• |
ide | kryesore

Twitter paditet për diskriminim nga ish punonjëset

F1, Stil


Dy gra që humbën punën pas marrjes së Twitter nga Elon Musk  kanë paditur së fundmi kompaninë. Ish punonjëset pretendojnë se pushimet nga puna kanë prekur në mënyrë disproporcionale punonjëset femra.

Elon shkarkoi menjëherë drejtuesit kryesorë të Twitter kur mori detyrën në tetor. Një javë më vonë pushoi gjysmën e stafit prej 7500 personash të kompanisë. Sipas Reuters, padia për diskriminim u ngrit në gjykatën federale në San Francisko të mërkurën. Ai deklaroi se Twitter pushoi 57 për qind të stafit të saj femra, krahasuar me 47 për qind të meshkujve në kompani.Pabarazia ishte edhe më e madhe mes inxhinierëve të Twitter-it. 63 për qind e grave u pushuan nga puna, krahasuar me 48 për qind të burrave, pretendonte padia.

Kompania akuzohet nga dy paditëset për shkelje të ligjeve federale dhe të Kalifornisë që ndalojnë diskriminimin seksual në vendin e punës.Shannon Liss-Riordan, një avokate tha se gratë  filluan të sulmohen sapo miliarderi mbylli marrëveshjen e tij për Twitter. Midis pretendimeve janë se ata detyruan punonjësit me aftësi të kufizuara të ktheheshin në zyrë. Ka pasur gjithashtu të paktën tre ankesa kundër kompanisë duke pretenduar se ata u përballën me hakmarrje pad thirrjeve për kushte më të mira pune./Lapsi.al

Marrë nga: Independent

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *