  1. Edhe patronazhizteve do tu ngrihen rrogat bile ata do marrin dyfishin e pages Ca me te zellshmit do ngrihen ne detyre Beteja te medha kemi perpara. Partia shtet mendon per ju

   1. Vdekshin idiotët, parrazitët, patronazhistët dhe neokomunistët! thotë:

    Të tillë idiotë rrota kari vetëm në kohë të kominizmit kishte, nuk ma merrte mendja që edhe sot paska debila të tillë, që thonë bar hamë e edin e duam km.

 13. 3 VJET E GJYSEM pasi i zyrtarizon juridikishte zgjedhjet i thote popullit pritni se skini pare gje, Derrat [popullin] e le te ushqehen ne llucen ,ballten dhe halete te e vc-ve si shprehja derri ne lluce.6 muajye e para zgjedhjeve leshon tagjine ja merr kalit,se kali 2 kilogram tershere do gjithe diten dhe ja hedh popullit [derrave]Me paga nga me qesharaket ne bote [cmime paga] u jep aq sa vetem nga ngritja e cmimit te bukes su del as per nje jave.Imagjinoni cmimet e ushqimeve,gazit dritave benzines,ujit,veshmbathjeve,arsimit shendetsise tatim taksave,ishurencave etj.900 patronazhista i ka ne pune ne dy turne me nga 12 ore 7 dite te javes,qe i mbushin komentet si keto ketu po ti shikoni sikur jane nga nje dore ,qe behen sa qesharak aq dhe te peshtire.o rama zoti do ju ndeshkoje ty me qeveritaret e ty lapanjoze sa te pamoral aq dhe te padinjitet me patronazhistet e ty si qener te lidhur me zinxhire qe ju leshon zinxhirin sa here qe ndjen rrezik te hungerinje si qener sic jane dhe te kafshojne kur ju a kerkon.Pse sngrihet populli thone disa ,ca naiv por dhe ca te pafytyre qe e argumentojne tu thone opinionit se nder qelbesirat qe ka vendi rama eshte qelbesiri me i arsyeshem.Jo or jo o sejmen lapanjoze te pafytyre,populli yne gjithmon eshte ngritur.Vetem me kete qelbes te ndyre , nga 13 deri me sot numerohini sa here jane ngritur.Por ai e ka kuptuar qe rrezimi i qelbesave ne pushtet arrihet vetem me firmen e rruges se elbasanit.Populli e di shume mire se nga 2013 deri me sot ajo firme ndodhet ne ndonje kasaforte ne ambasaden amerikane dhe nuk po hapet deri me sot,prandaj populli shpetimin e gjen ne emigrim dhe braktisje te vendit.Ta shikoni nese edhe tani ngrihet ne demostrata apo nuk ngrihet ta nxjeri juri kim ate firm nga kasaforta ta shikoni.Popujt e vegjel e te varfer nenshtrohen nga te fuqishmit duke ju vene ne pushtet qelbesa si rama dhe ne kancelerite e tyre ne opinionin e publikut dhe mediave te vendeve te tyre i cilesojne te korruptuarit e shekullit i shajne dhe i nxijne si te gjithe i kemi pare dhe degjuardhe nga ana tjeter emisareve te tyre ne ambasadat e tyre ne keto vende i urdherojne ti dalin ne mbrojtie me cdo cmim ketyre te korruptuarve qelbesa ne pushtet .Kjo bote e sotme eshte sa e padrejte aq dhe e pafytyre.

  1. Patronazhistët prap në sulm për mbrojtjen e kumandarit pas shumë komente negative të drejta kundër tij.Si gjithmonë shabllon ato që thonë.Ore të mjerë nuk mbulohet muti me shurrë thotë populli ynë.Sa do t’a mbroni këto ngritje me çmimet e ngritura sidomos nafta e korrenti me inflacionin e lartë me papunësinë plagë e rëndë kjo ngritje nuk plotëson asgjë përkundrazi prapë rrogat s’do kenë fuqi blerëse.Derdimenë di gjatoshi jeni të gjithë.

 14. Kuplara pornopolicia.
  Adhi vjelliu ha mut ariu.
  Paga dhe pensioni i nje polici ka me rendesi se i nje mesuesi. Vari karin o patronazhist zhuls dhe i pashkolle.
  Mut ariu.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.