• |
ide | kryesore

Si Mao Ce Duni, Xi Jinping drejt mandatit të tretë si udhëheqës kinez

-Instant, Arkiva, F1, Planet

Presidenti kinez Xi Jinping bëri thirrje për përshpejtimin e ndërtimit të një ushtrie të klasit botëror, duke promovuar luftën kundër COVID-19 ndërsa ai filloi një Kongres të Partisë Komuniste duke u fokusuar në sigurinë dhe duke përsëritur prioritetet e politikave.


Xi, 69 vjeç, pritet gjerësisht të fitojë një mandat të tretë udhëheqës në përfundim të kongresit njëjavor që filloi të dielën në mëngjes, duke forcuar vendin e tij si sundimtari më i fuqishëm i Kinës që nga Mao Ce Duni.


Afërsisht 2,300 delegatë nga i gjithë vendi u mblodhën në Sallën e Madhe të Popullit në anën perëndimore të sheshit Tiananmen në mes të sigurisë së rreptë dhe nën qiellin blu pas disa ditësh me smog në kryeqytetin kinez.

Xi i përshkroi pesë vitet që nga kongresi i fundit i partisë si “jashtëzakonisht të pazakontë dhe jonormale”, gjatë një fjalimi që zgjati më pak se dy orë – shumë më i shkurtër se fjalimi i tij gati tre orë e gjysmë në kongresin e 2017, sepse ai nuk e lezoi të gjithë raportin e punës, siç e bëri pesë vjet më parë.

Raportet e punës për 2017 dhe 2022 janë afërsisht në të njëjtën gjatësi.” Ne duhet të forcojmë ndjenjën tonë të vështirësisë, t’i përmbahemi të menduarit përfundimtar, të përgatitemi për rrezik në kohë paqeje, të përgatitemi për një ditë me shi dhe të jemi gati për t’i bërë ballë testeve të erërave të forta dhe valëve të larta,” tha ai. Xi bëri thirrje për forcimin e aftësisë për të ruajtur sigurinë kombëtare, sigurimin e furnizimeve me ushqim dhe energji, sigurimin e zinxhirëve të furnizimit, përmirësimin e aftësisë për t’u përballur me fatkeqësitë dhe mbrojtjen e informacionit personal.

Duartrokitjet më të mëdha erdhën kur Xi përsëriti kundërshtimin ndaj pavarësisë së Tajvanit.

Lexo më tej: Xi Jinping në kongresin e Partisë Komuniste kineze: Nuk përjashtojmë përdorimin e forcës për Tajvanin 

Në raportin e plotë të punës, Xi përdori termat “siguri” ose “siguri” 89 herë, nga 55 herë në 2017, sipas një numërimi të Reuters, ndërsa përdorimi i tij i fjalës “reformë” ra në 48 nga 68 që përmend pesë vjet. më parë.

Në dekadën e tij në pushtet, Xi e ka vendosur Kinën në një rrugë gjithnjë e më autoritare që ka prioritet sigurinë, kontrollin shtetëror të ekonomisë në emër të “prosperitetit të përbashkët”, një diplomaci më të sigurt, një ushtri më të fortë dhe presion në rritje për të kapur Tajvanin e qeverisur në mënyrë demokratike.

Analistët në përgjithësi nuk presin ndryshime të rëndësishme në drejtimin e politikës në një mandat të tretë të Xi.

Alfred Wu, profesor i asociuar në Shkollën e Politikave Publike Lee Kuan Yew në Universitetin Kombëtar të Singaporit, tha se ndërsa ekonomia e Kinës është ngadalësuar, Xi po përpiqet të zhvendosë bazën e legjitimitetit nga rritja ekonomike në siguri.

“Rrëfimi i tij është – Kina përballet me shumë rreziqe, vendi është në një gjendje të ngjashme me luftën, në mënyrë figurative, dhe ai është shpëtimtari. Me këtë narrativë, ai mund t’i bëjë njerëzit të bashkohen rreth tij,” tha Wu.

VAZHDIMET

Ditët e fundit, Kina ka theksuar në mënyrë të përsëritur angazhimin e saj ndaj strategjisë së Xi-së për zero-COVID, duke prishur shpresat midis qytetarëve të panumërt kinezë, si dhe investitorëve që Pekini mund të fillojë të largohet së shpejti nga një politikë që ka shkaktuar zhgënjim dhe dëm ekonomik të gjerë.

Xi tha pak për COVID-in, përveçse përsëriti vlefshmërinë e një politike që e ka bërë Kinën një vend unik, pasi pjesa më e madhe e botës përpiqet të bashkëjetojë me koronavirusin, i cili u shfaq në Kinën qendrore në fund të vitit 2019.

“Ne i jemi përmbajtur epërsisë së njerëzve dhe epërsisë së jetës, i jemi përmbajtur dinamikës zero-COVID… dhe kemi arritur rezultate të mëdha pozitive në parandalimin dhe kontrollin e përgjithshëm të epidemisë dhe zhvillimin ekonomik dhe social”, tha Xi.

Sa i përket ekonomisë, ai ritheksoi mbështetjen për sektorin privat dhe lejimin e tregjeve të luajnë një rol kyç, edhe pse Kina rregullon një “sistem ekonomik socialist” dhe promovon “prosperitetin e përbashkët”. 

“Ne duhet të ndërtojmë një sistem ekonomik të tregut socialist të nivelit të lartë … të konsolidojmë dhe zhvillojmë në mënyrë të palëkundur sistemin e pronësisë publike, të inkurajojmë dhe mbështesim pa u lëkundur zhvillimin e ekonomisë private, t’i japim lojë të plotë rolit vendimtar të tregut në shpërndarjen e burimeve. , dhe t’i japim një lojë më të mirë rolit të qeverisë”, tha ai.

PUSHTETI PARTIAK

Fuqia e Xi-së duket e pazvogëluar nga trazirat e një viti që e ka parë ekonominë e Kinës të ngadalësohet në mënyrë dramatike, të zvarritur nga bllokimet e shpeshta të politikës së COVID, një krizë në sektorin e pronave dhe ndikimi i goditjes së kësaj krize në vitin 2021 në “ekonominë e platformës” dikur me rrota të lira si dhe erërat e kundërta globale.

Marrëdhëniet e Kinës me Perëndimin janë përkeqësuar ndjeshëm, duke u përkeqësuar nga mbështetja e Xi për Vladimir Putinin e Rusisë.

Djali i një revolucionari të Partisë Komuniste, Xi ka rigjallëruar një parti që ishte bërë thellësisht e korruptuar dhe gjithnjë e më e parëndësishme, duke zgjeruar praninë e saj në të gjitha aspektet e Kinës, me Xi-në zyrtarisht “bërthamë” të saj.

Xi hoqi kufizimet e mandatit presidencial në 2018, duke i hapur rrugën atij për të thyer precedentin e dekadave të fundit dhe për të sunduar për një mandat të tretë pesëvjeçar, ose më gjatë.

“Unë mbështes rizgjedhjen e Xi Jinping për një mandat të tretë me të dyja duart,” i tha Reuters Li Yinjiang, një delegat nga provinca Jiangsu. “Ai mund ta bëjë vendin tonë të fortë dhe popullin tonë të lumtur”. 

Lexo më tej: Analiza në DW/ Gjermania dhe Kina, stresi i marrëdhënies 50-vjeçare 

Kongresi pritet të rikonfirmojë Xi si sekretar të përgjithshëm të partisë, posti më i fuqishëm i Kinës, si dhe kryetar i Komisionit Qendror Ushtarak. Presidenca e Xi pritet të rinovohet në mars në seancën vjetore të parlamentit të Kinës.

Në prag të kongresit, kryeqyteti kinez rriti sigurinë dhe kufizimet e COVID, ndërsa mullinjtë e çelikut në provincën e afërt Hebei u udhëzuan të shkurtojnë operacionet për të përmirësuar cilësinë e ajrit, tha një burim i industrisë.

Një ditë pas përfundimit të kongresit të shtunën, Xi pritet të prezantojë Komitetin e tij të ri të Përhershëm të Byrosë Politike, një ekip udhëheqës prej shtatë personash. Ai do të përfshijë personin që do të zëvendësojë Li Keqiang si kryeministër kur Li të largohet nga ai post në mars, pasi të ketë shërbyer maksimalisht dy mandate.

Reuters, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *